Jak wystawiać faktury w procedurze VAT marża
REKLAMA
REKLAMA
Procedura VAT marża
Przepisy ustawy o VAT przewidują stosowanie szczególnej procedury opodatkowania dostawy towarów polegającej na opodatkowaniu marży. Jest to wyjątek od ogólnej reguły opodatkowania obrotu. Ta szczególna procedura dotyczy jednak tylko dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od określonej kategorii podmiotów.
REKLAMA
I tak, w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.
Kiedy wystawia się fakturę pro forma?
Przez użytą tutaj kwotę sprzedaży należy rozumieć całkowitą kwotę, którą podatnik otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów od nabywcy lub osoby trzeciej, wliczając w to otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty bezpośrednio związane z tą dostawą, podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi podatnik obciąża nabywcę, z wyłączeniem jednak kwot:
- stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;
- udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;
- otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.
Natomiast przez kwotę nabycia uznaje się wszystkie składniki wynagrodzenia, które dostawca towarów otrzymał lub ma otrzymać od podatnika.
A zatem kwota nabycia to cena którą podatnik zapłacił dostawcy towaru. Cena ta nie może zawierać innych należności (w tym publicznoprawnych), m.in.: podatków, opłat, jeżeli zostały one poniesione przez nabywcę towaru, ale nie zostały zapłacone dostawcy.
Jak zostało już wspomniane, opodatkowanie w systemie marży jest ograniczone do pewnej kategorii towarów używanych. Istotne jest jednak jeszcze to, od kogo towary używane zostały nabyte. Przepisy w zakresie procedury marży dotyczą więc dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:
- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
- podatników, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku;
- podatników, jeśli dostawa tych towarów była opodatkowana;
Odliczenie VAT ze zbiorczej faktury korygującej
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 ustawy o VAT;
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.
Faktura VAT marża w przypadku świadczenia usług turystyki
W przypadku świadczenia usług turystyki, dla których podstawę opodatkowania stanowi kwota marży, faktura powinna zawierać wyłącznie dane określone art. 106e ust. 1 pkt 1-8 i 15-17 ustawy o VAT, a także wyrazy "procedura marży dla biur podróży".
A zatem dla usług turystyki, dla których podstawę opodatkowania stanowi marża, faktura potwierdzająca sprzedaż, poza wyrazami oznaczającymi daną procedurę, powinna zawierać wyłącznie:
- datę jej wystawienia,
- kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,
- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
- numery, za pomocą których podatnik i nabywca są zidentyfikowani na potrzeby podatku,
- datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, jeśli taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury,
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
- miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
- kwotę należności ogółem,
- w przypadku faktur wystawianych przez nabywcę, o którym mowa w art. 106d ust. 1 ustawy – wyrazy „samofakturowanie”.
Faktury wystawiane w celu udokumentowania świadczenia usług turystyki, dla których podstawę opodatkowania stanowi kwota marży, nie zawierają:
- ceny jednostkowej netto,
- kwot opustów lub obniżek cen,
- wartości sprzedaży netto,
- stawki ani kwoty VAT.
Kiedy można anulować fakturę, a kiedy należy wystawić korektę
Dodatkowo, na fakturach nie wykazuje się również kwoty marży. Wykazuje się natomiast całą kwotę należności od nabywcy (kwota ta nie musi być podana słownie).
Faktura VAT marża - towary używane, dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki
REKLAMA
Natomiast, jeżeli chodzi o dostawę towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, dla których podstawę opodatkowania stanowi marża, faktura powinna zawierać wyłącznie dane określone art. 106e ust. 1 pkt 1-8 i 15-17 ustawy o VAT, a także odpowiednio wyrazy "procedura marży - towary używane", "procedura marży - dzieła sztuki" lub "procedura marży - przedmioty kolekcjonerskie i antyki".
Zasady dotyczące wystawiania faktur dla dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków są analogie jak w przypadku świadczenia usług turystyki, które zostały omówione powyżej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat