Jak dokumentować i rozliczać w VAT otrzymane dotacje i subwencje
REKLAMA
REKLAMA
Zasadą podatku VAT wynikającą z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności:
- dokonanie sprzedaży,
- datę dokonania sprzedaży,
- cenę jednostkową bez podatku,
- podstawę opodatkowania,
- stawkę i kwotę podatku,
- kwotę należności oraz
- dane dotyczące podatnika i nabywcy.
REKLAMA
Jednak w myśl art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są tzw. faktury wewnętrzne.
Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.
Z powyższego przepisu wynika, że skoro zwrot dotacji, subwencji i innej dopłaty o podobnym charakterze dokumentuje się fakturą wewnętrzną, a nie fakturą korygującą, to tym bardziej otrzymanie tych środków nie powinno być udokumentowane fakturą VAT.
Zatem otrzymanie dotacji, subwencji, czy innej dopłaty o podobnym charakterze powinno być dokumentowane analogicznie jak przy zwrocie tych środków fakturą wewnętrzną, lecz jedynie w sytuacji, gdy dopłaty mają wpływ na cenę dostarczanych towarów lub świadczonych usług.
Stosownie do postanowień zawartych w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest co do zasady obrót.
Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Z treści art. 29 ust.1 powołanej ustawy wynika, iż w sytuacji gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje dofinansowanie (dotację, subwencję), stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to dopłata ta stanowi obok kwoty należnej od nabywcy, uzupełniający element podstawy opodatkowania z tytułu danej dostawy.
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Dla uznania otrzymanych środków pieniężnych za element zwiększający obrót istotne jest ustalenie, czy ma ono na celu sfinansowanie lub dofinansowanie konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Polecamy: serwis Koszty
Dofinansowanie nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu tym podatkiem lub mające na celu pokrycie kosztów imprezy, nie stanowi obrotu w rozumieniu ww. przepisu (nie zwiększają podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat