Faktura dla osoby fizycznej w JPK. Co zrobić gdy sprzedaży nie zarejestrowano na kasie fiskalnej?
REKLAMA
REKLAMA
- Sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej - kary z kks
- Czynny żal
- Sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w JPK_V7
Aby uniknąć sankcji, nie wystarczy samo zaewidencjonowanie faktury. Najpierw należy naprawić błąd (sprzedaż z pominięciem kasy). W tym celu trzeba zaewidencjonować sprzedaż na kasie, a następnie dokonać zapisów w ewidencji korekt i na ich podstawie zapisać sprzedaż w JPK. Natomiast fakturę należy zaewidencjonować z kodem FP.
Sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej - kary z kks
W art. 61 Kodeksu karnego skarbowego przewidziano sankcje za nierzetelne i wadliwe prowadzenie księgi. Według definicji Kodeksu księgą są również kasy rejestrujące.
Księga nierzetelna jest to księga prowadzona niezgodnie ze stanem rzeczywistym.
Księga wadliwa jest to księga prowadzona niezgodnie z przepisem prawa.
Sprzedaż z pominięciem kasy, gdy istnieje takie obowiązek, powoduje, że organ podatkowy może uznać księgę za prowadzoną nierzetelnie i wadliwie. Nierzetelne prowadzenie sprzedaży na kasie podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych, a w wypadku mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
Czynny żal
Podatnik może tego uniknąć, gdy złoży tzw. czynny żal. Z art. 16 Kodeksu karnego skarbowego wynika, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
Czynny żal można złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej, także za pośrednictwem konta w e-Urzędzie skarbowym.
Zawiadomienie jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:
1) w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego,
2) po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.
Oznacza to, że należy spieszyć się ze złożeniem zawiadomienia, ale wcześniej należy naprawić błąd.
Sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w JPK_V7
Podatnik ma obowiązek wykazania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej i udokumentowanej fakturą w pliku JPK_V7 zgodnie z raportem fiskalnym oznaczonym kodem RO. Natomiast faktury wystawione do tej sprzedaży podatnik powinien ujmować w ewidencji za okres, w którym zostały wystawione, z oznaczeniem FP. W piśmie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 maja 2022 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.75.2022.2.AMA) czytamy:
"Ze wskazanych powyżej regulacji wynika, że ponieważ Wnioskodawca ma obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej swojej sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych, nie mając bezwzględnego obowiązku wystawiania faktur do ww. transakcji, to podstawą Jego zapisów w rejestrze sprzedaży VAT są wydruki z kasy fiskalnej."
Kasy rejestrujące nie pozwalają na dokonanie wstecznego zapisu. Dlatego niewykazaną sprzedaż należy zaewidencjonować na bieżąco na kasie rejestrującej oraz ująć w odrębnej ewidencji korekt z krótkim opisem, że sprzedaż ta została zaewidencjonowana z opóźnieniem, oraz dołączyć oryginał paragonu fiskalnego.
Jeśli do zaewidencjonowania sprzedaży doszło w innym miesiącu niż miesiąc, w którym dokonano sprzedaży, to na podstawie ewidencji korekt należy obniżyć wartość sprzedaży z raportu kasowego w miesiącu, w którym zaewidencjonowano ją na kasie. Można to zrobić na dwa sposoby:
- dokonać jednego zapisu w JPK, wpisując na podstawie raportu kasowego wartość sprzedaży obniżoną już o kwotę korekty, albo
- dokonać dwóch wpisów: jednego na podstawie raportu kasowego, a drugiego na podstawie ewidencji korekt.
Następnie należy zwiększyć sprzedaż w miesiącu, w którym faktycznie miała miejsce, dokonując wpisu na podstawie ewidencji korekt z oznaczeniem RO.
Natomiast faktura powinna zostać zaewidencjonowana w miesiącu jej wystawienia, z kodem FP.
§ 10 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2019 r. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2810
POWOŁANE INTERPRETACJE ORGANÓW PODATKOWYCH:
- pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 maja 2022 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.75.2022.2.AMA)
Joanna Dmowska, ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat