REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy straty olejów smarowych podlegają akcyzie?

Piotr Paszek
Doradca podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Czy straty olejów smarowych podlegają akcyzie?
Czy straty olejów smarowych podlegają akcyzie?

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo ważne orzeczenie zapadło w sprawie opodatkowania strat olejów smarowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy. WSA w Gdańsku wyrokiem z dnia 22 grudnia 2010 r. uznał, że straty olejów smarowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy nie podlegają opodatkowaniu akcyzą. Orzeczenie to potwierdza tezę, iż niesłuszne jest dotychczasowe stanowisko Ministra Finansów, które nakazywało uiszczać akcyzę od strat olejów smarowych.

Straty olejów smarowych a podatek akcyzowy

Autopromocja

Podatek akcyzowy ma charakter selektywny i obejmuje ściśle określony katalog wyrobów traktowanych za akcyzowe.

Co więcej, nawet wyroby uznawane za akcyzowe podlegać będą opodatkowaniu tylko w sytuacjach wyraźnie przewidzianych przez ustawę o podatku akcyzowym, a przypadki te nie powinny być rozszerzane.

Obowiązująca od 1 marca 2009 r. ustawa o podatku akcyzowym nie wprowadza konieczności opodatkowania naturalnych strat olejów smarowych o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99 objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Straty te są najczęściej wynikiem właściwości fizykochemicznych wyrobu (parowanie) bądź błędów urządzeń pomiarowych (wag, przepływomierzy) jak również nieszczelności zbiorników i cystern w których magazynowane są oleje smarowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontekst wydania orzeczenia

W analizowanej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej działający w imieniu Ministra Finansów uznał, że prawidłowe jest stanowisko podatnika, który we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stwierdził, że straty olejów smarowych o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99 nie podlegają opodatkowaniu akcyzą.

Niestety interpretacja ta została z urzędu zmieniona przez Ministra Finansów, który wyraził zapatrywanie, iż ogólne reguły podatku akcyzowego przemawiają za koniecznością opodatkowania akcyzą naturalnych strat olejów smarowych.

Po uzyskaniu zmienionej interpretacji podatnik wezwał Ministra Finansów do usunięcia naruszenia prawa – a gdy wezwanie to okazało się nieskuteczne – złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w orzeczeniu z dnia 22 grudnia 2010 r. (Sygn.: I SA/ Gd 488/10) stwierdził, że naturalne straty olejów smarowych o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99 nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Zatem wyrok ten w pełni potwierdza pogląd, że straty tychże olejów smarowych nie są objęte akcyzą.

Orzeczenie WSA w Gdańsku jest obecnie nieprawomocne, a więc Ministrowi Finansów przysługuje możliwość złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Serwis Koszty

Z uwagi jednak na fakt, iż z treści obowiązującej ustawy o podatku akcyzowym nie wynika konieczność opodatkowania akcyzą strat olejów smarowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy, to należy mieć nadzieje, że również Naczelny Sąd Administracyjny przychyli się do poglądów wyrażonych w przywołanym orzeczeniu.

Podstawa prawna: art. 2 ust. 1 pkt 20 oraz 8 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. Dz. U. z 2009 nr 3 poz. 11 z późn. zm.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA