| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Odliczenie wydatków na zakup kas fiskalnych

Odliczenie wydatków na zakup kas fiskalnych

Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania. Zdaniem poczty nie wynika z niego, że z ulgi można skorzystać tylko raz. 

Odliczenie za zakup kasy fiskalnej przysługuje podatnikowi tylko raz, w momencie rozpoczęcia ewidencjonowania. Spółka, która korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT, na mocy, którego nie ma obowiązku ewidencjonowania swojej podstawowej działalności, nie może skorzystać drugi raz z odliczenia zakupu kas fiskalnych, gdy to zwolnienie się skończy (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2008 r. III SA/Wa 214/2008).

Na podstawie art. 111 ust. 4 ustawy o VAT podatnik, który spełni określone warunki, może skorzystać z odliczenia (zwrotu) części kwoty zapłaconej za nabyte kasy rejestrujące. Prawo to przysługuje podatnikom wyłącznie w stosunku do kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Odliczenie nie przysługuje zatem podatnikom, którzy w związku z rozszerzeniem działalności gospodarczej dokonują zakupu nowych kas rejestrujących bądź dokonują wymiany istniejących kas. 

Odliczenie może być dokonane w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc lub kwartał, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie. Podstawą do odliczenia jest dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą. 

Kwota dokonanego odliczenia z tytułu nabycia kas rejestrujących nie może być wyższa od kwoty różnicy między podatkiem należnym a naliczonym. W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest większa lub równa kwocie podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym, podatnik może otrzymać zwrot nierozliczonej wcześniej kwoty.

Podstawa prawna: art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »