Sprzedaż używanego w firmie samochodu – rozliczenie VAT marża
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż używanych samochodów a VAT
Podatnicy kupują czasem do swoich firm samochody używane bez VAT. Nie mogą odliczyć od takiego samochodu VAT naliczonego ale po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych firmy samochód może być amortyzowany i zazwyczaj jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych VAT.
REKLAMA
Samochód w firmie 2015 – multipakiet
Do końca 2013 r. sprzedaż takiego używanego samochodu była zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 2 ustawy o VAT. Jednak zgodnie z nowym (obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.) brzmieniem art. 43 ust. l pkt 2 - dla możliwości zastosowania przy sprzedaży towarów używanych zwolnienia z VAT, wprowadzono dodatkowy warunek (towary muszą być wykorzystywane wyłącznie do działalności zwolnionej).
Sprzedaż takich samochodów używanych w firmie do czynności opodatkowanych jest więc od 2014 roku opodatkowana VAT – stawka 23%. Jednak powstaje pytanie, czy można do tej sprzedaży zastosować szczególną procedurę wynikającą z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT (opodatkowanie marży). Jeżeli odpowiedź na to pytanie jest pozytywna, to oznacza to, że z reguły opodatkowanie VAT nie wystąpi – bo w takich przypadkach marża z reguły jest ujemna (samochód po paru latach używania sprzedaje się zazwyczaj poniżej ceny zakupu).
Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych (tj. ruchomych dóbr materialnych nadających się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie) nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Okazuje się, że organy podatkowe przyznają rację podatnikom, którzy we wnioskach o interpretacje podatkowe twierdzą, że mogą w przypadku sprzedaży ww. samochodów zastosować art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.
Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 października 2014 r. (nr ITPP2/443-976/14/AP), czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 maja 2014 r. (nr ILPP2/443-212/14-2/AK).
System VAT marża
Warto jednocześnie pamiętać, że opodatkowanie w systemie marży jest ograniczone do towarów używanych nabytych od wyraźnie wskazanych w ustawie podmiotów.
Zgodnie z art. 120 ust. 10 ustawy o VAT, przepisy ust. 4 i ust. 5 dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:
- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
- podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
- podatników, jeśli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują zatem stosowanie szczególnej procedury opodatkowania dostawy - między innymi - towarów używanych, polegającej na opodatkowaniu marży. Jest to wyjątek od ogólnej reguły opodatkowania obrotu, czyli kwoty stanowiącej zapłatę z tytułu sprzedaży, pomniejszonej o kwotę należnego podatku. Ta szczególna procedura dotyczy jednak tylko dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od określonej kategorii podmiotów. Należy podkreślić, że do stosowania szczególnej procedury opodatkowania marżą uprawnieni są wszyscy podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów nabytych w okolicznościach wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy. Zatem do sprzedaży samochodu może mieć zastosowanie szczególna procedura w zakresie dostawy towarów używanych zawarta w art. 120 ustawy, o ile spełnione zostaną warunki określone w art. 120 ust. 10 ustawy. (fragment interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 maja 2014 r. - nr ILPP2/443-212/14-2/AK).
Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer
Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
Ministerstwo Finansów (wypowiedź Wiesławy Dróżdż – Rzecznika MF dla PAP z grudnia 2013 r.) przyznaje, że sposób rozliczenia VAT od sprzedanego po 1 stycznia 2014 r. samochodu, przy nabyciu którego nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku, będzie uzależniony od konkretnego stanu faktycznego.
Zdaniem Pani Rzecznik: "Zakładając, że prywatny samochód osobowy został przekazany do majątku firmy i wprowadzony do ewidencji środków trwałych (podlegał amortyzacji), a następnie został przekazany na cele prywatne (...), wówczas sprzedaż takiego samochodu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT".
Ale gdy taki samochód nie został przez podatnika przekazany na cele prywatne, to wówczas sprzedaż takiego samochodu z firmy będzie podlegała opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych. "Jednakże podatnik będzie mógł wówczas zastosować szczególną procedurę wynikającą z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług” stwierdziła Wiesława Dróżdż.
Te same zasady tyczą się rozliczenia VAT od sprzedanego po 1 stycznia 2014 r. samochodu, przy nabyciu którego nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku (bo np. był kupiony bez VAT od osoby fizycznej albo był to zakup samochodu zwolnionego z VAT).
Argumentując swoje stanowisko Pani Rzecznik oparła się na przepisach unijnych, a dokładniej art. 311 ust. 1 pkt 5 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, zgodnie z którym w definicji podatnika – pośrednika, stosowanej dla celów opodatkowania marżą, system marży odnosi się także do wykorzystywania towarów. Zatem stosowanie systemu marży dotyczy również podatników, u których odsprzedawane towary używane były uprzednio wykorzystywane w firmie (nie tylko nabywane czysto w celach odsprzedaży).
Podatnicy wskazują także, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 8 grudnia 2005 r., sygn. akt C-280/04 stwierdził, że pierwszorzędnym celem nabycia samochodu osobowego niekoniecznie musi być cel odsprzedaży. Ponadto TSUE przyjął stanowisko, że przedsiębiorstwo, które nabyło używany pojazd w celu przeznaczenia go na potrzeby swojej działalności, a następnie w ramach zwykłego wykonywania działalności gospodarczej odsprzedaje pojazd i odsprzedaż ta nie jest w chwili nabycia głównym celem, a jedynie celem drugorzędnym, może dokonać odsprzedaży tego pojazdu korzystając z procedury VAT marża.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat