Zakaz odliczania 50% VAT od paliwa zniesiony!
REKLAMA
REKLAMA
Zniknęła zasada 60% odliczenia VAT i 6 tys. zł limitu
W kwietniu 2014 r. kompletnie zmieniły się przepisy dotyczące rozliczania VAT od samochodów. Do lamusa odeszły regulacje zgodnie, z którymi polski przedsiębiorca mógł odliczyć 60% VAT-u od zakupu auta, a suma odliczeń nie mogła przekroczyć 6 tys. Obowiązujące wówczas zasady pozwalały również na odliczenie 100% VAT od wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. Ta zasada nie dotyczyła jednak paliwa, od nabycia, którego odliczenie nie było w ogóle możliwe. Nowości w ustawie o VAT obowiązujące od ubiegłego roku zdezaktualizowały ten system.
REKLAMA
Odliczenie 50% VAT od paliwa do samochodów
Zmiana przepisów wprowadziła trzy grupy pojazdów
Nowe regulacje uzależniły prawo do odliczenia VAT od sposobu wykorzystania samochodu w działalności gospodarczej. Pojazdy użytkowane w firmie zostały podzielone na trzy grupy, z możliwością odliczenia:
- 100% VAT – przez wzgląd na cechy konstrukcyjne (np. ładowarki, koparki, podnośniki),
- 100% VAT - pod warunkiem, że przedsiębiorca jest w stanie udowodnić, że auto służy mu wyłącznie w firmie (złożenie druku VAT-26, prowadzenie ewidencji pojazdu do celów VAT, posiadanie odpowiednich regulaminów),
- 50% VAT – zakłada się, że auto wykorzystywane jest w tzw. systemie mieszanym, czyli zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie (nie trzeba tego udowadniać).
Polecamy produkt: Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Zdecydowana większość przedsiębiorców zdecydowała się na skorzystanie z ostatniej z wymienionych opcji. Przede wszystkim ze względu na mniej restrykcyjne procedury, niż ma to miejsce w przypadku odliczenia pełnego VAT (chodzi o drugą grupę pojazdów z wypisanych powyżej). Sporo zamieszania wprowadziły również niejednoznaczne interpretacje nowych przepisów, które różnorako podchodziły do istotnych zasad dotyczących rozliczeń.
To wszystko kwestie ważne ze względu na koszty posiadania pojazdu w firmie. Samochód wykorzystywany wyłącznie w działalności lub spełniający określone kryteria konstrukcyjne pozwala bowiem odliczyć pełen VAT od jego zakupu, a także od paliwa, części zamiennych i serwisu. Auto w systemie mieszanym daje z kolei prawo do odliczenia połowy VAT-u od jego nabycia oraz kosztów eksploatacji. Co niezwykle istotne – wykorzystując samochód tak w firmie, jak i prywatnie nie można było odliczyć 50% VAT od paliwa do jego napędu. Ten niekorzystny dla sporej grupy przedsiębiorców zapis został jednak zmieniony.
Brak zakazu – odliczenie 50% VAT od paliwa szeroko dostępne
Na początku lipca 2015 r. zniesiony został zakaz odliczania 50% VAT od zakupu paliwa. Co za tym idzie, z tej opcji mogą już korzystać wszyscy przedsiębiorcy wykorzystujący samochód osobowy w systemie mieszanym. Zmiana przepisów sprawiła, że do 50% ulgi będą również uprawnieni właściciele firm, którzy użytkują:
- samochody osobowe,
- inne niż samochody osobowe pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba siedzeń łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
- 1 – o ile dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kilogramy,
- 2 – jeśli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kilogramy,
- 3 lub więcej – kiedy dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kilogramów.
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
W przypadku przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na użytkowanie pojazdów wyłącznie w działalności gospodarczej nic się nie zmieniło. Nadal mogą oni odliczać 100% VAT od zakupu pojazdu oraz wydatków związanych z jego eksploatacją. Konieczne jest tu oczywiście spełnienie dodatkowych warunków określonych w przepisach.
Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat