REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ujęcie transakcji krajowych w plikach JPK_VAT - czy będzie rodzić wątpliwości przedsiębiorców?

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
 Ujęcie transakcji krajowych w plikach JPK_VAT - czy będzie rodzić wątpliwości przedsiębiorców?
Ujęcie transakcji krajowych w plikach JPK_VAT - czy będzie rodzić wątpliwości przedsiębiorców?

REKLAMA

REKLAMA

Faktury bez odliczenia VAT, faktury ze stawką zwolnioną, kilka stawek na jednej fakturze – te i inne przypadki dokumentów, które wpływają na rozliczenia VAT, mogą sprawiać podatnikom problemy. W tym kontekście plik JPK może okazać się dla przedsiębiorców drogą przez mękę.

Podatnik posiadający faktury, z których nie ma zamiaru odliczać podatku VAT, nie wprowadza ich ani do ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, ani do pliku JPK_VAT. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim nabywania usług noclegowych oraz gastronomicznych, za wyjątkiem zakupu gotowych posiłków oferowanych  pasażerom  w ramach usług przewozu osób, świadczonych przez firmy, którym ustawa o VAT zabrania odliczenia podatku. Podobnie rzecz ma się u przedsiębiorców, którzy prowadząc, m.in. działalność zwolnioną z VAT, część zakupów przeznaczają wyłącznie dla celów zwolnionych z podatku.

Autopromocja

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nabywania towarów i usług z częściowym prawem do odliczenia podatku. Przeznaczając  towary zarówno do działalności opodatkowanej, jak i tej zwolnionej z podatku, w ewidencji VAT, na podstawie której sporządzany będzie plik JPK_VAT, wprowadzać należy wyłącznie kwotę netto i VAT, dające prawo odliczenia. Może być to zatem część kwoty z faktury, zgodnie z przyjętą przez podatnika proporcją.

Ta sama zasada dotyczy również wydatków na nabycie, użytkowanie lub eksploatację pojazdów samochodowych uprawniających wyłącznie do 50% odliczenia VAT. W ewidencji znaleźć powinny się wówczas wyłącznie kwoty netto i VAT w wysokości 50% wartości wyjściowej. Nieprawidłowe będzie podawanie w w pliku JPK kwoty netto w wysokości 100%, a kwoty VAT- wyłącznie w 50%. 

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Do ewidencji VAT nie trzeba również wprowadzać faktur z nabyciem towarów i usług objętych wyłącznie stawką zwolnioną z VAT. Mimo ich wykorzystania w działalności opodatkowanej VAT, zakupy z taką stawką nie wpływają na rozliczenia podatku, w szczególności zaś nie będą powodowały prawa odliczenia, ani nie wpłyną na rozliczanie podatku na zasadzie proporcji lub prewspółczynnika. Inaczej jest oczywiście z własnymi fakturami ze stawką ZW – wystawianymi w związku z prowadzeniem czynności zwolnionej z VAT. O ile tylko podatnik zobowiązany jest prowadzić JPK_VAT a dokonuje m.in. czynności zwolnionych z podatku – to faktury takie podlegają ujęciu w ewidencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problemem jest również ewidencjonowanie faktur z kilkoma pozycjami, objętymi różnymi stawkami VAT. W takim przypadku nie należy powielać czynności i przygotowywać kilku pozycji w ewidencji. Fakturę należy wprowadzić jednokrotnie, wykazując w poszczególnych pozycjach ewidencji wartość sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki podatku.

Istnieje ponadto  wątpliwość, czy faktury wystawiane i księgowane w ewidencji VAT - stanowiącej podstawę do przygotowania pliku JPK, same w sobie nie powinny również spełniać standardu JPK. Przedsiębiorcy powinni już dziś przygotować się na ewentualne wnioskowanie urzędników skarbowych w 2018 r. o przekazanie plików JPK_FA podatników, czyli dokumentów faktur wystawianych przez nich w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Problemy z oprogramowaniem do JPK_VAT?

Zamiast ewidencji VAT prowadzonej w pliku Excel lub korzystania z programu, który nie obsługuje plików JPK, warto już dziś podjąć decyzję o wyborze kompleksowego narzędzia do obsługi JPK - obligatoryjnych od 1 stycznia 2018r. 

JPKomat fillUp  to jedno z tych rozwiązań, które nowe obowiązki przedsiębiorców sprowadza do wygodnych, bezpiecznych i powtarzalnych czynności, proponując generowanie plików JPK w automatycznym systemie procesowym. JPKomat stanowi integralne narzędzie fillUp, bezbłędnie i wygodnie generuje ewidencję VAT_JPK, począwszy od wystawiania faktur w wygodnych kreatorach, po ich automatyczny import do arkusza ewidencji VAT_JPK, weryfikację i bezpieczną wysyłkę na serwery MF.

W programie istnieje również cały szereg uproszczeń, które pomagają prawidłowo księgować dla celów VAT wszystkie transakcje krajowe i międzynarodowe. Program pomaga również w przygotowaniu innych pism, umów czy deklaracji potrzebnych zarówno w życiu codziennym jak i w prowadzonej działalności gospodarczej.  Więcej na www.jpk.info.pl

podatki, VAT, JPK_VAT

*********************

Firma e-file tworzy funkcjonalne aplikacje wspierające biznes oraz komunikację z urzędami: oprogramowanie do wypełniania e-deklaracji i e-formularzy, aplikacje webowe, systemy do przechowywania i zarządzania danymi oraz inne rozwiązania z dziedziny e-government. Do produktów e-file należy m.in. Program e-pity, cenione narzędzie do rozliczania deklaracji podatkowych; program fillUp, pozwalający na szybkie i proste wypełnianie formularzy oraz e-pity Płatnika, ułatwiające płatnikom PIT przygotowanie i wysyłkę informacji o wpłaconych do urzędu skarbowego zaliczkach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dziś rząd omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Zajmie się również projektem ustawy zobowiązującym firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  REKLAMA