REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec faktur na podstawie paragonu

Bartosz Gebel, doradca podatkowy
Bartosz Gebel, doradca podatkowy. Ergotax biuro rachunkowe. Ergotax kancelaria doradcy podatkowego.
Biuro rachunkowe ERGOTAX
Księgowi & doradcy podatkowi
Koniec faktur na podstawie paragonu /Fot. Fotolia
Koniec faktur na podstawie paragonu /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorco, od początku stycznia 2020 r. nie otrzymasz już faktury na podstawie paragonu – z jednym wyjątkiem.

Zmiany

Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw została uchwalona przez Sejm w dniu 4 lipca 2019 r. Zgodnie z nowymi przepisami, z początkiem stycznia 2020 r. przedsiębiorca nie będzie mógł żądać od sprzedawcy wystawienia faktury na podstawie wydanego wcześniej paragonu. Obecnie może to zrobić w okresie trzech miesięcy (i to licząc od końca miesiąca, w którym wystąpiła transakcja, co w praktyce przypadkach może dać prawo do żądania faktury przez okres nawet 4 miesięcy) i zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury na podstawie paragonu.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Polecamy: AKADEMIA VAT z Radosławem Kowalskim (od 30 sierpnia do 10 września) – Cykl 3 webinariów: 8 wybranych zmian w VAT - praktyczny przegląd dla księgowych, Split payment, Biała lista podatników VAT

Ułatwienie dla sprzedawcy

Obecnie w przypadku wystawienia faktur na podstawie paragonu może zajść konieczność korygowania pliku JPK_VAT za poprzednie okresy rozliczeniowe. Po zmianie przepisów problem ten całkowicie zniknie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy przejściowe

W przypadku paragonów wystawionych przed 1 stycznia 2020 r. (mimo wejścia nowych przepisów) faktury będą mogły być wystawione na starych zasadach, czyli w okresie 3 miesięcy następujących po miesiącu, w który doszło do transakcji.

Wyjątek

Wyjątkiem od ww. reguły będzie żądanie faktury na podstawie paragonu, który będzie opatrzony numerem NIP nabywcy. Faktura będzie mogła zostać wystawiona wyłącznie na podmiot, którego NIP wskazany był właśnie na paragonie. Spowoduje to, że wszystkie paragony bez numeru NIP staną się bezużyteczne w zakresie wystawienia faktury. Należy przy tym pamiętać, że obecnie do faktury wystawionej na podstawie paragonu należy załączyć ten paragon (do egzemplarza pozostającego u sprzedawcy) – w tym zakresie przepisy nie przewidują żadnych zmian. Gdyby sprzedawca zdecydował się na wystawienie faktury mimo braku numeru NIP na paragonie, to zarówno jego jak i nabywcę mogą czekać dotkliwe sankcje odpowiadające całkowitej wartości podatku VAT wykazanego na takiej nielegalnej fakturze.

Paragon to nie dowód księgowy

Mimo posiadania paragonu z numerem NIP nie będzie on stanowił dowodu księgowego – na jego podstawie nie będzie można dokonać odliczenia podatku VAT ani zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodów (poza pewnymi wyjątkami, np. dot. faktur uproszczonych wystawianych do kwoty 450 zł/100 euro).

Wskazówki

Przedsiębiorcy, którzy obecnie zbierają przy zakupach paragony (lub robią to ich pracownicy), a następnie cyklicznie (np. na koniec każdego miesiąca) występują do sprzedawców z żądaniem wystawienia faktur, powinni pamiętać o wskazywaniu numeru NIP na takich paragonach. Niestety nie wszyscy sprzedawcy zaopatrzyli się dotąd w kasy fiskalne dające możliwość wydruku paragonu z numerem NIP – w takich sytuacjach wskazane jest żądanie faktury od razu przy zakupie.

Polecamy: Kasy online 2019. Wymiana, użytkowanie, nowe obowiązki informacyjne

Z kolei w przypadku zapomnienia oddania numeru NIP do paragonu jedynym wyjściem będzie zwrot towar, a następnie jego zakup - zaznaczyć jednak należy, że nie zawsze takie rozwiązanie będzie możliwe, szczególnie np. przy dobrach spożywczych czy jednorazowych, których właściwości zostaną naruszone po zakupie (sprzedawca wówczas może nie przyjąć takiego zwrotu).

Skąd ta zmiana?

Ministerstwo Finansów wskazuje, że nowe przepisy mają uniemożliwić nieuczciwym przedsiębiorcom gromadzenie paragonów dokumentujących zakupy, za które wydatek poniosły osoby trzecie i na ich podstawie żądać od sprzedawców wystawienia faktur. Jest to jeden z elementów walki z erozją podstawy opodatkowania u podatników, którzy poprzez ww. działanie (nielegalne) doprowadzali do zawyżenia kosztów i tym samym do jej zmniejszania. Co więcej nieuczciwy przedsiębiorca dokonywał również odliczenia VAT z takich faktur (o ile oczywiście był czynnym podatnikiem VAT). Według szacunków ministerstwa ww. sytuacja uszczupla budżet państwa o 1,5 mld. zł.

Bartosz Gebel
Doradca podatkowy nr wpisu 13557
Ergotax Kancelaria Doradcy Podatkowego
Biuro Rachunkowe Ergotax Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA