REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Modernizacja i rozbudowa fabryki - rozliczenie VAT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Modernizacja i rozbudowa fabryki - rozliczenie VAT
Modernizacja i rozbudowa fabryki - rozliczenie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretacje indywidualną odnośnie określenia miejsca świadczenia na gruncie VAT nabywanych usług modernizacji obiektu polegających na rozbudowie istniejącej infrastruktury. Organ rozważył również prawo do odliczenia podatku z tytułu nabycia tych usług.

1) Miejscem świadczenia wszystkich wskazanych we wniosku usług (m.in. modernizacji maszyn zainstalowanych na linii produkcyjnej w fabryce, modernizacji podłóg w pomieszczeniach fabryki, itp.) jest, zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, miejsce położenia modernizowanej fabryki (nieruchomości), w związku z czym usługi te powinny być opodatkowane w Polsce.

REKLAMA

Autopromocja

2) Spółce przysługiwać będzie prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur otrzymanych od usługodawców z tytułu świadczenia opisanych w stanie faktycznym usług, przy spełnieniu przesłanki wykorzystania nabytych usług do wykonywania czynności opodatkowanych, tj. dokonania rozbudowy linii produkcyjnej przez spółkę na rzecz spółki z grupy (właściciela fabryki) oraz pełnienia funkcji generalnego wykonawcy projektu.

 Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 października 2014 r., (IPPP3/443-730/14-2/LK).

Sprawa dotyczyła spółki, posiadającej siedzibę na terytorium Holandii, będącej członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej, zarejestrowanej w Polsce dla potrzeb VAT. Spółka działa w charakterze generalnego wykonawcy rozbudowy fabryki należącej do innej spółki z tej samej grupy kapitałowej. W celu prawidłowego wykonania kompleksowej transakcji, spółka nabywa różnego rodzaju towary oraz usługi, niezbędne do przeprowadzenia procesu modernizacji fabryki. W zakres modernizacji wchodziły m.in. czynności modernizacyjne linii produkcyjnej, wykorzystywanej w produkcji prowadzonej przez spółkę polską.

Po zakończeniu inwestycji, spółka zafakturuje spółkę z grupy, będącą właścicielem fabryki, z tytułu generalnego wykonawstwa projektu oraz rozbudowy linii produkcyjnej i naliczy polski VAT według stawki 23%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy prawidłowe jest jej stanowisko, iż w sprawie mamy do czynienia z usługami związanymi z nieruchomością, co oznacza, że miejscem świadczenia jest miejsce jej położenia (Polska), a także, czy spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymanych od podwykonawców, dostarczających jej towary/usługi wykorzystywane do czynności opodatkowanych (realizacji inwestycji).

Sprzedaż używanego w firmie samochodu – rozliczenie VAT marża

Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że związek wykonywanych przez nią czynności z nieruchomością jest oczywisty i bezsporny. Spółka podkreśliła ponadto, że zakres realizowanych prac wskazuje jasno, iż zmodernizowana linia będzie wykorzystywana przez dłuższy czas, nie zaś dla przemijającego użytku.

W zakresie prawa do odliczenia VAT, spółka wskazała, że po wykonaniu modernizacji zafakturuję spółkę z grupy, będącą właścicielem fabryki, z tytułu czynności generalnego wykonawstwa. W konsekwencji będzie istniał związek nabywanych usług z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT.

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Organ podatkowy podzielił to stanowisko, odstępując od uzasadniania interpretacji.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA