REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przerabianie ciężarówek na samochody osobowe bywa opodatkowane akcyzą

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł

REKLAMA

REKLAMA

Jak powszechnie wiadomo, ustawa o podatku akcyzowym nakłada podatek akcyzowy na samochody osobowe, omijając jednocześnie szerokim łukiem samochody ciężarowe, które nie są objęte tym podatkiem.

Klasyfikacji samochodów jako osobowych lub ciężarowych dla celów podatku akcyzowego nie dokonuje się zgodnie z zapisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, ale w oparciu o unijną klasyfikację statystyczną CN, stosowaną również dla celów importu i eksportu.

REKLAMA

Autopromocja

Stąd występuje wiele problemów z uznaniem danego pojazdu za podlegający akcyzie lub też nie.

Kolejnym rodzajem problemów, jakie powstają przy okazji obrotu samochodami jest przerabianie samochodów ciężarowych na osobowe, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.

Jednym z takich przypadków jest przerabianie tzw. bazowych samochodów ciężarowych na ambulanse dla służby zdrowia, które są wyposażane zgodnie ze specyfikacjami istotnych warunków zamówienia składanego przez poszczególne Zakłady Opieki Zdrowotnej.

Ponieważ ambulanse w świetle nomenklatury CN klasyfikowane są do kodu CN 8703, tj. są one samochodami osobowymi (bo zasadniczo służą do przewozu osób), to tym samym podlegają one opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Co ważne, do podstawy ich opodatkowania nie wlicza się kwot stanowiących wartości specjalistycznego wyposażenia medycznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Dlaczego samochód osobowy bywa ciężarowym i na odwrót

Ponieważ jednak opodatkowaniu akcyzą podlegają wyłącznie samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, to tym samym usługa przerobu samochodu ciężarowego na ambulans podlega akcyzie jedynie wtedy, gdy przebudowy ciężarówki na samochód osobowy dokonuje się przed pierwszą rejestracją takiego samochodu.

Jeżeli jednak najpierw dojdzie do rejestracji pojazdu (samochodu ciężarowego) na terenie kraju a dopiero później dojdzie do jego przebudowy na samochód osobowy, to czynność taka nie podlega opodatkowaniu akcyzą.

Powyższe potwierdza również Dyrektor Izby Skarbowej w Toruniu, który w wydanych w dniu 3 listopada 2010 r. w imieniu Ministra Finansów interpretacjach indywidualnych nr ITPP3/443-132b/10/ZG i ITPP3/443-132a/10/ZG wyraził identyczne stanowisko.

Polecamy: Czy Wiążące Informacje Taryfowe można stosować także do akcyzy

Zauważyć dodatkowo również należy (co przemilczał ww. organ), iż nie każdy „ambulans” jest jednak samochodem osobowym, tj. samochodem osobowym nie będą samochody medyczne typu „eRka", czyli tzw. kliniki samochodowe, gdyż zgodnie z nomenklaturą CN, ich zasadniczym przeznaczeniem jest ratowanie życia ludzkiego, a funkcja transportowa jest funkcją dodatkową, a więc należy je klasyfikować do kodu CN 8705, który również nie podlega akcyzie.

Tak więc pamiętać należy, iż w przypadku pojazdów sanitarnych o ich ostatecznej klasyfikacji do kodu CN (8703 lub 8705) decyduje ich faktyczne wyposażenie i przeznaczenie, a w razie wątpliwości w tym zakresie zawsze można zwrócić się do organów celnych o wydanie tzw. Wiążącej Informacji Taryfowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA