| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Nie będzie zmiany wzorów deklaracji VAT

Nie będzie zmiany wzorów deklaracji VAT

Ministerstwo Finansów nie widzi konieczności zmian deklaracji VAT-7 w najbliższych miesiącach. W szczególności zdaniem MF zmiany ustawy o VAT, a zwłaszcza nowe brzmienie art. 109 ust. 3 tej ustawy nie wymaga zmian obowiązujących de facto od sierpnia 2016 roku wzorów deklaracji VAT-7(17) i VAT-7K(11).

Jak już informowaliśmy w artykule „Deklaracja VAT-7 na 2017 rok - wersja 17

wzory deklaracji VAT-7(17), VAT-7K(11), VAT-8(8) i VAT-9M(7) obowiązujące w 2017 roku zostały opublikowane w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z 27 grudnia 2016 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług - Dziennik Ustaw z 30 grudnia 2016 r., poz. 2273.

Jednak trzeba zauważyć, że wzory obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. są de facto tymi samymi wzorami, co zawarte w poprzednim rozporządzeniu ministra finansów z 25 lipca 2016 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług - Dziennik Ustaw z 29 lipca 2016 r., poz. 1136. W nowym rozporządzeniu powtórzono poprzednie wersje VAT-7(17), VAT-7K(11), VAT-8(8). Nową jest jedynie wersja VAT-9M(7) - poprzednio obowiązywała wersja VAT-9M(6). Natomiast nie ma już deklaracji VAT-7D, bo od  2017 roku mogą rozliczać się kwartalnie tylko mali podatnicy VAT.

Pojawiły się w związku z tym wątpliwości, czy Minister Rozwoju i Finansów nie popełnił błędu powtarzając w nowym rozporządzeniu te same wzory, które zostały określone w poprzednim rozporządzeniu z 25 lipca 2016 r. Takie wątpliwości zgłaszał m.in. prof. Witold Modzelewski w artykule „Nowe” deklaracje VAT 2017 – czy ktoś chce skompromitować szefa resortu finansów?.

Zapytaliśmy o to Ministerstwo Finansów, które odpowiedziało 24 stycznia 2017 r. twierdząc, że świadomie nie zostały zmienione wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Zdaniem MF nie było takiej konieczności, w szczególności nie wymagała tego nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie od początku 2017 roku.  Jak napisało MF (…) celowo nie dokonywano w tych wzorach żadnych zmian, aby uniknąć konieczności zmian w systemach informatycznych

Ponadto Ministerstwo Finansów nie widzi też konieczności zmian deklaracji VAT-7 i VAT-7K w najbliższych miesiącach. Zdaniem MF zmiana brzmienia art. 109 ust. 3 ustawy o VAT nie ma żadnego wpływu na wzór deklaracji VAT-7 czy VAT-7K. Zmiana ta miała jedynie na celu doprecyzowanie, jakie informacje powinny znaleźć się w ewidencji VAT, o której mowa w tym przepisie. Ministerstwo jednocześnie podkreśla, że ewidencja ta co do zasady powinna być bardziej szczegółowa niż deklaracje.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Poniżej pełna treść odpowiedzi z Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów:

Konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (a jest nim Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 grudnia 2016 r. – Dz. U. poz. 2273) wynikała z faktu, że po zmianie wprowadzonej ustawą z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2024) – dalej: „ustawa”, tj. zmiany brzmienia (z dniem 1 stycznia 2017 r.) art. 99 ust. 3 ustawy, nastąpiła pośrednia utrata rozporządzenia z dnia 25 lipca 2016 r.

Powyższa zmiana ustawy skutkuje likwidacją rozliczeń za okresy kwartalne dla podatników innych niż mali, co z kolei powoduje, że wzór deklaracji VAT-7D przestał mieć zastosowanie. Wzór ten stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 1136) – dalej: „poprzednie rozporządzenie”. W związku z powyższym zmianie uległy również Objaśnienia do deklaracji dla podatku od towarów i usług, które stanowią załącznik nr 4 do poprzedniego rozporządzenia, z uwagi na to, że swym zakresem obejmowały wzór VAT-7D. Z kolei, wzór deklaracji VAT-9M stanowiący załącznik nr 6 do poprzedniego rozporządzenia, w którym powołany jest wzór deklaracji VAT-7D, wymagał również zmiany.

Natomiast, wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7K pozostały bez zmian, gdyż zmiana ustawy nie powodowała takiej konieczności. Przy tym celowo nie dokonywano w tych wzorach żadnych zmian, aby uniknąć konieczności zmian w systemach informatycznych.  Uzasadnienie wydania nowego rozporządzenia jest dostępne na stronie BIP RCL (link: http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12293058).

Ministerstwo Finansów nie widzi też konieczności zmian tej deklaracji w najbliższych miesiącach. Zmiana brzmienia art. 109 ust. 3 ustawy nie ma żadnego wpływu na wzór deklaracji VAT-7 czy VAT-7K. Zmiana ta miała jedynie na celu doprecyzowanie, jakie informacje powinny znaleźć się w ewidencji, o której mowa w tym przepisie. Trzeba przy tym podkreślić, że ewidencje co do zasady powinny być bardziej szczegółowe niż deklaracje.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

M&M Księgi Rachunkowe

M&M Księgi Rachunkowe to nie tylko profesjonalna obsługa księgowo-podatkowa dla firm, a realne wsparcie biznesu na różnych płaszczyznach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »