reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Import usług > Deklaracja VAT-9

Deklaracja VAT-9

Podatnicy podatku od towarów i usług składają deklarację VAT-9, jeżeli są usługobiorcami usług świadczonych przez podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na albo pobytu poza terytorium Polski, którzy nie mają obowiązku składać deklaracji VAT-7.

Warto podkreślić, że Podmiotami zobowiązanymi do złożenia deklaracji VAT-9 są:
- podatnicy będący usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski,
- podatnicy nabywający towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium Polski jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium Polski.

Zgodnie z art. 99 ust. 9 ustawy o VAT obowiązek złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług następuje w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

VAT-9 stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia ministra finansów z 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych od towarów i usług. Deklaracja VAT-9 składa się z 5 części (A, B, C, D, E).

Część C stanowi rozliczenie transakcji opodatkowanych oraz podatku należnego.

W poz. 19 i 20 podatnicy wykazują wartość transakcji stanowiącej import usług oraz odpowiednio wartość podatku należnego. Następnie pozycje 21 i 22 powinny zawierać wartość transakcji stanowiącej dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, i wartość podatku należnego. Kolejna poz. 23 stanowi sumę pozycji 20 i 23 czyli wartość podatku należnego z tytułu importu usług i dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca.

Część D to oświadczenie podatnika o znajomości przepisów kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością. Zawiera imię i nazwisko podatnika lub osoby go reprezentującej oraz datę wypełnienia.

Część E to adnotacje urzędu skarbowego.

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 4 (Dz. U z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama