REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż używanego laptopa pracownikowi przez pracodawcę. Czy trzeba rejestrować na kasie fiskalnej i wydać paragon?

Sprzedaż używanego laptopa pracownikowi przez pracodawcę. Czy trzeba rejestrować na kasie fiskalnej i wydać paragon?
Sprzedaż używanego laptopa pracownikowi przez pracodawcę. Czy trzeba rejestrować na kasie fiskalnej i wydać paragon?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy sprzedaż używanego, firmowego laptopa (niebędącego środkiem trwałym) pracownikowi jest zwolniona z obowiązku rejestracji w kasie fiskalnej? Czy może powinniśmy zaewidencjonować tę transakcję z uwagi na fakt, że jest to tzw. towar wrażliwy?

Sprzedaż używanego w firmie laptopa na rzecz pracownika nie podlega obowiązkowi ewidencji na kasie fiskalnej. Szczegóły poniżej.

Kiedy sprzedaż powinna być rejestrowana na kasie fiskalnej?

Co do zasady podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz firm, nie mają takiego obowiązku. Zasadniczo kasa fiskalna dotyczy sprzedaży towarów lub usług, gdy nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. To, które podmioty są objęte obligatoryjnie obowiązkiem posiadania kasy oraz które nie mają takiego obowiązku, określa rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas rejestrujących.

Zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży kasą fiskalną. Co ze sprzedażą komputerów pracownikom?

Ustawodawca w rozporządzeniu przewidział zwolnienia dotyczące ewidencjonowania na kasie fiskalnej, gdy sprzedaż dotyczy konsumenta. 

Jednak zwolnień tych nie można stosować do określonych dostaw towarów i usług. Dotyczy to m.in. dostaw:
- komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz silników elektrycznych, prądnic i transformatorów (PKWiU ex 26 i ex 27.11),
- zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych.

Pod grupą towarów ex 26 – znajdują się przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych, o masie <= 10 kg, takie jak: laptopy i notebooki; komputery kieszonkowe (np. notesy komputerowe) i podobne. W powyższej grupie laptop klasyfikuje się pod symbolem PKWiU 26.20.11. Oznacza to, że taka sprzedaż powinna zostać zaewidencjonowana na kasie fiskalnej i potwierdzona paragonem, jeżeli nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej lub rolnik ryczałtowy. 

Od tej zasady przewidziano wyjątki. Mimo że przedmiotem dostawy jest laptop, obowiązek ewidencji na kasie nie wystąpi, gdyż z § 4 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia wynika, że konieczność ewidencjonowania na kasie nie dotyczy dostawy towarów, o której mowa w poz. 34 załącznika do rozporządzenia. Chodzi o sprzedaż dokonywaną przez:

 • podatnika na rzecz jego pracowników oraz 
 • spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub które są właścicielami lokali położonych w budynkach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe
 • wspólnoty mieszkaniowe na rzecz właścicieli lokali.
Ważne

Bezwzględny obowiązek ewidencjonowania na kasie sprzedaży komputerów, laptopów nie dotyczy dostaw na rzecz własnych pracowników. W tym wypadku pracodawca występujący w roli sprzedawcy korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. 

Zatem pracodawca, sprzedając swojemu pracownikowi używany w firmie laptop, nie ma obowiązku ewidencji tej sprzedaży na kasie. Będzie mógł korzystać ze zwolnienia przedmiotowego określonego w poz. 34 załącznika do rozporządzenia. Takie same regulacje będą obowiązywały w 2024 r. w nowym rozporządzeniu w sprawie zwolnień

W innym przypadku, gdyby była to sprzedaż na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, a nie byłaby ona pracownikiem sprzedawcy, sprzedaż laptopa musiałaby być bezwzględnie zaewidencjonowana na kasie fiskalnej, a nabywca powinien wówczas otrzymać paragon. 

Beata Kociańska, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA