| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Import usług > Deklaracja VAT-9

Deklaracja VAT-9

Podatnicy podatku od towarów i usług składają deklarację VAT-9, jeżeli są usługobiorcami usług świadczonych przez podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na albo pobytu poza terytorium Polski, którzy nie mają obowiązku składać deklaracji VAT-7.

Warto podkreślić, że Podmiotami zobowiązanymi do złożenia deklaracji VAT-9 są:
- podatnicy będący usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski,
- podatnicy nabywający towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium Polski jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium Polski.

Zgodnie z art. 99 ust. 9 ustawy o VAT obowiązek złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług następuje w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

VAT-9 stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia ministra finansów z 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych od towarów i usług. Deklaracja VAT-9 składa się z 5 części (A, B, C, D, E).

Część C stanowi rozliczenie transakcji opodatkowanych oraz podatku należnego.

W poz. 19 i 20 podatnicy wykazują wartość transakcji stanowiącej import usług oraz odpowiednio wartość podatku należnego. Następnie pozycje 21 i 22 powinny zawierać wartość transakcji stanowiącej dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, i wartość podatku należnego. Kolejna poz. 23 stanowi sumę pozycji 20 i 23 czyli wartość podatku należnego z tytułu importu usług i dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca.

Część D to oświadczenie podatnika o znajomości przepisów kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością. Zawiera imię i nazwisko podatnika lub osoby go reprezentującej oraz datę wypełnienia.

Część E to adnotacje urzędu skarbowego.

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 4 (Dz. U z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »