Jak może odliczać VAT taksówkarz opodatkowany ryczałtem
REKLAMA
REKLAMA
Tak, jednakże odliczenie będzie mogło być tylko częściowe.
REKLAMA
Podatnik świadczący usługi taksówek osobowych (PKWiU 60.22.11-00.00) może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 3 %, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował ryczałt.
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Zgodnie z art. 114 ust. 2 ustawy o VAT , ceną za korzystanie z opodatkowania usług taksówek osobowych ryczałtem jest niemożność stosowania art. 86 tej ustawy, a więc przepisu regulującego prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z nabyciem towarów i usług wykorzystywanych.
Należy jednak zauważyć, że wyłączenie powyższe dotyczy tylko zakresu, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do świadczenia tych usług, tak więc w pozostałej części (jeśli inne wykonywane przez podatnika czynności uprawniają do odliczenia) odliczenie jest jak najbardziej możliwe.
W sytuacji takiej zastosowanie będzie miał art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowiący, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (głównie usług zwolnionych przedmiotowo od podatku, ale również właśnie usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem), podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
W przypadku, gdy posiadany przez podatnika samochód wykorzystywany jest zarówno do świadczenia usług taksówkowych, jak i innej działalności gospodarczej, najczęściej niemożliwe będzie wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, a w związku z powyższym podatnik będzie obowiązany do rozliczenia podatku na podstawie wstępnej (opartej na danych z poprzedniego roku) proporcji, a następnie po zakończeniu roku podatkowego do dokonania korekty odliczeń (art. 90 i art. 91 ustawy).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat