| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy „data sprzedaży" na fakturze znaczy to samo co „data dokonania lub zakończenia dostawy"

Czy „data sprzedaży" na fakturze znaczy to samo co „data dokonania lub zakończenia dostawy"

Na fakturze jeden z moich klientów pisze po staremu „data sprzedaży" zamiast wymaganych teraz „data dokonania lub zakończenia dostawy". Czy mogę taki dokument uznać za prawidłowy?

Tak, powinien Pan to zrobić. Zapis „data sprzedaży" znaczy to samo co „data dostawy" lub „data wykonania usługi". Ustawa o VAT przez sprzedaż rozumie bowiem odpłatną dostawę towarów lub świad­czenie usług. Jeśli data sprzedaży wpisana na fakturze będzie taka sama jak data dokonania dostawy, to sporządzona w ten sposób faktura wciąż jest prawidłowa.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W interpretacji, która jest aktualna również w obecnym sta­nie prawnym (pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 kwietnia 2013 r., sygn. ILPP2/443-10/13-2/ Akr), czytamy:

Reasumując, zwrot data sprzedaży jest tożsamy z określeniem data dokonania dostawy towarów MF lub wykonania usługi, pod warunkiem, że data opisana na fakturze, jako data sprzedaży będzie faktycznie odnosić się do daty dokonania dostawy lub wykonania usługi. W konsekwencji, faktu­ry, w której Wnioskodawca posłuży się sformułowaniem data sprzedaży w odniesieniu do daty dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi nie można uznać za błędną.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług- j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FAKRO Sp. z o.o

Lider w produkcji i sprzedaży okien dachowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK