| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Paliwo lotnicze do samolotów firmowych bez akcyzy

Paliwo lotnicze do samolotów firmowych bez akcyzy

Coraz popularniejszym (czy też „modniejszym”) środkiem transportu używanym przez większe firmy staje się samolot. Wykorzystywany jest nie tylko do celów świadczenia na rzecz klientów usług transportu osób lub towarów, ale również do celów wykonywania podróży służbowych przez zarząd lub pracowników danej firmy.

Gdy samolot służy do usługowego transportu ludzi i towarów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to można kupować paliwo lotnicze zwolnione z podatku akcyzowego.

Jednak wątpliwości powstają przy używaniu samolotu do innych celów.

Problemy wynikają z art. 32 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, który wyłącza stosowanie takiego zwolnienia od akcyzy w sytuacji, gdy dane loty mają charakter prywatnych lotów rekreacyjnych.

Wbrew pozorom, pojęcia tego nie można rozumieć kolokwialnie, bowiem nadano mu w ww. przepisie ścisłe znaczenie.

Za prywatne loty rekreacyjne uważa się użycie statku powietrznego przez jego właściciela lub inną osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, które korzystają z niego na podstawie umowy najmu lub umowy o podobnym charakterze, w celach innych niż gospodarcze, w szczególności innych niż przewóz pasażerów lub towarów albo świadczenie usług za wynagrodzeniem lub usług na rzecz organów publicznych.

Zatem dla skorzystania ze zwolnienia z akcyzy, dany lot musi odbywać się w celach gospodarczych. Przepisy nie wskazują jednak katalogu tych celów, co w konkretnych sytuacjach (np. podróże służbowe członków zarządu firmowym samolotem) może wywoływać wątpliwości.

Wątpliwości co do takiej sytuacji rozwiał ostatnio Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja z 9 września 2011 r. - nr IPPP3/443-832/11-2/JK). Stwierdził, że używanie własnego samolotu na potrzeby zarządu firmy prowadzącej działalność gospodarczą w kraju dokonuje się w celu gospodarczym i uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego dla paliwa lotniczego.

Zobacz także: Czy odsprzedaż paliwa podlega akcyzie

Zobacz także: Opłata paliwowa 2011 - nowe stawki od 1 stycznia

Należy jednakże pamiętać, iż poza ziszczeniem się powyższej przesłanki, koniecznym jest również wypełnienie innych warunków tego zwolnienia. Podmiot pragnący skorzystać ze zwolnienia musi bowiem:

- uprzednio zarejestrować się u właściwego naczelnika urzędu celnego,

- potwierdzać każdą dostawę paliwa podpisem na dokumencie dostawy oraz

- prowadzić ewidencję zużycia tych paliw.

Dopiero wypełnienie wszystkich powyższych warunków uprawnia dany podmiot do nabywania i zużywania paliwa lotniczego zwolnionego z podatku akcyzowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »