REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie zmiany wzorów deklaracji VAT

Nie będzie zmiany wzorów deklaracji VAT
Nie będzie zmiany wzorów deklaracji VAT

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów nie widzi konieczności zmian deklaracji VAT-7 w najbliższych miesiącach. W szczególności zdaniem MF zmiany ustawy o VAT, a zwłaszcza nowe brzmienie art. 109 ust. 3 tej ustawy nie wymaga zmian obowiązujących de facto od sierpnia 2016 roku wzorów deklaracji VAT-7(17) i VAT-7K(11).

Jak już informowaliśmy w artykule „Deklaracja VAT-7 na 2017 rok - wersja 17

Autopromocja

wzory deklaracji VAT-7(17), VAT-7K(11), VAT-8(8) i VAT-9M(7) obowiązujące w 2017 roku zostały opublikowane w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z 27 grudnia 2016 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług - Dziennik Ustaw z 30 grudnia 2016 r., poz. 2273.

Jednak trzeba zauważyć, że wzory obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. są de facto tymi samymi wzorami, co zawarte w poprzednim rozporządzeniu ministra finansów z 25 lipca 2016 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług - Dziennik Ustaw z 29 lipca 2016 r., poz. 1136. W nowym rozporządzeniu powtórzono poprzednie wersje VAT-7(17), VAT-7K(11), VAT-8(8). Nową jest jedynie wersja VAT-9M(7) - poprzednio obowiązywała wersja VAT-9M(6). Natomiast nie ma już deklaracji VAT-7D, bo od  2017 roku mogą rozliczać się kwartalnie tylko mali podatnicy VAT.

Pojawiły się w związku z tym wątpliwości, czy Minister Rozwoju i Finansów nie popełnił błędu powtarzając w nowym rozporządzeniu te same wzory, które zostały określone w poprzednim rozporządzeniu z 25 lipca 2016 r. Takie wątpliwości zgłaszał m.in. prof. Witold Modzelewski w artykule „Nowe” deklaracje VAT 2017 – czy ktoś chce skompromitować szefa resortu finansów?.

Zapytaliśmy o to Ministerstwo Finansów, które odpowiedziało 24 stycznia 2017 r. twierdząc, że świadomie nie zostały zmienione wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Zdaniem MF nie było takiej konieczności, w szczególności nie wymagała tego nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie od początku 2017 roku.  Jak napisało MF (…) celowo nie dokonywano w tych wzorach żadnych zmian, aby uniknąć konieczności zmian w systemach informatycznych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto Ministerstwo Finansów nie widzi też konieczności zmian deklaracji VAT-7 i VAT-7K w najbliższych miesiącach. Zdaniem MF zmiana brzmienia art. 109 ust. 3 ustawy o VAT nie ma żadnego wpływu na wzór deklaracji VAT-7 czy VAT-7K. Zmiana ta miała jedynie na celu doprecyzowanie, jakie informacje powinny znaleźć się w ewidencji VAT, o której mowa w tym przepisie. Ministerstwo jednocześnie podkreśla, że ewidencja ta co do zasady powinna być bardziej szczegółowa niż deklaracje.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Poniżej pełna treść odpowiedzi z Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów:

Konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (a jest nim Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 grudnia 2016 r. – Dz. U. poz. 2273) wynikała z faktu, że po zmianie wprowadzonej ustawą z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2024) – dalej: „ustawa”, tj. zmiany brzmienia (z dniem 1 stycznia 2017 r.) art. 99 ust. 3 ustawy, nastąpiła pośrednia utrata rozporządzenia z dnia 25 lipca 2016 r.

Powyższa zmiana ustawy skutkuje likwidacją rozliczeń za okresy kwartalne dla podatników innych niż mali, co z kolei powoduje, że wzór deklaracji VAT-7D przestał mieć zastosowanie. Wzór ten stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 1136) – dalej: „poprzednie rozporządzenie”. W związku z powyższym zmianie uległy również Objaśnienia do deklaracji dla podatku od towarów i usług, które stanowią załącznik nr 4 do poprzedniego rozporządzenia, z uwagi na to, że swym zakresem obejmowały wzór VAT-7D. Z kolei, wzór deklaracji VAT-9M stanowiący załącznik nr 6 do poprzedniego rozporządzenia, w którym powołany jest wzór deklaracji VAT-7D, wymagał również zmiany.

Natomiast, wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7K pozostały bez zmian, gdyż zmiana ustawy nie powodowała takiej konieczności. Przy tym celowo nie dokonywano w tych wzorach żadnych zmian, aby uniknąć konieczności zmian w systemach informatycznych.  Uzasadnienie wydania nowego rozporządzenia jest dostępne na stronie BIP RCL (link: http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12293058).

Ministerstwo Finansów nie widzi też konieczności zmian tej deklaracji w najbliższych miesiącach. Zmiana brzmienia art. 109 ust. 3 ustawy nie ma żadnego wpływu na wzór deklaracji VAT-7 czy VAT-7K. Zmiana ta miała jedynie na celu doprecyzowanie, jakie informacje powinny znaleźć się w ewidencji, o której mowa w tym przepisie. Trzeba przy tym podkreślić, że ewidencje co do zasady powinny być bardziej szczegółowe niż deklaracje.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA