Uproszczony wzór deklaracji VAT
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie obowiązujący formularz deklaracji ma dwie strony i zawiera 60 rubryk do wypełnienia. Proponuje się zastąpienie tej deklaracji, deklaracją jednostronicową, zawierającą jedynie 6 pól. Projektodawcy proponują więc wprowadzenie wzoru deklaracji VAT z minimalną liczbą pól do wypełnienia wymaganą przez Unię Europejską.
REKLAMA
Proponowana nowelizacja jest wzorowana na państwach członkowskich UE, które mają najprostsze i najbardziej przejrzyste deklaracje, a więc Irlandii (deklaracja ma 8 pól) i Wielkiej Brytanii (9 pól).
Obecnie obowiązujący, skomplikowany wzór deklaracji VAT nie znajduje uzasadnienia, ponieważ wymaga od przedsiębiorców przekazywania danych, które nie są istotne z perspektywy Ministerstwa Finansów, bowiem z punktu widzenia Ministerstwa Finansów najistotniejszą informacją, do której udzielenia podatnik jest zobowiązany, jest wartość podatku naliczonego odzyskiwana przez firmy w danym okresie, a więc dane, które można zamieścić w jednym polu deklaracji.
Zgodnie z projektem ustawy, wszyscy podatnicy – niezależnie od tego czy są to mali podatnicy, rozliczający VAT miesięcznie czy kwartalnie – będą składać VAT na jednym wzorze deklaracji. To zmiana, która uprości system i wygeneruje oszczędności po stronie przedsiębiorstw (eliminuje np. wątpliwość czy podatnik ma użyć deklarację kwartalną VAT-7D czy VAT-7K) oraz po stronie urzędów.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Projekt ustawy VAT wprowadza więc jeden, nieskomplikowany wzór formularza w miejsce ośmiu funkcjonujących obecnie formularzy deklaracji, a to:
- VAT-7
- VAT-7K
- VAT-7D
- VAT-26
- P-KOP/MS
- P-KOP/RG
- FIN-1
- PSD-1
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat