reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Odliczenie wydatków na zakup kas fiskalnych

Odliczenie wydatków na zakup kas fiskalnych

Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania. Zdaniem poczty nie wynika z niego, że z ulgi można skorzystać tylko raz. 

Odliczenie za zakup kasy fiskalnej przysługuje podatnikowi tylko raz, w momencie rozpoczęcia ewidencjonowania. Spółka, która korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT, na mocy, którego nie ma obowiązku ewidencjonowania swojej podstawowej działalności, nie może skorzystać drugi raz z odliczenia zakupu kas fiskalnych, gdy to zwolnienie się skończy (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2008 r. III SA/Wa 214/2008).

Na podstawie art. 111 ust. 4 ustawy o VAT podatnik, który spełni określone warunki, może skorzystać z odliczenia (zwrotu) części kwoty zapłaconej za nabyte kasy rejestrujące. Prawo to przysługuje podatnikom wyłącznie w stosunku do kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Odliczenie nie przysługuje zatem podatnikom, którzy w związku z rozszerzeniem działalności gospodarczej dokonują zakupu nowych kas rejestrujących bądź dokonują wymiany istniejących kas. 

Odliczenie może być dokonane w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc lub kwartał, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie. Podstawą do odliczenia jest dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą. 

Kwota dokonanego odliczenia z tytułu nabycia kas rejestrujących nie może być wyższa od kwoty różnicy między podatkiem należnym a naliczonym. W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest większa lub równa kwocie podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym, podatnik może otrzymać zwrot nierozliczonej wcześniej kwoty.

Podstawa prawna: art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama