reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy „data sprzedaży" na fakturze znaczy to samo co „data dokonania lub zakończenia dostawy"

Czy „data sprzedaży" na fakturze znaczy to samo co „data dokonania lub zakończenia dostawy"

Na fakturze jeden z moich klientów pisze po staremu „data sprzedaży" zamiast wymaganych teraz „data dokonania lub zakończenia dostawy". Czy mogę taki dokument uznać za prawidłowy?

Tak, powinien Pan to zrobić. Zapis „data sprzedaży" znaczy to samo co „data dostawy" lub „data wykonania usługi". Ustawa o VAT przez sprzedaż rozumie bowiem odpłatną dostawę towarów lub świad­czenie usług. Jeśli data sprzedaży wpisana na fakturze będzie taka sama jak data dokonania dostawy, to sporządzona w ten sposób faktura wciąż jest prawidłowa.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W interpretacji, która jest aktualna również w obecnym sta­nie prawnym (pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 kwietnia 2013 r., sygn. ILPP2/443-10/13-2/ Akr), czytamy:

Reasumując, zwrot data sprzedaży jest tożsamy z określeniem data dokonania dostawy towarów MF lub wykonania usługi, pod warunkiem, że data opisana na fakturze, jako data sprzedaży będzie faktycznie odnosić się do daty dokonania dostawy lub wykonania usługi. W konsekwencji, faktu­ry, w której Wnioskodawca posłuży się sformułowaniem data sprzedaży w odniesieniu do daty dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi nie można uznać za błędną.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług- j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama