reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Ile papierosów można przywieźć z zagranicy bez cła, akcyzy i VAT

Ile papierosów można przywieźć z zagranicy bez cła, akcyzy i VAT

Podobnie, jak w przypadku alkoholi, polskie przepisy akcyzowe, które są kalką przepisów unijnych, rozróżniają 4 sytuacje przywozu lub przesyłki papierosów i wyrobów tytoniowych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W każdej z tych sytuacji stosowane są inne zasady opodatkowania, w tym inne limity przywozu tych wyrobów bez akcyzy.

Te 4 sytuacje to:
- przywóz wyrobów akcyzowych w bagażu podróżnego, przyjeżdżającego z tzw. krajów trzecich, tj. spoza Unii Europejskiej,
- przywóz wyrobów akcyzowych w bagażu podróżnego, przyjeżdżającego z innego kraju UE,
- przesłanie wyrobów akcyzowych spoza UE w paczce pocztowej dla osoby fizycznej w kraju,
- przywóz lub przesłanie wyrobów akcyzowych z innego kraju UE dla osób fizycznych mieszkających w kraju, tj. przywóz lub przesłanie wyrobów, które dana osoba zakupiła za granicą osobiście lub na odległość.

W przypadku przyjazdu do Polski spoza UE, tj. np. z Białorusi czy Ukrainy, ilość przywożonych bez cła, akcyzy i VAT papierosów i wyrobów tytoniowych uzależniona jest od tego, jakim rodzajem transportu się poruszamy w trakcie przekraczania granicy UE, tj.:

1) w przypadku transportu lotniczego lub morskiego, każdy podróżny, który ukończył 17 lat, może przywieźć ze sobą 200 sztuk papierosów lub 100 sztuk cygaretek lub 50 sztuk cygar lub 250 gram tytoniu do palenia,

2) w przypadku pozostałych form transportu, w tym przejścia pieszo, można posiadać przy sobie 40 sztuk papierosów lub 20 sztuk cygaretek lub 10 sztuk cygar lub 50 gram tytoniu do palenia.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

Od nadwyżki papierosów i wyrobów tytoniowych ponad te limity musimy zapłacić wszelkie należności.

Jeżeli natomiast wracamy do Polski z podróży po krajach Unii Europejskiej, to możemy przewieźć ze sobą w bagażu, bez konieczności płacenia akcyzy i VAT, łącznie:
- 800 sztuk papierosów,
- 400 sztuk cygaretek,
- 200 sztuk cygar,
- 1 kg tytoniu do palenia.

Ewentualne podatki płacimy również wyłącznie od nadwyżek, chyba że potrafimy udowodnić, iż są one przeznaczone na nasz użytek osobisty, co jednak może być trudne.

Znacznie gorzej traktowane jest przesyłanie papierosów i wyrobów tytoniowych w prywatnych paczkach pocztowych spoza UE dla naszych obywateli.W takim przypadku, jeżeli paczka jest okazjonalna, to bez cła, akcyzy i VAT można otrzymać w paczce tylko 50 sztuk papierosów lub 25 sztuk cygaretek lub 10 sztuk cygar lub 50 gram tytoniu do palenia, i to pod warunkiem, że całkowita ich wartość (łącznie z pozostałą zawartością paczki) nie przekracza 45 Euro.

Jeżeli jednak wyrobów tych jest więcej, to musimy zapłacić należności od całości przesyłki – nie ma żadnej ilości zwolnionej.

Identycznie, jak w przypadku alkoholi, jeżeli co prawda sami zakupimy papierosy lub wyroby tytoniowe w innym kraju EU, ale nie będziemy ich wieźć ze sobą w bagażu, tylko będziemy mieli gest i zażyczymy sobie, aby nam je dowieziono do domu, lub też ewentualnie zamówimy je sobie z katalogu, to nie przysługują nam żadne ulgi i zwolnienia.

W takim przypadku, odbierając zamówiony towar zapłacimy polską akcyzę bezpośrednio u dostawcy lub już w cenie nabywanych papierosów i wyrobów tytoniowych, a ponadto otrzymamy opakowania jednostkowe z naklejonymi na nich banderolami podatkowymi.

Zauważyć jednocześnie należy, iż powyższe limity ilościowe są niezależne od tego, jakimi banderolami obklejone są te wyroby, tj. do limitów tych doliczane są również papierosy i wyroby tytoniowe oznaczone polskimi banderolami.

Tak więc, jeżeli wyjedziemy z Polski poza Unię Europejską ze swoimi papierosami, których wszystkich tam nie zużyjemy, to w przypadku powrotu do kraju, gdy zostanie ich nam więcej, niż powyższe limity, będziemy zmuszeni zapłacić od nich cło, akcyzę i VAT.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama