| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Ewidencja VAT > Ujęcie transakcji krajowych w plikach JPK_VAT - czy będzie rodzić wątpliwości przedsiębiorców?

Ujęcie transakcji krajowych w plikach JPK_VAT - czy będzie rodzić wątpliwości przedsiębiorców?

Faktury bez odliczenia VAT, faktury ze stawką zwolnioną, kilka stawek na jednej fakturze – te i inne przypadki dokumentów, które wpływają na rozliczenia VAT, mogą sprawiać podatnikom problemy. W tym kontekście plik JPK może okazać się dla przedsiębiorców drogą przez mękę.

Podatnik posiadający faktury, z których nie ma zamiaru odliczać podatku VAT, nie wprowadza ich ani do ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, ani do pliku JPK_VAT. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim nabywania usług noclegowych oraz gastronomicznych, za wyjątkiem zakupu gotowych posiłków oferowanych  pasażerom  w ramach usług przewozu osób, świadczonych przez firmy, którym ustawa o VAT zabrania odliczenia podatku. Podobnie rzecz ma się u przedsiębiorców, którzy prowadząc, m.in. działalność zwolnioną z VAT, część zakupów przeznaczają wyłącznie dla celów zwolnionych z podatku.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nabywania towarów i usług z częściowym prawem do odliczenia podatku. Przeznaczając  towary zarówno do działalności opodatkowanej, jak i tej zwolnionej z podatku, w ewidencji VAT, na podstawie której sporządzany będzie plik JPK_VAT, wprowadzać należy wyłącznie kwotę netto i VAT, dające prawo odliczenia. Może być to zatem część kwoty z faktury, zgodnie z przyjętą przez podatnika proporcją.

Ta sama zasada dotyczy również wydatków na nabycie, użytkowanie lub eksploatację pojazdów samochodowych uprawniających wyłącznie do 50% odliczenia VAT. W ewidencji znaleźć powinny się wówczas wyłącznie kwoty netto i VAT w wysokości 50% wartości wyjściowej. Nieprawidłowe będzie podawanie w w pliku JPK kwoty netto w wysokości 100%, a kwoty VAT- wyłącznie w 50%. 

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Do ewidencji VAT nie trzeba również wprowadzać faktur z nabyciem towarów i usług objętych wyłącznie stawką zwolnioną z VAT. Mimo ich wykorzystania w działalności opodatkowanej VAT, zakupy z taką stawką nie wpływają na rozliczenia podatku, w szczególności zaś nie będą powodowały prawa odliczenia, ani nie wpłyną na rozliczanie podatku na zasadzie proporcji lub prewspółczynnika. Inaczej jest oczywiście z własnymi fakturami ze stawką ZW – wystawianymi w związku z prowadzeniem czynności zwolnionej z VAT. O ile tylko podatnik zobowiązany jest prowadzić JPK_VAT a dokonuje m.in. czynności zwolnionych z podatku – to faktury takie podlegają ujęciu w ewidencji.

Problemem jest również ewidencjonowanie faktur z kilkoma pozycjami, objętymi różnymi stawkami VAT. W takim przypadku nie należy powielać czynności i przygotowywać kilku pozycji w ewidencji. Fakturę należy wprowadzić jednokrotnie, wykazując w poszczególnych pozycjach ewidencji wartość sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki podatku.

Istnieje ponadto  wątpliwość, czy faktury wystawiane i księgowane w ewidencji VAT - stanowiącej podstawę do przygotowania pliku JPK, same w sobie nie powinny również spełniać standardu JPK. Przedsiębiorcy powinni już dziś przygotować się na ewentualne wnioskowanie urzędników skarbowych w 2018 r. o przekazanie plików JPK_FA podatników, czyli dokumentów faktur wystawianych przez nich w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Problemy z oprogramowaniem do JPK_VAT?

Zamiast ewidencji VAT prowadzonej w pliku Excel lub korzystania z programu, który nie obsługuje plików JPK, warto już dziś podjąć decyzję o wyborze kompleksowego narzędzia do obsługi JPK - obligatoryjnych od 1 stycznia 2018r. 

JPKomat fillUp  to jedno z tych rozwiązań, które nowe obowiązki przedsiębiorców sprowadza do wygodnych, bezpiecznych i powtarzalnych czynności, proponując generowanie plików JPK w automatycznym systemie procesowym. JPKomat stanowi integralne narzędzie fillUp, bezbłędnie i wygodnie generuje ewidencję VAT_JPK, począwszy od wystawiania faktur w wygodnych kreatorach, po ich automatyczny import do arkusza ewidencji VAT_JPK, weryfikację i bezpieczną wysyłkę na serwery MF.

W programie istnieje również cały szereg uproszczeń, które pomagają prawidłowo księgować dla celów VAT wszystkie transakcje krajowe i międzynarodowe. Program pomaga również w przygotowaniu innych pism, umów czy deklaracji potrzebnych zarówno w życiu codziennym jak i w prowadzonej działalności gospodarczej.  Więcej na www.jpk.info.pl

*********************

Firma e-file tworzy funkcjonalne aplikacje wspierające biznes oraz komunikację z urzędami: oprogramowanie do wypełniania e-deklaracji i e-formularzy, aplikacje webowe, systemy do przechowywania i zarządzania danymi oraz inne rozwiązania z dziedziny e-government. Do produktów e-file należy m.in. Program e-pity, cenione narzędzie do rozliczania deklaracji podatkowych; program fillUp, pozwalający na szybkie i proste wypełnianie formularzy oraz e-pity Płatnika, ułatwiające płatnikom PIT przygotowanie i wysyłkę informacji o wpłaconych do urzędu skarbowego zaliczkach.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »