reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaka stawka VAT dla dostawy sprzętu przeciwpożarowego

Jaka stawka VAT dla dostawy sprzętu przeciwpożarowego

Dostawa sprzętu przeciwpożarowego, przeznaczonego dla jednostek ochrony przeciwpożarowej (np. ochotniczej straży pożarnej) objęta jest preferencyjna stawką VAT 7% (art. 41 ust. 10 ustawy o VAT).
Do zastosowania tej stawki nie jest konieczne, by jednostka ochrony przeciwpożarowej była bezpośrednim kontrahentem dostawcy. Wystarczy, że bezpośredni kontrahent (np. jednostka samorządu) przekazuje sprzęt jednostce ochrony przeciwpożarowej.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 czerwca 2010 r. (sygn. I FSK 1082/09).

Gmina pilnuje stawki

Sprawa dotyczyła spółki, która sprzedaje towary przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej, przy czym jej kontrahentami są urzędy gmin. Przy sprzedaży wystawia faktury VAT, na których jako nabywca widnieje dany urząd, a jako odbiorca – wskazana przez nabywcę jednostka ochotniczej straży pożarnej. Do powyższych dostaw spółka stosuje stawkę VAT 22%.

Pracownicy jednego z urzędów zwrócili spółce uwagę, że postępuje nieprawidłowo i zażądali od niej stosowania stawki VAT 7%. W związku z tym spółka powzięła wątpliwości, czy istotnie nie powinna stosować stawki 7%. Dla wyjaśnienia tej kwestii złożyła wniosek o interpretację do właściwego w sprawie Dyrektora IS w warszawie.

Polecamy: serwis Koszty

We wniosku przedstawiła własne stanowisko, wedle którego wykonywane przez nią dostawy powinny być opodatkowane stawką 7%, zgodnie z żądaniem urzędu gminy. Uzasadniając to stanowisko, spółka powołała się na okoliczność, że jej dostawy obejmują towary przeznaczone dla ochrony przeciwpożarowej, wymienione w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Dlatego powinny być objęte preferencyjną stawką 7% na podstawie art. 41 ust. 10 ustawy o VAT w związku z art. 41 ust. 2 tej ustawy.

Polecamy: serwis PIT

Nieprzychylny dyrektor i przyjazne sądy

W odpowiedzi na wniosek, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację z 15 lipca 2008 r. (IPPP1-443-1105/08-2/JB), w której uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Zdaniem organu podatkowego dostawy dokonywane przez spółkę na rzecz jednostek samorządu terytorialnego nie korzystają z preferencyjnej 7% stawki VAT, gdyż nie spełniają warunków stosowania tej stawki, określonych w art. 41 ust. 10 ustawy o VAT.

Zdaniem organu, żeby warunki były spełnione, spółka musiałaby dostawiać sprzęt przeciwpożarowy, bezpośrednio jednostkom ochrony przeciwpożarowej, a nie organom samorządu.

Na powyższą interpretację spółka złożyła skargę do WSA w Warszawie, a ten przyznał jej rację (wyrok WSA z 25 lutego 2009 r., sygn. VIII SA/Wa 534/08). Zdaniem sądu, w przedstawionych okolicznościach sprawy, prawidłowa wykładnia art. 41 ust. 10 ustawy o VAT prowadzi do wniosku, że można stosować stawkę 7%, jeżeli spełnione są dwie przesłanki: dostarczany towar jest przeznaczony na cele ochrony przeciwpożarowej i trafia do jednostki ochrony przeciwpożarowej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Selak

Dyrektor Biura Relacji z Klientami, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama