| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Ulga na złe długi a uregulowanie należności

Ulga na złe długi a uregulowanie należności

Zbycie należności pozbawia podatnika prawa do skorzystania z uprawnienia przewidzianego w art. 89a ust. 1 ustawy o podatku VAT (tzw. ulga na złe długi). Zbycie wierzytelności oznacza, iż przestała być ona nieściągalna, co oznacza, iż podatnik otrzymał należność wynikającą z danej wierzytelności lub jej część. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy fakturę opłacił nasz dłużnik jak i nabywca wierzytelności.

Podatnicy korzystający z ulgi na złe długi odzyskują VAT od niezapłaconych przez niesolidnych kontrahentów faktur. Skorzystanie z ulgi nie wyklucza prób odzyskania należności. Wierzyciel już po dokonaniu korekty w VAT może też zbyć niezapłaconą wierzytelności na rzecz np. faktora, który będzie dochodził od kontrahenta całej kwoty należności w kwocie brutto. 

W przypadku jeżeli działania – wierzyciela albo dłużnika - się powiodą i dłużnik zapłaci, ma on prawo zastosować art. 89b ust. 4 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że w przypadku uregulowania należności po dokonaniu korekty dłużnik ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek naliczony może zostać zwiększony w odniesieniu do tej części.

Tym samym niesolidny kontrahent po uregulowaniu należności na rzecz nabywcy wierzytelności ponownie będzie mógł zwiększyć kwotę VAT naliczonego wynikającego z uregulowanych faktur. Organy podatkowe jednoznacznie podkreślają, że uregulowanie długu nie musi nastąpić na rzecz pierwotnego wierzyciela. W interpretacji indywidualnej z 14 kwietnia 2009 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygnatura IPPP2/443-161/09-4/SAP) organ podatkowy stwierdził, że przepisy nie wprowadzają wymogu uregulowania należności na rzecz wierzyciela, a mówią wyłącznie o uregulowaniu należności.

Taka sama zasada dotyczy wierzyciela. W przypadku gdy po dokonaniu korekty należność została uregulowana w jakiejkolwiek formie, wierzyciel, obowiązany jest zwiększyć podatek należny w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana. Taki obowiązek nakłada na wierzyciela art. 89a ust. 4 ustawy o podatku VAT. Nie ma w nim wymogu, aby należność została uregulowana tylko i wyłącznie przez dłużnika.

Uregulowanie należności lub części należności przez podmiot trzeci taki jak bank w ramach umowy faktoringowej również spowoduje, iż u podatnika powstanie obowiązek rozliczenia podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została zapłacona. Nawet częściowe uregulowanie należności spowoduje ten obowiązek u wierzyciela. 

Wierzyciel nie odwraca procesu skorzystania z ulgi na złe długi w zakresie podatku VAT dopiero po otrzymaniu całego długu. Już częściowe odzyskanie długu oznacza konieczność proporcjonalnego zwrotu VAT odzyskanego na podstawie ulgi na złe długi.

Także w przypadku częściowego uregulowania należności podatek należny zwiększa się w odniesieniu do tej części. Warto o tym pamiętać, bo na podstawie umów factoringowych często wierzyciele otrzymują od faktora należność w dwóch ratach – jedną po zbyciu wierzytelności, a drugą po wyegzekwowaniu przez faktora należności od długu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »