Czy ograniczenia w odliczaniu VAT dotyczą firm zajmujących się odsprzedażą samochodów osobowych
REKLAMA
REKLAMA
Wyżej zacytowane stwierdzenia to podstawowe tezy wyroku WSA w Warszawie z 21 czerwca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 1/10), dotyczącego prawa do odliczenia VAT, przysługującego firmom, które trudnią się odsprzedażą samochodów osobowych.
REKLAMA
Zakup i leasing zwrotny
Wyrok dotyczył spółki cywilnej zajmującej się doradztwem gospodarczym, organizacją imprez masowych, a także akcji promocyjnych. Spółka ta zakupiła samochód osobowy marki Land Rover, który nie został zarejestrowany na żadnego ze wspólników ani też nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych spółki.
Ponadto, jeszcze w dniu zakupu, spółka odsprzedała samochód funduszowi leasingowemu, a następnie podpisała z nim umowę tzw. zwrotnego leasingu operacyjnego.
Dyrektor promuje profesjonalistów…
W nawiązaniu do powyższego stanu faktycznego, spółka wniosła o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy przy zakupie wspomnianego samochodu przysługiwało jej prawo do odliczenia 100% naliczonego podatku VAT. W jej ocenie należałoby udzielić odpowiedzi twierdzącej.
Polecamy: serwis PIT
Spółka przypomniała, że możliwość odliczania podatku naliczonego przy zakupach samochodów osobowych podlega ograniczeniom na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Niemniej, zdaniem spółki, ograniczenia te nie dotyczą jej sytuacji, bo jej samochód został zakupiony z zamiarem odsprzedaży funduszowi leasingowemu. Spółka twierdziła więc, że miała prawo do pełnego odliczenia VAT na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy o VAT.
Przypomnijmy, że zgodnie z tym przepisem, podatnik może odliczać podatek płacony przy nabywaniu samochodów osobowych, jeżeli przedmiotem jego działalności jest odsprzedaż takich samochodów.
Niezależnie od powyższej argumentacji, interpretacja organu podatkowego nie była dla spółki korzystna. Właściwy dyrektor IS, działający w imieniu Ministra Finansów, uznał że stanowisko spółki było nieprawidłowe. Stwierdził, iż skoro Skarżąca nie trudni się – w sposób profesjonalny –odsprzedażą samochodów osobowych, to nie jest uprawniona do odliczenia VAT w pełnej wysokości.
Polecamy: serwis Koszty
…a WSA zgadza się z dyrektorem
Spółka nie zgodziła się z tą argumentacją i wniosła skargę do WSA w Warszawie. Niestety, po rozpatrzeniu skargi, sąd zajął takie samo stanowisko, jak dyrektor IS. Dlatego też skargę oddalił. Jak stwierdzono w ustnym uzasadnieniu wyroku, organ podatkowy dokonał prawidłowej interpretacji art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy o VAT. Zdaniem sądu, przepis ten pozwala na pełne odliczanie VAT od samochodów osobowych jedynie tym podatnikom, którzy zajmują się odsprzedażą takich samochodów w sposób profesjonalny.
Kontekst wyroku
REKLAMA
Warto zwrócić uwagę na kontekst przedstawionej sprawy, jakim jest wyrok ETS w sprawie Spółki Magoora. W wyroku tym stwierdzono, że ograniczenia dotyczące samochodów osobowych, umieszczone w ustawie z 2004 r. zostały wprowadzone w sposób niezgodny ze wspólnotową zasadą stałości, z której wynika zakaz ustanawiania nowych ograniczeń w zakresie odliczania VAT ponad te, które istniały przed 1 maja 2004 r.
Skutki tego wyroku wciąż nie są jasne, bo polskie sądy nie wypracowały jednolitego stanowiska. Impas ten może zostać przełamany po wydaniu uchwały przez 7-osobowy skład NSA. Skład ten otrzymał już odpowiednie pytanie prawne, więc uchwała powinna być gotowa w ciągu kilku miesięcy.
Spółka, która uruchomiła sprawę rozpatrywaną przez WSA 21 czerwca 2010 r., miała nadzieję, że doprowadzi do korzystnego rozstrzygnięcia bez potrzeby sięgania po argumentację odwołującą się do wyroku w sprawie Magoory. Jej przedstawiciele sądzili, że lepszym pomysłem będzie odwołanie się do przepisu szczególnego, przewidzianego dla podatników zajmujących się odsprzedażą samochodów osobowych. Jak widać z przedstawionej relacji, wybrana metoda okazała się nieskuteczna.
Wybór przepisów:
Art. 86 ustawy o VAT
3. W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.
4. Przepis ust. 3 nie dotyczy:
(...)
7) przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat