reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Zawsze jeden oryginał faktury VAT, nawet jeśli kilku nabywców

Zawsze jeden oryginał faktury VAT, nawet jeśli kilku nabywców


Rzeczywistość obrotu gospodarczego przekracza czasami wyobrażenia ustawodawcy, w związku z czym postępowanie podatników, zgodne z przepisami, wydaje się być dla nich czasami nielogiczne i może powodować negatywne skutki dla niektórych z uczestników tego obrotu.

Jedną z takich sytuacji jest przykładowo sprzedaż jednej nieruchomości na rzecz dwóch lub więcej podmiotów, przy czym bez znaczenia dla omawianego problemu jest to, w jakich częściach (w ilu %) nabywają tą nieruchomość poszczególni nabywcy, natomiast kwestia istotną jest fakt, że jest to jedna transakcja, a nie kilka kolejnych, które następują po sobie.

Problem pojawia się w momencie, kiedy sprzedawca rzeczonej nieruchomości musi wystawić fakturę VAT, w której zamieszczone zostaną zgodne z aktem notarialnym zapisy o wielkości udziału poszczególnych nabywców we współwłasności nabywanego majątku.

Obowiązujące obecnie przepisy o podatku VAT, a w szczególności rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337 oraz z 2009 r. Nr 222, poz. 1760), są w takim przypadku bezlitosne i wywołują wiele problemów.

Planowane na 2011 rok zmiany tego rozporządzenia nie zmieniają  zasadniczo nic w omawianym zakresie.

Co prawda, przepisy te nie zakazują wystawiania jednej faktury VAT zawierającej w nagłówku dane dwóch lub więcej nabywców, jednakże jednocześnie nie pozwalają na wystawienie więcej niż jednego oryginału faktury.

Zatem wszyscy nabywcy muszą „podzielić się” jednym oryginałem i jedną lub większą ilością kopii faktur, co może powodować u nich problemy z odliczeniem VAT z tytułu zakupu tej nieruchomości.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Polecamy: VAT 2011

O braku możliwości wystawienia kilku oryginałów faktur VAT do jednej transakcji sprzedaży przekonane są niestety organy podatkowe, co jasno przedstawione zostało w wystawionej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu interpretacji indywidualnej nr ILPP2/443-801/10-4/JKa z dnia 26 sierpnia 2010 r.

W związku z powyższym wydaje się, iż w celu uniknięcia kłopotów z odliczaniem podatku VAT, należy odżałować trochę pieniędzy na notariusza i zamiast zawierać jedną transakcję kupna-sprzedaży, trzeba zawierać ich kilka, tj. tyle, ilu jest nabywców, gdyż nie należy raczej liczyć na zbyt szybką zmianę przepisów w tym zakresie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama