REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełniać JPK_V7 po zmianach od 1 lipca 2021 r.?

Jak wypełniać JPK_V7 po zmianach od 1 lipca 2021 r.?
Jak wypełniać JPK_V7 po zmianach od 1 lipca 2021 r.?

REKLAMA

REKLAMA

JPK_V7. Pierwszy raz w JPK_V7 składanym za lipiec należy uwzględnić zmiany w zasadach jego wypełniania obowiązujące od 1 lipca 2021 r. Zmiany dotyczą przede wszystkim zasad stosowania kodów, zarówno GTU, jak i transakcyjnych, oraz zasad ujmowania niektórych dokumentów.

JPK_V7 - zmiany od 1 lipca 2021 r.

Rozpoczynając omawianie zmian dotyczących JPK_V7 należy zastrzec, że ustawodawca, wprowadzając zmiany w zasadach stosowania kodów i ewidencjonowania niektórych dokumentów, nie określił nowej struktury JPK_V7. Dla podatników to dobra wiadomość, gdyż nie muszą aktualizować używanych programów. Zmiana nastąpi od rozliczenia za styczeń 2022 r., gdy zaczną obowiązywać nowe kody, dotychczas nieużywane. Na razie problem ten nas nie dotyczy.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczyć VAT po zmianach

Zmiany od 1 lipca 2021 r. w zasadach wypełniania JPK_V7 wprowadziło rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 29 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 1179). Zmiany wchodzą w życie w dwóch etapach: od rozliczenia za lipiec 2021 r. i od rozliczenia za styczeń 2022 r. W tym opracowaniu skupimy się na zmianach, które musimy stosować od rozliczenia za lipiec 2021 r.

JPK_V7 - ewidencjonowanie dokumentów sprzedaży od rozliczenia za lipiec 2021 r.

Ustawodawca wprowadził niewielkie zmiany w zasadach zapisywania niektórych dokumentów w JPK_V7. Większość dotychczasowych zasad pozostała bez zmian.

Zasady zapisywania dokumentów w ewidencji sprzedaży od rozliczenia za lipiec 2021 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaj dokumentu

Jak ewidencjonować

Czy uległa zmianie zasada ewidencjonowania

Faktura VAT

Każdą fakturę należy wpisywać odrębnie w rozliczeniu za okres, kiedy powstał obowiązek podatkowy

Nie. Bez zmian

Faktura VAT wystawiona do paragonu

Każdą fakturę należy wpisywać odrębnie w rozliczeniu za okres, kiedy została wystawiona z kodem FP

Nie. Bez zmian

Faktura uproszczona do 450 zł

Każdą fakturę należy wpisywać odrębnie w rozliczeniu za okres, kiedy powstał obowiązek podatkowy

Nie. Bez zmian

Paragon z NIP nabywcy uznany za fakturę uproszczoną (do 450 zł)

Zbiorczo, na podstawie raportów kasowych

Nie. Ustawodawca utrzymał tylko bezterminowo tę zasadę. Do tej pory regulacja ta była przedłużana co jakiś czas.

Paragony

Zbiorczo, na podstawie raportów kasowych z oznaczeniem RO

Nie. Bez zmian

Faktury dokumentujące przejazd autostradą płatną lub przejazd na dowolną odległość, wystawiane w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób:

- kolejami normalnotorowymi,

- taborem samochodowym,

- statkami pełnomorskimi,

- środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej,

- promami,

- samolotami i śmigłowcami.

Zbiorczo na podstawie dokumentu wewnętrznego z oznaczeniem WEW w ewidencji sprzedaży.

Tak. Zmiana od rozliczenia za lipiec 2021 r. dotyczy ujmowania tych dokumentów w ewidencji sprzedaży, czyli przez wystawców tych dokumentów.

Sprzedaż nieudokumentowana fakturami i nieobjęta obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

Zbiorczo na podstawie dokumentu wewnętrznego z oznaczeniem WEW.

Nie. Bez zmian

Faktury ewidencjonowane w związku z korzystaniem przez podatnika z ulgi na złe długi

Każdą fakturę należy wpisywać odrębnie w rozliczeniu za okres, kiedy możemy skorzystać z ulgi lub jesteśmy zobowiązani dokonać korekty

Nie. Bez zmian

Faktury korygujące

Każdą fakturę należy wpisywać odrębnie w rozliczeniu za okres, kiedy jesteśmy zobowiązani dokonać korekty

Nie. Bez zmian

(…)

Joanna Dmowska
Ekspert w zakresie VAT

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >> W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA