reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Obowiązek podatkowy > Obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług transportowych

Obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług transportowych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku wykonania usługi polegającej na przewozie towarów. W jakim miesiącu ująć usługę transportową w ewidencji i kiedy powinna zostać rozliczona w deklaracji VAT?

Pytanie podatnika

Prowadzę firmę transportową, która świadczy usługi przewozu na terenie naszego kraju. Rozliczam się z urzędem skarbowym w systemie miesięcznym. Wiem, że ustawa o VAT była ostatnio zmieniana, a aktualnie wystawiłem fakturę za wykonaną przez siebie usługę transportową w dniu 6 grudnia, ponieważ dnia 5 grudnia wykonałem przewóz z miejsca załadunku w Strykowie do Olsztyna. Płatność za fakturę została uregulowana przez klienta dnia 23 grudnia 2016 r. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy i kiedy powinienem tą fakturę ująć w rozliczeniu podatkowym?

Odpowiedź

Kwestię opodatkowania usług transportowych reguluje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Aby móc wskazać, kiedy powstaje obowiązek podatkowy, warto wyjaśnić co te pojęcie właściwie oznacza.

Powstanie obowiązku podatkowego oznacza w uproszczeniu obowiązek ujawnienia czynności w ewidencji VAT w dniu powstania obowiązku podatkowego oraz ujęcia jej we właściwej deklaracji VAT za okres, w którym taki obowiązek podatkowy powstał.

Zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem usługi przewozu powstaje:

- z chwilą dokonania dostawy towarów / wykonania usługi;

- w odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę;

- usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi;

- usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi (art. 19 ust. 5 ustawy o VAT).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Zatem w przedstawionym przez Pana pytaniu, obowiązek podatkowy powstanie dnia 5 grudnia, tj. wraz z wykonaniem usługi transportowej. Tym samym usługa ta powinna być ujęta w ewidencji prowadzonej na miesiąc grudzień 2016 i powinna zostać rozliczona w deklaracji VAT do 25 stycznia 2017 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama