Jak rozliczać faktury korygujące niedoręczane nabywcom
REKLAMA
REKLAMA
Nie. Opisane przez Państwa w pytaniu korekty faktur dotyczą transakcji, które wcześniej były udokumentowane fakturami tylko wygenerowanymi, stanowiącymi tylko zapis w systemie księgowym. Z pytania wynika, że faktury wygenerowane w systemie nie są jednak doręczane przez Państwa najemcom w żaden sposób, ani elektronicznie, ani papierowo.
REKLAMA
Nie są one więc fakturami w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, gdyż za fakturę nie może zostać uznany sam zapis księgowy wygenerowany w systemie sprzedawcy, niedoręczony w żaden sposób nabywcy.
Dlatego też korekta takiego niedoręczanego dokumentu, sprowadzająca się w istocie do korekty danych zawartych we wcześniejszym zapisie księgowym, nie wymaga uzyskiwania potwierdzenia odbioru od nabywcy.
Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 maja 2014 r. (sygn. IBPP1/443-38/14/KJ), w którym czytamy:
W przypadku zatem, gdy Wnioskodawca, zgodnie z przepisami ustawy o VAT nie jest zobowiązany do dokumentowania fakturami sprzedaży zwolnionej od podatku na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i w rzeczywistości tych faktur nie wystawia i nie doręcza ich nabywcom w żaden sposób (ani papierowo ani elektronicznie), a coś co Wnioskodawca określa mianem faktury czy faktury korygującej stanowi jedynie zapis wygenerowany przez system księgowy stosowany przez Wnioskodawcę, to brak jest podstaw do uzyskiwania potwierdzenia odbioru dokumentu i tak niedoręczanego.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 13, art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312;
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat