Zmiany w podatku VAT od paliwa - komentarz rynkowy
REKLAMA
REKLAMA
Komentarz Mariusza Włodarczyka, Dyrektora Zarządzającego BZ WBK Leasing
REKLAMA
Istotne jest również to, że możliwość odliczenia VAT w ramach limitu 50% nie wiąże się z dodatkowymi wymogami czy warunkami. Podatnik, aby dokonać odliczenia nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji pojazdu czy składania oświadczeń w urzędzie skarbowym.
Odliczenie 50% VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r.
Rynek pojazdów po zmianach VAT
Moim zdaniem, zmiana w odliczeniach podatku VAT od paliwa, nie jest taką zmianą przepisów, która mogłaby w widoczny sposób w krótkim czasie wpłynąć na wzrost zakupów pojazdów. W dłuższej perspektywie przedsiębiorcy na pewno odczują pozytywnie efekt w postaci oszczędności na paliwie przy samochodach osobowych (w użytku mieszanym). Zmiana która właśnie weszła w życie w skali roku może dać ok. 2 000 zł oszczędności na jednym samochodzie (przy przebiegu między 40, a 50 tys. km rocznie), stąd już na kilku pojazdach oszczędności będą na pewno zauważalne. To z kolei może przełożyć się na zwiększenie parku samochodów firmowych lub wymianę na nowsze modele.
Polecamy produkt: VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Na bieżąco trudno będzie ocenić czy wpłynęło to na ożywienie sprzedaży czy też finansowania pojazdów. Ta zmiana była znana już od ponad roku i niejako została już skonsumowana w dotychczasowych zakupach pojazdów.
Nie można też powiedzieć, że któraś z kategorii pojazdów czy też ich segmentów najbardziej odczuje zmianę. Odczują ją wszyscy klienci użytkujący samochody osobowe w użytku mieszanym (firmy użytkujące samochody osobowe tylko do działalności gospodarczej już odliczają cały VAT od paliwa wlewanego do samochodów osobowych). Może to nie jest kontekst ekologiczny, ale pozytywnie najbardziej zmianę odczują użytkownicy samochodów o wysokim spalaniu, ponoszący wysokie koszty na paliwo (czyli z reguły osobówki z dużym silnikiem).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat