REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Ochotnicza Straż Pożarna a odliczenie VAT
Ochotnicza Straż Pożarna a odliczenie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Ochotnicze Straże Pożarne nawet jeżeli są zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni, to (tak jak inni podatnicy VAT) mają prawo do obniżania podatku należnego o podatek naliczony (tj. do odliczania VAT) tylko w przypadku podatku naliczonego w zakupionych towarach lub usługach wykorzystywanych do czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Stowarzyszenia jakimi są Ochotnicze Straże Pożarne realizują przede wszystkim czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT (udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska oraz innych klęsk i miejscowych zagrożeń). Dlatego więc VAT naliczony przy zakupie np. sprzętu, czy wyposażenia wykorzystywanego podczas akcji ratowniczych nie może być odliczony.

Potwierdzają to interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Autopromocja

Zakup przez OSP ubrań specjalnych i koszarowych oraz butów specjalnych a odliczenie VAT

W interpretacji z 8 lipca 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.178.2022.2.AG) Dyrektor KIS zgodził się z wnioskującą o interpretację Ochotniczą Strażą Pożarną w pewnej miejscowości (która jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT), że w związku z planowanym zakupem ubrań specjalnych i koszarowych oraz butów specjalnych nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

We wniosku OSP poinformowała, że Ubrania specjalne, buty specjalne oraz ubrania koszarowe zostaną zakupione wyłącznie do realizacji czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czyli do:

-  nieodpłatnej działalności statutowej stowarzyszenia tj. udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska oraz innych klęsk i miejscowych zagrożeń;

-  zgodnie z art. 1 Ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem poprzez:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;

2) zapewnienie sił i środków do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;

3)prowadzenie działań ratowniczych.

Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy są spełnione warunki:

- podatek odlicza podatnik podatku od towarów i usług,

- towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do takich czynności, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Nie można obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które:

- nie służą do czynności opodatkowanych podatkiem VAT,

- służą do czynności zwolnionych od tego podatku,

- służą do czynności niepodlegających temu podatkowi.

Przepis art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Zdaniem Dyrektora KIS wystarczy, że podatnik nabywa towary i usługi w celu ich wykorzystania do czynności opodatkowanych.

Zatem podatnik VAT ma prawo do odliczenia VAT (tj. podatku naliczonego) w całości lub w części, gdy:

- spełni przesłanki pozytywne, wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT i

- nie zaistnieją przesłanki negatywne, określone w art. 88 ustawy o VAT.

Przepis art. 88 ustawy określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT zostało wskazane jedno z takich ograniczeń, zgodnie z którym:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Zatem podatnik nie może odliczyć podatku, który jest należny tylko dlatego, że został wykazany na fakturze. W sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku podatnik nie może odliczyć VAT.

Modernizacja świetlicy w budynku należącym do OSP

W interpretacji z 21 czerwca 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.205.2022.1.JM ) Dyrektor KIS zgodził się z wnioskującą o interpretację Ochotniczą Strażą Pożarną (czynnym podatnikiem VAT), że OSP nie będzie miała prawa do odliczenia VAT od wydatków ponoszonych na nabycie towarów i usług służących modernizacji (polegającej na wykonaniu instalacji c.o. i c.w.u., wentylacji mechanicznej, odwodnienia liniowego, robót elektrycznych oraz pozostałych prac remontowo-budowlanych) Świetlicy w budynku należącym do OSP. Pieniądze na tę modernizację OSP uzyskała z funduszy europejskich w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Argumentacja Dyrektora KIS była taka sama jak w ww. interpretacji z 8 lipca 2022 r.

Tak samo argumentowane interpretacje zostały wydane przez Dyrektora KIS w odniesieniu do zakupu przez OSP:

- aparatów powietrznych, ubrań specjalnych, ubrań koszarowych, ubrań do neutralizacji owadów błonkoskrzydłych - interpretacja z 1 czerwca 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.261.2022.1.JSZ);

- montażu na dachu budynku należącego do OSP paneli fotowoltaicznych - interpretacja z 14 czerwca 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.318.2022.1.KW);

- pompy pływającej, zestawu podkładów i klinów do stabilizacji pojazdów, kurtyny wodnej, tłumic zabezpieczenia przed uruchomieniem poduszki airbag, podpory stabilizującej, butów specjalnych skórzanych, rękawic specjalnych, hełmów strażackich - interpretacja z 1 czerwca 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.250.2022.1.SM);

Samochód ratowniczo-gaśniczy kupiony przez gminę, przekazany Ochotniczej Straży Pożarnej w nieodpłatne użytkowanie a odliczenie VAT

W interpretacji z 11 grudnia 2020 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4012.646.2020.1.MPU) Dyrektor KIS zgodził się z wnioskującą o interpretację gminą (czynnym podatnikiem VAT), że gmina nie będzie miała prawa do odliczenia VAT od zakupu ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego z przeznaczeniem do użytkowania przez Ochotniczą Straż Pożarną w tej gminie. Argumentacja i w tym przypadku opierała się na fakcie, że ten samochód strażacki będzie wykorzystywany do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT.

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA