REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie VAT od samochodu, gdy firma prowadzona jest w domu

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Odliczenie VAT od samochodu, gdy firma prowadzona jest w domu
Odliczenie VAT od samochodu, gdy firma prowadzona jest w domu
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus kwestionuje pełne odliczenie podatku od samochodu, gdy firma prowadzona jest w domu. Nie ma znaczenia, że pojazd wykorzystywany jest tylko w biznesie

Taki problem napotkała nasza czytelniczka, która prowadzi działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania. Ze względu na restrykcyjne przepisy dotyczące odliczania VAT kupiła dwa samochody, jednak i tak przegrała z fiskusem.

REKLAMA

Autopromocja

Od 1 kwietnia 2014 r. całą kwotę podatku można odliczyć, gdy przedsiębiorca zamierza wykorzystywać auto wyłącznie do działalności firmowej. Musi jednak wówczas to udowodnić, m.in. prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i ustalić takie zasady jego użytkowania, by wykluczyć możliwość przejazdów w celach prywatnych.

Dlatego czytelniczka – by uniknąć ewentualnych problemów z fiskusem – kupiła dwa pojazdy. Jeden wykorzystuje prywatnie, a drugi tylko w swoim biznesie, dopełniając formalnych obowiązków do pełnego odliczenia.

– Po kontroli, na jaką zostałam wezwana, urzędnik skarbowy stwierdził, że nie widział tak dokładnie prowadzonej ewidencji przebiegu – opisuje swoją historię czytelniczka.

– Jakie więc było moje zdziwienie, gdy ostatecznie zakwestionowano mi pełne odliczenie podatku – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W piśmie urząd wytłumaczył, że podatnik po godzinach pracy parkuje samochód służbowy w miejscu zamieszkania, gdyż jest to również miejsce prowadzonej działalności gospodarczej. Zdaniem fiskusa nie można więc wykluczyć potencjalnej możliwości prywatnego użytku tego pojazdu.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Restrykcyjne interpretacje organów podatkowych

Małgorzata Samborska, doradca podatkowy w Grant Thornton, twierdzi, że parkowanie przed domem, gdzie prowadzona jest działalność, nie powinno być przesłanką do zakwestionowania pełnego odliczenia.

Ekspertka przyznaje, że samo ewidencjonowanie przejazdów służbowych nie oznacza jeszcze, że nie było też prywatnych. Ale jeśli jest ono prowadzone w powiązaniu ze stanem licznika i wynika z niego, że innych jazd niż służbowe nie było, nie można twierdzić, że jest inaczej tylko na podstawie hipotetycznej możliwości wykorzystania samochodu w celach prywatnych.

Małgorzata Samborska dodaje, że organy podatkowe bardzo rygorystycznie podchodzą do kwestii wykorzystywania aut wyłącznie w działalności gospodarczej. W interpretacjach indywidualnych fiskus co do zasady przyjmuje stanowisko, że miejsce postoju samochodu zbieżne z miejscem zamieszkania podatnika wyklucza możliwość 100-proc. odliczenia VAT z tytułu wydatków poniesionych na ten pojazd (np. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, nr IPTPP4/443-304/14-4/UNR).

– Użytek prywatny postrzegany jest bowiem przez organy w kategoriach potencjalnej, a nie faktycznej możliwości – wyjaśnia rozmówczyni.

Jednak według niej do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Przepisy ustawy o VAT nie określają, w jaki sposób podatnik ma zapewnić wyeliminowanie użytku prywatnego. Same organy podatkowe przyznają, że działania te muszą być dostosowane do specyfiki działalności przedsiębiorstwa.

– W przypadku czytelniczki nie byłoby problemu, gdyby miejsce zamieszkania było inne niż prowadzonej działalności gospodarczej, a samochód pozostawałby na parkingu firmowym bez możliwości jego użycia po godzinach pracy – zastrzega Małgorzata Samborska.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Odliczenie VAT od samochodów - korzystny wyrok WSA

Grzegorz Grochowina, menedżer w dziale doradztwa podatkowego w KPMG, zauważa, że prowadzenie działalności w miejscu zamieszkania nie powinno mieć istotnego znaczenia dla pełnego odliczenia VAT, szczególnie że podatniczka, aby uniknąć wątpliwości, zakupiła dwa pojazdy.


Za całkowitym odliczeniem przemawia też wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 20 stycznia 2015 r. (sygn. akt I SA/Kr 1834/14, nieprawomocny). Sąd uznał, że przejazdy służbowym autem do pracy i z powrotem nie pozbawiają prawa do odliczenia całego VAT.

Wprawdzie orzeczenie dotyczy firm zatrudniających pracowników, lecz w przypadku działalności gospodarczej też może mieć zastosowanie.

Agnieszka Pokojska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA