Paliwo lotnicze do samolotów firmowych bez akcyzy
REKLAMA
REKLAMA
Gdy samolot służy do usługowego transportu ludzi i towarów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to można kupować paliwo lotnicze zwolnione z podatku akcyzowego.
REKLAMA
Jednak wątpliwości powstają przy używaniu samolotu do innych celów.
Problemy wynikają z art. 32 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, który wyłącza stosowanie takiego zwolnienia od akcyzy w sytuacji, gdy dane loty mają charakter prywatnych lotów rekreacyjnych.
Wbrew pozorom, pojęcia tego nie można rozumieć kolokwialnie, bowiem nadano mu w ww. przepisie ścisłe znaczenie.
Za prywatne loty rekreacyjne uważa się użycie statku powietrznego przez jego właściciela lub inną osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, które korzystają z niego na podstawie umowy najmu lub umowy o podobnym charakterze, w celach innych niż gospodarcze, w szczególności innych niż przewóz pasażerów lub towarów albo świadczenie usług za wynagrodzeniem lub usług na rzecz organów publicznych.
Zatem dla skorzystania ze zwolnienia z akcyzy, dany lot musi odbywać się w celach gospodarczych. Przepisy nie wskazują jednak katalogu tych celów, co w konkretnych sytuacjach (np. podróże służbowe członków zarządu firmowym samolotem) może wywoływać wątpliwości.
Wątpliwości co do takiej sytuacji rozwiał ostatnio Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja z 9 września 2011 r. - nr IPPP3/443-832/11-2/JK). Stwierdził, że używanie własnego samolotu na potrzeby zarządu firmy prowadzącej działalność gospodarczą w kraju dokonuje się w celu gospodarczym i uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego dla paliwa lotniczego.
Zobacz także: Czy odsprzedaż paliwa podlega akcyzie
Zobacz także: Opłata paliwowa 2011 - nowe stawki od 1 stycznia
Należy jednakże pamiętać, iż poza ziszczeniem się powyższej przesłanki, koniecznym jest również wypełnienie innych warunków tego zwolnienia. Podmiot pragnący skorzystać ze zwolnienia musi bowiem:
- uprzednio zarejestrować się u właściwego naczelnika urzędu celnego,
- potwierdzać każdą dostawę paliwa podpisem na dokumencie dostawy oraz
- prowadzić ewidencję zużycia tych paliw.
Dopiero wypełnienie wszystkich powyższych warunków uprawnia dany podmiot do nabywania i zużywania paliwa lotniczego zwolnionego z podatku akcyzowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat