| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Czy producent wódki może potrącić akcyzę od zużywanych paliw?

Czy producent wódki może potrącić akcyzę od zużywanych paliw?

Producent napojów alkoholowych (wódek) w składzie podatkowym zużywa w trakcie produkcji olej opałowy, oleje smarowe i paliwa silnikowe. Wyroby te nabywa od innych podmiotów z zapłaconą akcyzą i służą one do ogrzewania pomieszczeń produkcyjnych oraz do napędu i smarowania silników spalinowych wykorzystywanych do działalności składu podatkowego.

Podatnik miał wątpliwość, czy zgodnie z regulacją zawartą w art. 21 ust. 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst pierwotny: Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm. tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626) może obniżyć należną akcyzę od wyrobów wyprodukowanych w składzie podatkowym o akcyzę zapłaconą w cenie ww. produktów?

Odpowiedź KIP:

Przepis art. 21 ust. 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst pierwotny: Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm. tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626) określa, że kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1, może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania składników będących wyrobami akcyzowymi.

Zatem zgodnie z obecnym brzmieniem przepisu (od 01.09.2010 r.) kwota akcyzy od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych (wódki) może zostać obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania wyrobów akcyzowych, ale tylko od tych, które weszły w skład wyprodukowanego wyrobu.

W przedstawionym stanie faktycznym wyroby energetyczne nie wchodzą w skład wytworzonego napoju alkoholowego i tym samym podatek akcyzowy zapłacony przy nabyciu tych wyrobów nie może obniżyć należnej akcyzy od wyprodukowanych wyrobów, jakimi są wódki.

Kasy fiskalne 2011

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK