Paragon nie może być wydawany w formie elektronicznej
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy prawne nie definiują, co należy rozumieć przez „wydanie paragonu nabywcy”. W celu jego wyjaśnienia należy odwołać się do definicji słownikowej. Zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego PWN (http://sjp.pwn.pl) „wydać” oznacza – dać, przydzielić coś komuś. Dlatego też należy uznać, że paragon trzeba przekazać w wersji papierowej. Za niewystarczający należy uznać fakt wydruku paragonu, jego zeskanowania i wysyłki do klienta w formie elektronicznej.
REKLAMA
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Również organy podatkowe potwierdzają konieczność dostarczenia paragonu klientowi, czego przykładem może być interpretacja indywidualna z 3 września 2012 r., sygn. IPPP2/443-520/12-2/IŻ, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że:
(...) podatnik prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych obowiązany jest wydać, dostarczyć paragon nadawcy. Stąd też uwzględniając charakter sprzedaży prowadzonej przez Spółkę – sprzedaż przez internet, co wiąże się z brakiem osobistego kontaktu z nabywcą, stwierdzić należy, że na Spółce ciąży obowiązek wysłania pocztą paragonu nabywcy (...).
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Czy paragon może być wydawany w formie elektronicznej" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat