| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Zakaz odliczania 50% VAT od paliwa zniesiony!

Zakaz odliczania 50% VAT od paliwa zniesiony!

Przez ponad rok spore grono przedsiębiorców wykorzystujących samochód osobowy zarówno w firmie, jak i prywatnie, czekało na możliwość odliczenia 50% VAT od paliwa. Taka opcja stała się już dostępna! Przypominamy, że 1 lipca 2015 r. w życie weszły nowe zasady odliczania VAT. Przełoży się to bezpośrednio na oszczędności w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Zniknęła zasada 60% odliczenia VAT i 6 tys. zł limitu

W kwietniu 2014 r. kompletnie zmieniły się przepisy dotyczące rozliczania VAT od samochodów. Do lamusa odeszły regulacje zgodnie, z którymi polski przedsiębiorca mógł odliczyć 60% VAT-u od zakupu auta, a suma odliczeń nie mogła przekroczyć 6 tys. Obowiązujące wówczas zasady pozwalały również na odliczenie 100% VAT od wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. Ta zasada nie dotyczyła jednak paliwa, od nabycia, którego odliczenie nie było w ogóle możliwe. Nowości w ustawie o VAT obowiązujące od ubiegłego roku zdezaktualizowały ten system.

Odliczenie 50% VAT od paliwa do samochodów

Zmiana przepisów wprowadziła trzy grupy pojazdów

Nowe regulacje uzależniły prawo do odliczenia VAT od sposobu wykorzystania samochodu w działalności gospodarczej.  Pojazdy użytkowane w firmie zostały podzielone na trzy grupy, z możliwością odliczenia:

  • 100% VATprzez wzgląd na cechy konstrukcyjne (np. ładowarki, koparki, podnośniki),
  • 100% VAT - pod warunkiem, że przedsiębiorca jest w stanie udowodnić, że auto służy mu wyłącznie w firmie (złożenie druku VAT-26, prowadzenie ewidencji pojazdu do celów VAT, posiadanie odpowiednich regulaminów),
  • 50% VAT zakłada się, że auto wykorzystywane jest w tzw. systemie mieszanym, czyli zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie (nie trzeba tego udowadniać).

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Zdecydowana większość przedsiębiorców zdecydowała się na skorzystanie z ostatniej z wymienionych opcji. Przede wszystkim ze względu na mniej restrykcyjne procedury, niż ma to miejsce w przypadku odliczenia pełnego VAT (chodzi o drugą grupę pojazdów z wypisanych powyżej). Sporo zamieszania wprowadziły również niejednoznaczne interpretacje nowych przepisów, które różnorako podchodziły do istotnych zasad dotyczących rozliczeń.

To wszystko kwestie ważne ze względu na koszty posiadania pojazdu w firmie. Samochód wykorzystywany wyłącznie w działalności lub spełniający określone kryteria konstrukcyjne pozwala bowiem odliczyć pełen VAT od jego zakupu, a także od paliwa, części zamiennych i serwisu. Auto w systemie mieszanym daje z kolei prawo do odliczenia połowy VAT-u od jego nabycia oraz kosztów eksploatacji. Co niezwykle istotne – wykorzystując samochód tak w firmie, jak i prywatnie nie można było odliczyć 50% VAT od paliwa do jego napędu. Ten niekorzystny dla sporej grupy przedsiębiorców zapis został jednak zmieniony.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK