Przerabianie ciężarówek na samochody osobowe bywa opodatkowane akcyzą
REKLAMA
REKLAMA
Klasyfikacji samochodów jako osobowych lub ciężarowych dla celów podatku akcyzowego nie dokonuje się zgodnie z zapisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, ale w oparciu o unijną klasyfikację statystyczną CN, stosowaną również dla celów importu i eksportu.
REKLAMA
Stąd występuje wiele problemów z uznaniem danego pojazdu za podlegający akcyzie lub też nie.
Kolejnym rodzajem problemów, jakie powstają przy okazji obrotu samochodami jest przerabianie samochodów ciężarowych na osobowe, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.
Jednym z takich przypadków jest przerabianie tzw. bazowych samochodów ciężarowych na ambulanse dla służby zdrowia, które są wyposażane zgodnie ze specyfikacjami istotnych warunków zamówienia składanego przez poszczególne Zakłady Opieki Zdrowotnej.
Ponieważ ambulanse w świetle nomenklatury CN klasyfikowane są do kodu CN 8703, tj. są one samochodami osobowymi (bo zasadniczo służą do przewozu osób), to tym samym podlegają one opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Co ważne, do podstawy ich opodatkowania nie wlicza się kwot stanowiących wartości specjalistycznego wyposażenia medycznego.
Polecamy: Dlaczego samochód osobowy bywa ciężarowym i na odwrót
Ponieważ jednak opodatkowaniu akcyzą podlegają wyłącznie samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, to tym samym usługa przerobu samochodu ciężarowego na ambulans podlega akcyzie jedynie wtedy, gdy przebudowy ciężarówki na samochód osobowy dokonuje się przed pierwszą rejestracją takiego samochodu.
Jeżeli jednak najpierw dojdzie do rejestracji pojazdu (samochodu ciężarowego) na terenie kraju a dopiero później dojdzie do jego przebudowy na samochód osobowy, to czynność taka nie podlega opodatkowaniu akcyzą.
Powyższe potwierdza również Dyrektor Izby Skarbowej w Toruniu, który w wydanych w dniu 3 listopada 2010 r. w imieniu Ministra Finansów interpretacjach indywidualnych nr ITPP3/443-132b/10/ZG i ITPP3/443-132a/10/ZG wyraził identyczne stanowisko.
Polecamy: Czy Wiążące Informacje Taryfowe można stosować także do akcyzy
Zauważyć dodatkowo również należy (co przemilczał ww. organ), iż nie każdy „ambulans” jest jednak samochodem osobowym, tj. samochodem osobowym nie będą samochody medyczne typu „eRka", czyli tzw. kliniki samochodowe, gdyż zgodnie z nomenklaturą CN, ich zasadniczym przeznaczeniem jest ratowanie życia ludzkiego, a funkcja transportowa jest funkcją dodatkową, a więc należy je klasyfikować do kodu CN 8705, który również nie podlega akcyzie.
Tak więc pamiętać należy, iż w przypadku pojazdów sanitarnych o ich ostatecznej klasyfikacji do kodu CN (8703 lub 8705) decyduje ich faktyczne wyposażenie i przeznaczenie, a w razie wątpliwości w tym zakresie zawsze można zwrócić się do organów celnych o wydanie tzw. Wiążącej Informacji Taryfowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat