reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Modernizacja i rozbudowa fabryki - rozliczenie VAT

Modernizacja i rozbudowa fabryki - rozliczenie VAT

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretacje indywidualną odnośnie określenia miejsca świadczenia na gruncie VAT nabywanych usług modernizacji obiektu polegających na rozbudowie istniejącej infrastruktury. Organ rozważył również prawo do odliczenia podatku z tytułu nabycia tych usług.

1) Miejscem świadczenia wszystkich wskazanych we wniosku usług (m.in. modernizacji maszyn zainstalowanych na linii produkcyjnej w fabryce, modernizacji podłóg w pomieszczeniach fabryki, itp.) jest, zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, miejsce położenia modernizowanej fabryki (nieruchomości), w związku z czym usługi te powinny być opodatkowane w Polsce.

2) Spółce przysługiwać będzie prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur otrzymanych od usługodawców z tytułu świadczenia opisanych w stanie faktycznym usług, przy spełnieniu przesłanki wykorzystania nabytych usług do wykonywania czynności opodatkowanych, tj. dokonania rozbudowy linii produkcyjnej przez spółkę na rzecz spółki z grupy (właściciela fabryki) oraz pełnienia funkcji generalnego wykonawcy projektu.

 Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 października 2014 r., (IPPP3/443-730/14-2/LK).

Sprawa dotyczyła spółki, posiadającej siedzibę na terytorium Holandii, będącej członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej, zarejestrowanej w Polsce dla potrzeb VAT. Spółka działa w charakterze generalnego wykonawcy rozbudowy fabryki należącej do innej spółki z tej samej grupy kapitałowej. W celu prawidłowego wykonania kompleksowej transakcji, spółka nabywa różnego rodzaju towary oraz usługi, niezbędne do przeprowadzenia procesu modernizacji fabryki. W zakres modernizacji wchodziły m.in. czynności modernizacyjne linii produkcyjnej, wykorzystywanej w produkcji prowadzonej przez spółkę polską.

Po zakończeniu inwestycji, spółka zafakturuje spółkę z grupy, będącą właścicielem fabryki, z tytułu generalnego wykonawstwa projektu oraz rozbudowy linii produkcyjnej i naliczy polski VAT według stawki 23%.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy prawidłowe jest jej stanowisko, iż w sprawie mamy do czynienia z usługami związanymi z nieruchomością, co oznacza, że miejscem świadczenia jest miejsce jej położenia (Polska), a także, czy spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymanych od podwykonawców, dostarczających jej towary/usługi wykorzystywane do czynności opodatkowanych (realizacji inwestycji).

Sprzedaż używanego w firmie samochodu – rozliczenie VAT marża

Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że związek wykonywanych przez nią czynności z nieruchomością jest oczywisty i bezsporny. Spółka podkreśliła ponadto, że zakres realizowanych prac wskazuje jasno, iż zmodernizowana linia będzie wykorzystywana przez dłuższy czas, nie zaś dla przemijającego użytku.

W zakresie prawa do odliczenia VAT, spółka wskazała, że po wykonaniu modernizacji zafakturuję spółkę z grupy, będącą właścicielem fabryki, z tytułu czynności generalnego wykonawstwa. W konsekwencji będzie istniał związek nabywanych usług z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT.

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Organ podatkowy podzielił to stanowisko, odstępując od uzasadniania interpretacji.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama