reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Ewidencja VAT > Obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT od początku 2018 roku

Obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT od początku 2018 roku

Z początkiem 2018 roku wszyscy podatnicy objęci zostali obowiązkiem prowadzenia rejestrów VAT w postaci elektronicznej, jak również obowiązkiem comiesięcznego raportowania JPK_VAT. Za niedopełnienie nowych obowiązków służby skarbowe mają prawo nałożyć przewidziane przepisami kary.

Dokumentacja w papierze – poza prawem

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje nowy art. 109 ust. 8a ustawy o VAT, na mocy którego podatnicy zostali zobowiązani do prowadzenia rejestrów VAT w postaci elektronicznej. Ta zmiana jest uzupełnieniem dobrze znanych przepisów wprowadzających obowiązek raportowania JPK_VAT przez płatników.

Celem digitalizacji ewidencji VAT może być mobilizowanie przedsiębiorców do cyfryzacji biznesu i… uniemożliwienie podatnikom wskazywania braku prowadzenia elektronicznej postaci ksiąg podatkowych, jako przyczyny nieskładania miesięcznego JPK_VAT. Ewentualne powołanie się przez podatnika na brak technicznych możliwości prowadzenia rejestrów VAT za pomocą programu komputerowego, jako przyczyny nie wygenerowania JPK_VAT będzie nieskuteczne. Bowiem Ministerstwo Finansów udostępniło parę dni temu biznesowi program do prowadzenia ewidencji VAT, przeznaczony również do generowania JPK_VAT.

Łamanie powszechnego obowiązku elektronicznego prowadzenia rejestrów VAT będzie łatwiejsze do zaobserwowania przez służby skarbowe, jeśli podatnik nie wywiąże się z comiesięcznego obowiązku przekazywania JPK_VAT. Fiskus będzie uruchamiał czynności wyjaśniające – może zażądać informacji o rejestrze.

Kary za brak ewidencji elektronicznej i JPK_VAT

W konsekwencji, niezastosowanie się do obowiązków (wysyłka JPK i prowadzenie ewidencji w komputerze) umożliwi służbom skarbowym nałożenie kar. Może to być wymierzenie w postaci na przykład stosunkowo łagodnej kary porządkowej, zgodnie z art. 262 ustawy Ordynacja podatkowa, do 2 800 zł. Dopuszczalne jest też wymierzenie kary grzywny za wykroczenie skarbowe przewidziane w ustawie Kodeks karny skarbowy, np. w art. 83, czyli za brak okazania księgi podatkowej (rejestr VAT).

Zakładamy przy tym, że służby (przynajmniej w początkowym okresie) będą ten czyn zabroniony traktować łagodniej: jako wykroczenie. Zgodnie z art. 48. § 1 Kodeksu karnego skarbowego kara grzywny za wykroczenie może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie od 210 do 42 000 zł.

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Przygotowanie JPK_VAT w programie udostępnionym przez resort finansów będzie zapewne możliwe po dodaniu odpowiednich funkcji, użycie aplikacji w bieżącej wersji wymaga jednak sporo determinacji. W związku z powyższym Sage przygotował specjalną bezpłatną wersję programu do prowadzenia ewidencji VAT, przygotowania JPK_VAT i deklaracji VAT-7 w postaci elektronicznej. Ta uproszczona wersja przeznaczona jest dla najmniejszych podatników prowadzących do tej pory samodzielnie i ręcznie rejestry VAT, tj. bez użycia programów komputerowych. Warto z niej skorzystać skoro i tak musimy to robić, to przynajmniej skorzystajmy ze sprawdzonych rozwiązań.

Autor: Bogdan Zatorski, ekspert biznesowy Sage

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Obsługa podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama