reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kary za nierozliczenie VAT przez internet

Kary za nierozliczenie VAT przez internet

W wyniku nowelizacji ustawy o VAT, która obowiązuje od 1 stycznia 2017 r., większość podatników VAT została zobowiązana do rozliczania podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Jeżeli podatnik nie dopełni tego obowiązku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Jakie sankcje może nałożyć fiskus za nierozliczenie VAT przez internet?

Elektroniczne deklaracje VAT

Początek 2017 roku przyniósł istotne zmiany dla podatników VAT, jedna z nich wprowadza obowiązek przesyłania elektronicznych deklaracji VAT i informacji podsumowujących (krajowych i unijnych).

Ustawy z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2024) wprowadziła bowiem zmiany do artykułu 99 ust. 11b ustawy o VAT, nakładając na podatników obowiązek przesyłania deklaracji VAT drogą elektroniczną, począwszy od 1 stycznia 2017 r.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Przy czym, ustawodawca objął niektórych podatników rocznym okresem przejściowym. W związku  z czym w odniesieniu do okresów rozliczeniowych przypadających od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2017 r. nie muszą składać elektronicznych deklaracji podatnicy, którzy nie są:

- obowiązani do zarejestrowania się jako podatnik VAT UE;

- sprzedawcami towarów lub usług z odwrotnym obciążeniem w obrocie krajowym (czyli m.in. dostawy złomu, metali szlachetnych, niektórzy dostawcy komputerów ale też niektórzy dostawcy usług budowlanych);

- obowiązani, zgodnie z art. 45ba ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art. 27 ust. 1c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, do składania deklaracji, zeznań, informacji oraz rocznego obliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Oznacza to, że od 1 stycznia 2018 r. obowiązek składania elektronicznych deklaracji VAT będzie już powszechny, tj. obejmie wszystkich podatników podatku od towarów i usług.

W związku z powyższymi zmianami wprowadzonymi nowelizacją, począwszy od rozliczenia za styczeń lub I kwartał 2017 r. deklaracje (m.in. VAT-7, VAT-7K) będą mogły być składane wyłącznie drogą elektroniczną.

Ponadto, od rozliczenia za styczeń 2017 r. obowiązkowo należy także składać elektronicznie krajowe jak również unijne informacje podsumowujące, czyli deklaracje VAT-27 i VAT UE. Jednakże można je składać obecnie tylko i wyłącznie za okresy miesięczne.

Sankcje za niedopełnienie obowiązku

W przypadku nie złożenia deklaracji VAT lub informacji podsumowującej w formie elektronicznej podatnik naraża się na sankcje przewidziane w przepisach Kodeksu karnego skarbowego, a dokładnie w art. 56 §4 i art. 80 §2.

Jak przewidują nowe regulacje, od 1 stycznia 2017 r., zgodnie z art. 56 §4 Kodeksu karnego skarbowego w brzmieniu ustalonym przez ustawę z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2024), karze grzywny za wykroczenie skarbowe, podlega podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia lub wbrew obowiązkowi nie składa ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Od początku tego roku obowiązuje także przepis art. 80a. Kodeksu karnego skarbowego (wprowadzony powyższą ustawą z dnia 1 grudnia 2016 r.), z którego wynika, że kto, wbrew obowiązkowi, nie składa w terminie właściwemu organowi informacji podsumowującej lub wbrew obowiązkowi nie składa jej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2017 roku

A zatem, jeżeli podatnik, który wbrew ustawowemu obowiązkowi nie będzie rozliczał podatku VAT za pośrednictwem internetu będzie podlegał sankcji, jak za wykroczenie skarbowe, co w konsekwencji będzie skutkowało wymierzeniem kary grzywny określonej kwotowo (zgodnie z art. 48 Kodeksu karnego skarbowego) w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. wynosi 2000 zł. A zatem minimalna kara grzywny za popełnienie przedmiotowego czynu zabronionego w 2017 r. wynosi 200 zł, natomiast maksymalna 40 tys. zł.

Podstawa prawna:

- ustawy z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2024),

- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.),

- ustawa z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 186, z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama