Krajowa sprzedaż wysyłkowa a VAT - obowiązek podatkowy, oznaczenie w JPK_VAT
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż wysyłkowa
Sprzedaż wysyłkowa jest to forma sprzedaży zamówionego towaru za pośrednictwem poczty lub kuriera, która obecnie cieszy się coraz większą popularnością. W takim przypadku zapłata za zakupiony towar następuje w momencie zamówienia w formie przedpłaty na konto bankowe lub płatność pobierana jest przez przewoźnika w momencie dostarczenia przesyłki.
REKLAMA
Sprzedaż wysyłkowa a obowiązek podatkowy VAT
Na podstawie art. 19a ust. 1 oraz art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy VAT należy rozpatrywać na zasadach ogólnych. Oznacza to, że powstaje on w chwili sprzedaży (dostawy towarów) lub otrzymania płatności, w zależności od tego co nastąpiło pierwsze.
Art. 19a.
Ust. 1.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 1b, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20, art. 21 ust. 1 i art. 138f.
Ust. 8.
Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
W przypadku sprzedaży wysyłkowej, w której klient dokonuje przedpłaty po której towar jest wysyłany – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania płatności za towar.
Przy transakcjach gdzie klient płaci za towar dopiero przy jego odbiorze tzw. płatność za pobraniem – obowiązek podatkowy powstaje w momencie dostawy towarów.
Ustalenie faktycznej daty dostawy towarów może być utrudnione. Organy podatkowe przedstawiają więc stanowisko, że za datę sprzedaży należy przyjąć dzień wydania towaru przewoźnikowi. Dostawca zobowiązany jest dostarczyć towar, więc tym samym sprzedawca przenosi prawo do rozporządzenia przedmiotem sprzedaży na przewoźnika.
Sprzedaż wysyłkowa a oznaczenie w JPK_VAT (JPK_V7M i JPK_V7K)
Podatnicy zobowiązani do wysyłki JPK_VAT (JPK_V7M albo JPK_V7K) powinni zwracać uwagę na występujące transakcje gospodarcze. Niektóre z nich muszą być dodatkowo oznaczone w strukturze JPK_VAT. Taki obowiązek mają m.in. podatnicy dokonujący sprzedaży wysyłkowej.
Sprzedaż wysyłkową w części ewidencyjnej JPK_VAT należy oznaczyć symbolem „SW”. Jeśli sprzedaż wysyłkowa ma miejsce przy symbolu „SW” powinna zostać oznaczona „1” – analogicznie jeśli faktura nie dokumentuje takiej transakcji przy „SW” pozostaje „0”. Co istotne – oznaczenie „SW” dotyczy całej faktury a nie poszczególnych produktów.
Autor: Klaudia Zawisza-Izdebska, Specjalista ds. VAT w MDDP Outsourcing.
Źródła: Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat