Czy po likwidacji firmy można otrzymać zwrot VAT na prywatny rachunek bankowy
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady zwrot różnicy podatku następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym jest mowa w odrębnych przepisach (art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. nr 54, poz. 535, z późn. zm., dalej; ustawa o VAT).
REKLAMA
Warto też podkreślić, że zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i zobowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu (art. 61 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, tekst jedn. – Dz.U. z 2005 r., nr 8, poz. 60, z późn. zm.). Przepisu powyższego nie stosuje się m.in. do zapłaty podatków niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Przepis art. 87 ust. 2 ustawy o VAT nie wskazuje wprost, czy zwrot VAT po likwidacji działalności gospodarczej może być dokonany na rachunek osobisty podatnika. W takiej sytuacji zdarza się, że organy podatkowe zajmują niekorzystne dla podatników stanowisko.
Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy
Przykładowo w interpretacji podatkowej z dnia 17 lipca 2007 r., wydanej przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu (sygn. PP/443-60-1/07) organ podatkowy stwierdził, że zwrot VAT może być dokonany na rachunek bankowy związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Na szczęście to powyższe rygorystyczne i formalistyczne stanowisko organów podatkowych nie utrzymuje się, gdy sprawy trafiają na wokandy sądów.
Przykładowo w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 stycznia 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 2790/06 sąd ten stwierdził, że przepis art. 87 ust. 2 ustawy o VAT celowo dopuszcza na drodze fikcji prawnej dalsze istnienie przedsiębiorcy na potrzeby zrealizowania określonego celu, jakim jest rozliczenie ostatniego miesiąca prowadzonej przez niego działalności.
Polecamy: serwis PIT
Przepis art. 87 ust. 2 ustawy o VAT określa zdaniem WSA jedynie techniczny sposób przekazania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym i nie stanowi materialnoprawnej podstawy do zwrotu tego podatku.
REKLAMA
Przyjęcie odmiennego poglądu prowadziłoby do absurdalnej sytuacji, w której podatnik byłby zmuszony ponosić koszty utrzymania rachunku bankowego związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, także po jej zakończeniu, jedynie z obawy, że zamknięcie tego rachunku narazi go na utratę prawa do zwrotu różnicy podatku.
W konsekwencji sąd stwierdził, że zwrot VAT może nastąpić także na rachunek osobisty podatnika. Podobny pogląd wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 30 października 2006 r., sygn. akt III SA/Wa 1631/06.
Podatnikowi przysługuje prawo do zwrotu VAT na osobisty rachunek bankowy, jeżeli wskazał rachunek bankowy w banku mającym siedzibę na terytorium kraju.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat