reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy brak ciągłości numeracji faktur z zachowaniem ich unikalności jest zgodny z przepisami

Czy brak ciągłości numeracji faktur z zachowaniem ich unikalności jest zgodny z przepisami

Nasza Spółka wdrożyła informatyczny zintegrowany system zarządzania, w ramach którego wszystkie dokumenty firmowe są numerowane chronologicznie - mają nadawany kolejny, unikalny numer. Taki system powoduje, że dwie następujące po sobie faktury nie zawsze będą miały zachowaną ciągłość numeracji. Numery pomiędzy nimi nie pozostają jednak wolne, ale są przypisane innym dokumentom wystawionym w okresie pomiędzy fakturami. Czy taka metoda numeracji faktur, w której brak jest jej ciągłości, przy jednoczesnym zachowaniu unikalności numeru, jest prawidłowa w świetle rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT?

Nie.

Z rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT jednoznacznie wynika, że zawiera ono wymóg, by faktura zawierała „numer kolejny”. Ponieważ przepisy nie zawierają wyjaśnienia, co należy rozumieć pod tym pojęciem, trzeba posłużyć się definicją słownikową.

Zgodnie z ta definicją „kolejny” rozumiany jest jako występujący w porządku następczym, jeden po drugim, następny.

Dlatego też należy przyjąć, że chodzi tu o to, żeby kolejno następującym po sobie fakturom nadawać numery w porządku chronologicznym. Innymi słowy - sformułowanie „numer kolejny” oznacza numer większy o jeden w stosunku do poprzedniego. Pogląd taki został także wyrażony w piśmiennictwie (m.in. A. Bartosiewicz, R. Kubacki, VAT. Komentarz).

Polecamy: serwis VAT


Dlatego przyjęcie innej metody numeracji faktur niż taka, w której każda kolejna faktura będzie mieć numer o jeden większy od poprzedniego w razie kontroli nie zostanie uznana za prawidłową i zgodną z § 5 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia wykonawczego, zwłaszcza że organy podatkowe zyskały ostatnio potwierdzenie takiej interpretacji w orzecznictwie WSA.

W konsekwencji stosowanie tej metody numeracji faktur, pomimo zachowania unikalności nadawanego im numeru może skutkować uznaniem prowadzonych ewidencji za wadliwe.

Polecamy: VAT 2011

Podstawa prawna
• § 5 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama