REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile papierosów można przywieźć z zagranicy bez cła, akcyzy i VAT

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
Ile papierosów można przywieźć z zagranicy bez cła, akcyzy i VAT
Ile papierosów można przywieźć z zagranicy bez cła, akcyzy i VAT

REKLAMA

REKLAMA

Podobnie, jak w przypadku alkoholi, polskie przepisy akcyzowe, które są kalką przepisów unijnych, rozróżniają 4 sytuacje przywozu lub przesyłki papierosów i wyrobów tytoniowych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W każdej z tych sytuacji stosowane są inne zasady opodatkowania, w tym inne limity przywozu tych wyrobów bez akcyzy.

Te 4 sytuacje to:
- przywóz wyrobów akcyzowych w bagażu podróżnego, przyjeżdżającego z tzw. krajów trzecich, tj. spoza Unii Europejskiej,
- przywóz wyrobów akcyzowych w bagażu podróżnego, przyjeżdżającego z innego kraju UE,
- przesłanie wyrobów akcyzowych spoza UE w paczce pocztowej dla osoby fizycznej w kraju,
- przywóz lub przesłanie wyrobów akcyzowych z innego kraju UE dla osób fizycznych mieszkających w kraju, tj. przywóz lub przesłanie wyrobów, które dana osoba zakupiła za granicą osobiście lub na odległość.

Autopromocja

W przypadku przyjazdu do Polski spoza UE, tj. np. z Białorusi czy Ukrainy, ilość przywożonych bez cła, akcyzy i VAT papierosów i wyrobów tytoniowych uzależniona jest od tego, jakim rodzajem transportu się poruszamy w trakcie przekraczania granicy UE, tj.:

1) w przypadku transportu lotniczego lub morskiego, każdy podróżny, który ukończył 17 lat, może przywieźć ze sobą 200 sztuk papierosów lub 100 sztuk cygaretek lub 50 sztuk cygar lub 250 gram tytoniu do palenia,

2) w przypadku pozostałych form transportu, w tym przejścia pieszo, można posiadać przy sobie 40 sztuk papierosów lub 20 sztuk cygaretek lub 10 sztuk cygar lub 50 gram tytoniu do palenia.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

Od nadwyżki papierosów i wyrobów tytoniowych ponad te limity musimy zapłacić wszelkie należności.

Jeżeli natomiast wracamy do Polski z podróży po krajach Unii Europejskiej, to możemy przewieźć ze sobą w bagażu, bez konieczności płacenia akcyzy i VAT, łącznie:
- 800 sztuk papierosów,
- 400 sztuk cygaretek,
- 200 sztuk cygar,
- 1 kg tytoniu do palenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ewentualne podatki płacimy również wyłącznie od nadwyżek, chyba że potrafimy udowodnić, iż są one przeznaczone na nasz użytek osobisty, co jednak może być trudne.

Znacznie gorzej traktowane jest przesyłanie papierosów i wyrobów tytoniowych w prywatnych paczkach pocztowych spoza UE dla naszych obywateli.W takim przypadku, jeżeli paczka jest okazjonalna, to bez cła, akcyzy i VAT można otrzymać w paczce tylko 50 sztuk papierosów lub 25 sztuk cygaretek lub 10 sztuk cygar lub 50 gram tytoniu do palenia, i to pod warunkiem, że całkowita ich wartość (łącznie z pozostałą zawartością paczki) nie przekracza 45 Euro.

Jeżeli jednak wyrobów tych jest więcej, to musimy zapłacić należności od całości przesyłki – nie ma żadnej ilości zwolnionej.

Identycznie, jak w przypadku alkoholi, jeżeli co prawda sami zakupimy papierosy lub wyroby tytoniowe w innym kraju EU, ale nie będziemy ich wieźć ze sobą w bagażu, tylko będziemy mieli gest i zażyczymy sobie, aby nam je dowieziono do domu, lub też ewentualnie zamówimy je sobie z katalogu, to nie przysługują nam żadne ulgi i zwolnienia.

W takim przypadku, odbierając zamówiony towar zapłacimy polską akcyzę bezpośrednio u dostawcy lub już w cenie nabywanych papierosów i wyrobów tytoniowych, a ponadto otrzymamy opakowania jednostkowe z naklejonymi na nich banderolami podatkowymi.

Zauważyć jednocześnie należy, iż powyższe limity ilościowe są niezależne od tego, jakimi banderolami obklejone są te wyroby, tj. do limitów tych doliczane są również papierosy i wyroby tytoniowe oznaczone polskimi banderolami.

Tak więc, jeżeli wyjedziemy z Polski poza Unię Europejską ze swoimi papierosami, których wszystkich tam nie zużyjemy, to w przypadku powrotu do kraju, gdy zostanie ich nam więcej, niż powyższe limity, będziemy zmuszeni zapłacić od nich cło, akcyzę i VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA