| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Obowiązek ewidencji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych

Obowiązek ewidencji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych

Obowiązek ewidencji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych ciąży, co do zasady, na wszystkich podatnikach dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Podmiotem obowiązanym do stosowania kas rejestrujących jest podatnik, który jednocześnie spełnia poniższe warunki:
– dokonuje sprzedaży (dostawy towarów lub świadczenia usług) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych,
– nie jest objęty zwolnieniem podmiotowym określonym w art. 113 ustawy o VAT,
– nie wykonuje wyłącznie czynności zwolnionych od VAT, np. na podstawie art. 43 ustawy o VAT (zwolnienie przedmiotowe),
– nie wykonuje wyłącznie czynności poza terytorium Polski.

Podatnicy zwolnieni podmiotowo na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT objęci są szczególnymi zasadami prowadzenia ewidencji, które zostały określone w art. 109 ust. 1 oraz 3 ustawy o VAT.

Muszą oni prowadzić jedynie ewidencję sprzedaży (wartości sprzedaży) za dany dzień. Ewidencja ta jest potrzebna do prawidłowego określania momentu, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia podmiotowego (przekroczenie rocznego limitu 10 000 euro).

Natomiast podatnicy, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione od VAT, są również zwolnieni z prowadzenia jakiejkolwiek ewidencji na potrzeby tego podatku. W przypadku wystąpienia zwolnienia podmiotowego albo wykonywania wyłącznie czynności zwolnionych przedmiotowo od podatku brak obrotu i kwot podatku należnego, a w konsekwencji również obowiązku ich ewidencjonowania, co oznacza, że podatnicy objęci tymi zwolnieniami są zwolnieni z obowiązku stosowania kas rejestrujących.

Przepis art. 111 ust. 1 ustawy o VAT nakazuje bowiem wyraźnie prowadzenie ewidencji tylko w zakresie obrotu i kwot podatku należnego z tytułu wykonywania określonych czynności. Jeśli takie wartości nie występują, trudno uznać, że podatnik ma je ewidencjonować.

Podstawa prawna: art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »