| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Czy straty olejów smarowych podlegają akcyzie?

Czy straty olejów smarowych podlegają akcyzie?

Bardzo ważne orzeczenie zapadło w sprawie opodatkowania strat olejów smarowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy. WSA w Gdańsku wyrokiem z dnia 22 grudnia 2010 r. uznał, że straty olejów smarowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy nie podlegają opodatkowaniu akcyzą. Orzeczenie to potwierdza tezę, iż niesłuszne jest dotychczasowe stanowisko Ministra Finansów, które nakazywało uiszczać akcyzę od strat olejów smarowych.

Straty olejów smarowych a podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy ma charakter selektywny i obejmuje ściśle określony katalog wyrobów traktowanych za akcyzowe.

Co więcej, nawet wyroby uznawane za akcyzowe podlegać będą opodatkowaniu tylko w sytuacjach wyraźnie przewidzianych przez ustawę o podatku akcyzowym, a przypadki te nie powinny być rozszerzane.

Obowiązująca od 1 marca 2009 r. ustawa o podatku akcyzowym nie wprowadza konieczności opodatkowania naturalnych strat olejów smarowych o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99 objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Straty te są najczęściej wynikiem właściwości fizykochemicznych wyrobu (parowanie) bądź błędów urządzeń pomiarowych (wag, przepływomierzy) jak również nieszczelności zbiorników i cystern w których magazynowane są oleje smarowe.

Kontekst wydania orzeczenia

W analizowanej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej działający w imieniu Ministra Finansów uznał, że prawidłowe jest stanowisko podatnika, który we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stwierdził, że straty olejów smarowych o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99 nie podlegają opodatkowaniu akcyzą.

Niestety interpretacja ta została z urzędu zmieniona przez Ministra Finansów, który wyraził zapatrywanie, iż ogólne reguły podatku akcyzowego przemawiają za koniecznością opodatkowania akcyzą naturalnych strat olejów smarowych.

Po uzyskaniu zmienionej interpretacji podatnik wezwał Ministra Finansów do usunięcia naruszenia prawa – a gdy wezwanie to okazało się nieskuteczne – złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w orzeczeniu z dnia 22 grudnia 2010 r. (Sygn.: I SA/ Gd 488/10) stwierdził, że naturalne straty olejów smarowych o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99 nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Zatem wyrok ten w pełni potwierdza pogląd, że straty tychże olejów smarowych nie są objęte akcyzą.

Orzeczenie WSA w Gdańsku jest obecnie nieprawomocne, a więc Ministrowi Finansów przysługuje możliwość złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Serwis Koszty

Z uwagi jednak na fakt, iż z treści obowiązującej ustawy o podatku akcyzowym nie wynika konieczność opodatkowania akcyzą strat olejów smarowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy, to należy mieć nadzieje, że również Naczelny Sąd Administracyjny przychyli się do poglądów wyrażonych w przywołanym orzeczeniu.

Podstawa prawna: art. 2 ust. 1 pkt 20 oraz 8 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. Dz. U. z 2009 nr 3 poz. 11 z późn. zm.

Czytaj także

Eksperci:

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Źródło:

INFOR

Tagi

akcyza, VAT

Zdjęcia

Czy straty olejów smarowych podlegają akcyzie?
Czy straty olejów smarowych podlegają akcyzie?

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »