Deklaracja VAT-9
REKLAMA
REKLAMA
Warto podkreślić, że Podmiotami zobowiązanymi do złożenia deklaracji VAT-9 są:
- podatnicy będący usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski,
- podatnicy nabywający towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium Polski jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium Polski.
REKLAMA
Zgodnie z art. 99 ust. 9 ustawy o VAT obowiązek złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług następuje w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
VAT-9 stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia ministra finansów z 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych od towarów i usług. Deklaracja VAT-9 składa się z 5 części (A, B, C, D, E).
Część C stanowi rozliczenie transakcji opodatkowanych oraz podatku należnego.
W poz. 19 i 20 podatnicy wykazują wartość transakcji stanowiącej import usług oraz odpowiednio wartość podatku należnego. Następnie pozycje 21 i 22 powinny zawierać wartość transakcji stanowiącej dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, i wartość podatku należnego. Kolejna poz. 23 stanowi sumę pozycji 20 i 23 czyli wartość podatku należnego z tytułu importu usług i dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca.
Część D to oświadczenie podatnika o znajomości przepisów kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością. Zawiera imię i nazwisko podatnika lub osoby go reprezentującej oraz datę wypełnienia.
Część E to adnotacje urzędu skarbowego.
Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 4 (Dz. U z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat