REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż używanego laptopa pracownikowi przez pracodawcę. Czy trzeba rejestrować na kasie fiskalnej i wydać paragon?

Sprzedaż używanego laptopa pracownikowi przez pracodawcę. Czy trzeba rejestrować na kasie fiskalnej i wydać paragon?
Sprzedaż używanego laptopa pracownikowi przez pracodawcę. Czy trzeba rejestrować na kasie fiskalnej i wydać paragon?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy sprzedaż używanego, firmowego laptopa (niebędącego środkiem trwałym) pracownikowi jest zwolniona z obowiązku rejestracji w kasie fiskalnej? Czy może powinniśmy zaewidencjonować tę transakcję z uwagi na fakt, że jest to tzw. towar wrażliwy?

Sprzedaż używanego w firmie laptopa na rzecz pracownika nie podlega obowiązkowi ewidencji na kasie fiskalnej. Szczegóły poniżej.

Kiedy sprzedaż powinna być rejestrowana na kasie fiskalnej?

Co do zasady podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz firm, nie mają takiego obowiązku. Zasadniczo kasa fiskalna dotyczy sprzedaży towarów lub usług, gdy nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. To, które podmioty są objęte obligatoryjnie obowiązkiem posiadania kasy oraz które nie mają takiego obowiązku, określa rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas rejestrujących.

Zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży kasą fiskalną. Co ze sprzedażą komputerów pracownikom?

Ustawodawca w rozporządzeniu przewidział zwolnienia dotyczące ewidencjonowania na kasie fiskalnej, gdy sprzedaż dotyczy konsumenta. 

Jednak zwolnień tych nie można stosować do określonych dostaw towarów i usług. Dotyczy to m.in. dostaw:
- komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz silników elektrycznych, prądnic i transformatorów (PKWiU ex 26 i ex 27.11),
- zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych.

Pod grupą towarów ex 26 – znajdują się przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych, o masie <= 10 kg, takie jak: laptopy i notebooki; komputery kieszonkowe (np. notesy komputerowe) i podobne. W powyższej grupie laptop klasyfikuje się pod symbolem PKWiU 26.20.11. Oznacza to, że taka sprzedaż powinna zostać zaewidencjonowana na kasie fiskalnej i potwierdzona paragonem, jeżeli nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej lub rolnik ryczałtowy. 

Od tej zasady przewidziano wyjątki. Mimo że przedmiotem dostawy jest laptop, obowiązek ewidencji na kasie nie wystąpi, gdyż z § 4 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia wynika, że konieczność ewidencjonowania na kasie nie dotyczy dostawy towarów, o której mowa w poz. 34 załącznika do rozporządzenia. Chodzi o sprzedaż dokonywaną przez:

  • podatnika na rzecz jego pracowników oraz 
  • spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub które są właścicielami lokali położonych w budynkach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe
  • wspólnoty mieszkaniowe na rzecz właścicieli lokali.
Ważne

Bezwzględny obowiązek ewidencjonowania na kasie sprzedaży komputerów, laptopów nie dotyczy dostaw na rzecz własnych pracowników. W tym wypadku pracodawca występujący w roli sprzedawcy korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. 

Zatem pracodawca, sprzedając swojemu pracownikowi używany w firmie laptop, nie ma obowiązku ewidencji tej sprzedaży na kasie. Będzie mógł korzystać ze zwolnienia przedmiotowego określonego w poz. 34 załącznika do rozporządzenia. Takie same regulacje będą obowiązywały w 2024 r. w nowym rozporządzeniu w sprawie zwolnień

W innym przypadku, gdyby była to sprzedaż na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, a nie byłaby ona pracownikiem sprzedawcy, sprzedaż laptopa musiałaby być bezwzględnie zaewidencjonowana na kasie fiskalnej, a nabywca powinien wówczas otrzymać paragon. 

Beata Kociańska, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze dla MŚP z Polski Wschodniej na automatyzację i robotyzację. Nabór wniosków już od sierpnia 2024 r.

Automatyzacja i robotyzacja stają się kluczowymi elementami transformacji przedsiębiorstw w makroregionie Polski Wschodniej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapowiedziała konkurs w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, trwający od 1 sierpnia do 26 września 2024 roku.

SN: Sklep internetowy może być przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego

Sąd Najwyższy uznał, że sklep internetowy może stanowić odrębne, samodzielne dobro majątkowe będące przedsiębiorstwem w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 kodeksu cywilnego), a jako składnik większej całości – zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa; jego zbycie może prowadzić do powstania solidarnej odpowiedzialności nabywcy ze zbywcą za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 554 k.c.). Tak wynika z wyroku z 19 czerwca 2024 r. (sygn. ​II CSKP 2110/22).

Co najmniej 4300 zł brutto co miesiąc od lipca 2024 r. Jaka płaca minimalna w 2025 roku? Od kiedy wdrożenie dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu?

Od 1 lipca 2024 r. wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę (do 4300 zł brutto) a minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach (do 28,10 zł brutto). Rząd proponuje, by w 2025 roku najniższa krajowa wyniosła 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł. Jeszcze w tym roku ma zostać wdrożona do polskiego prawa unijna dyrektywa o minimalnym wynagrodzeniu.

Obligacje skarbowe - lipiec 2024 r. Jakie oprocentowanie? Np. 6,2% przez 3 lata z coroczną kapitalizacją odsetek. Korzyści przy zamianie

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lipcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w czerwcu br. Od 25 czerwca 2024 r. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA

Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA