reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Czy z ulgi na zakup kas rejestrujących można skorzystać więcej niż jeden raz

Czy z ulgi na zakup kas rejestrujących można skorzystać więcej niż jeden raz

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast art. 111 ust. 4 ustawy o VAT przewiduje, że podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowana na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Polecamy: VAT-zwolnienia

Dla podatnika może w niektórych sytuacjach zrodzić się pytanie czy ma prawo odliczyć wydatkowaną kwotę na zakup kas rejestrujących tylko raz, kiedy powstaje taki obowiązek, czy też ma do tego prawo również wtedy gdy np. wymienia zużytą kasę. 

Wydaje się, że w świetle obowiązującej wykładni przepisów odpowiedź jest jednoznaczna, mianowicie użycie przez ustawodawcę sformułowania „kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania” ogranicza prawo do odliczenia (zwrotu) wydatku na nabycie każdej z kas rejestrujących, wyłącznie do kas zgłoszonych właśnie na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania, co oznacza, że ulga z tytułu zakupu kas rejestrujących przysługuje podatnikowi jedynie w stosunku do tych kas, które zostały po raz pierwszy zgłoszone na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania.

W wyroku z dnia 2 października 2007 r., I FSK 1266/07 NSA stwierdził, że art. 111 ust. 4 ustawy o VAT przewiduje dofinansowanie nabycia tzw. pierwszych kas, zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Wszystkie inne kasy, np. wymieniane z uwagi na zużycie, nie korzystają już z tej ulgi.

Podatnik musi więc liczyć się z tym, że chcąc odliczyć kwoty wydatkowane na zakup kas rejestrujących w innych terminie niż dzień rozpoczęcia ewidencjonowania, organ podatkowy odmówi mu takiego prawa uzasadniając to stwierdzeniem, że z treści przepisów prawa wynika, że kolejne kwoty wydatkowane na kolejne kasy, nabywane po dniu powstania obowiązku ewidencjonowania, nie są objęte prawem do odliczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama