| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy po likwidacji firmy można otrzymać zwrot VAT na prywatny rachunek bankowy

Czy po likwidacji firmy można otrzymać zwrot VAT na prywatny rachunek bankowy

Po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej wielu byłych podatników VAT likwiduje także swoje bankowe konto firmowe. Często się zdarza, że podatnikom po likwidacji działalności przysługuje zwrot VAT. Powstają w związku z tym wątpliwości, czy zwrot VAT może być dokonany na konto osobiste podatnika VAT.

Co do zasady zwrot różnicy podatku następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym jest mowa w odrębnych przepisach (art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. nr 54, poz. 535, z późn. zm., dalej; ustawa o VAT).

Warto też podkreślić, że zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i zobowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu (art. 61 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, tekst jedn. – Dz.U. z 2005 r., nr 8, poz. 60, z późn. zm.). Przepisu powyższego nie stosuje się m.in. do zapłaty podatków niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przepis art. 87 ust. 2 ustawy o VAT nie wskazuje wprost, czy zwrot VAT po likwidacji działalności gospodarczej może być dokonany na rachunek osobisty podatnika. W takiej sytuacji zdarza się, że organy podatkowe zajmują niekorzystne dla podatników stanowisko.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Przykładowo w interpretacji podatkowej z dnia 17 lipca 2007 r., wydanej przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu (sygn. PP/443-60-1/07) organ podatkowy stwierdził, że zwrot VAT może być dokonany na rachunek bankowy związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Na szczęście to powyższe rygorystyczne i formalistyczne stanowisko organów podatkowych nie utrzymuje się, gdy sprawy trafiają na wokandy sądów.

Przykładowo w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 stycznia 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 2790/06 sąd ten stwierdził, że przepis art. 87 ust. 2 ustawy o VAT celowo dopuszcza na drodze fikcji prawnej dalsze istnienie przedsiębiorcy na potrzeby zrealizowania określonego celu, jakim jest rozliczenie ostatniego miesiąca prowadzonej przez niego działalności.

Polecamy: serwis PIT

Przepis art. 87 ust. 2 ustawy o VAT określa zdaniem WSA jedynie techniczny sposób przekazania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym i nie stanowi materialnoprawnej podstawy do zwrotu tego podatku.

Przyjęcie odmiennego poglądu prowadziłoby do absurdalnej sytuacji, w której podatnik byłby zmuszony ponosić koszty utrzymania rachunku bankowego związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, także po jej zakończeniu, jedynie z obawy, że zamknięcie tego rachunku narazi go na utratę prawa do zwrotu różnicy podatku.

W konsekwencji sąd stwierdził, że zwrot VAT może nastąpić także na rachunek osobisty podatnika. Podobny pogląd wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 30 października 2006 r., sygn. akt III SA/Wa 1631/06.

Podatnikowi przysługuje prawo do zwrotu VAT na osobisty rachunek bankowy, jeżeli wskazał rachunek bankowy w banku mającym siedzibę na terytorium kraju.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK