REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co musi zawierać dokument, aby został uznany za fakturę

Subskrybuj nas na Youtube
Co musi zawierać dokument, aby został uznany za fakturę
Co musi zawierać dokument, aby został uznany za fakturę
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dostałem od klienta dokument, na którym nie ma słowa „faktura". Czy mimo wszystko mogę go za fakturę uznać?

Co powinna zawierać faktura

Tak. Na otrzymywanej przez Pana fakturze nie musi już być nagłówka „faktura". O tym, co jest faktu­rą, a co nią nie jest, decyduje bowiem treść dokumentu. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, za fakturę uznaje się dokument zawierający:

REKLAMA

Autopromocja
  • datę jego wystawienia;
  • kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii - numer ten musi pozwalać na jednoznaczną identyfikację faktury;
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usługi a także ich adresy;
  • numer, za pomocą którego podatnik jest identyfikowany na potrzeby podatku VAT - zazwyczaj jest nim NIP; w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i świadczenia usług, dla których zobowią­zany do zapłaty VAT jest usługobiorca numer ten może być poprzedzony kodem PL;
  • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi; w przypadku zaliczek, zadat­ków, przedpłat itp. (czyli sytuacji, w których podatnik dostał część lub nawet całość płatności jeszcze przed dostawą towarów lub świadczeniem usługi) powinna to być data otrzymania płatności (jej części lub całości), ale pod warunkiem, że data taka jest określona, a co ważniejsze różni się od daty wysta­wienia faktury;
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
  • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów; w przypadku usługi podajemy jej zakres;
  • cenę jednostkową towaru lub usługi podaną netto (a więc bez kwoty podatku VAT);
  • kwoty wszystkich upustów lub obniżek cen; w tym miejscu uwzględnia się wszelkie rabaty z tytułu wcześniejszej zapłaty - oczywiście pod warunkiem, że rabaty te nie zostały uwzględnione już w cenie produktu lub usługi netto;
  • wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług objętych transakcją w kwocie netto (wartość sprzedaży netto);
  • stawkę podatku;
  • sumę wartości sprzedaży netto - uwzględnić przy tym trzeba podział na sprzedaż objętą różnymi staw­kami VAT a także sprzedaż w ogóle z VAT zwolnioną;
  • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  • kwotę należności ogółem.

Radzimy korzystać z gotowych wzorów faktur - przed ich kupieniem trzeba tylko sprawdzić, czy za­wierają wszystkie wyżej wymienione pozycje.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Jakie treści dodatkowe mogą się znaleźć na fakturze

Jeden z moich klientów ciągle przysyła mi dokumenty z oznaczeniem „Faktura VAT". Na każdym z nich pisze też, którą z rzędu transakcję w tym roku ze mną przeprowadził. Twierdzi, że pomaga mu to ustalić, kiedy nabędę prawo do dodatkowego rabatu, który zostanie mi przyznany po 50. opłaconej transakcji. Czy tak sporządzony dokument dalej jest prawidłową fakturą?

Tak. Chociaż w 2013 r. zniesiono obowiązek oznaczania dokumentów tytułem „Faktura VAT", to nic nie stoi na przeszkodzie, by dalej tak robić. Taki dokument wciąż będzie prawidłowy, oczywiście przy założe­niu, że zawiera dane niezbędne do uznania go za fakturę. Nie ma żadnych przeszkód, żeby faktura zawie­rała więcej danych niż wymagane przepisami minimum. Dlatego umieszczenie na niej przez Pana klienta informacji o tym, która z rzędu transakcja jest z Panem zawierana jest dozwolone, a faktura zawierająca taki zapis jest wystawiona prawidłowo.

Potwierdza to również Ministerstwo Finansów w wydanej przez siebie broszurze z 21 grudnia 2012 r. pt. Zmiany w zakresie fakturowania:

(...) pomimo zniesienia obowiązku podawania niektórych danych w fakturze, podatnicy, którzy np.  obecnie oznaczają faktury wyrazami „faktura VAT" nadal będą mogli to czynić w nowym sta­nie prawnym.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA