reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie 50% VAT od paliwa do samochodów

Odliczenie 50% VAT od paliwa do samochodów

Podatnik tankuje paliwo do samochodu osobowego, korzystając z karty paliwowej. Zbiorcze faktury za paliwo zatankowane w danym miesiącu otrzymuje na początku kolejnego miesiąca. Do 30 czerwca 2015 r. z faktur tych nie odliczał VAT. Czy z otrzymanej na początku lipca 2015 r. faktury zbiorczej za paliwo zatankowane w czerwcu podatnik będzie mógł odliczyć połowę VAT?

Nie, podatnik nie będzie mógł odliczyć połowy VAT z faktury zbiorczej dokumentującej zakup paliwa zatankowanego do posiadanego samochodu osobowego w czerwcu 2015 r. Odliczenia tego będzie mógł dokonać dopiero z faktury dokumentującej zakupy paliwa zatankowanego w lipcu 2015 r.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Odliczanie VAT od paliwa do samochodów - zmiany od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca 2015 r. nie obowiązuje zakaz odliczania podatku naliczonego z faktur za paliwo wykorzystywane do napędu samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych przeznaczonych do celów mieszanych (tj. art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.). W konsekwencji od 1 lipca 2015 r. przy nabywaniu paliwa wykorzystywanego do napędu takich samochodów osobowych (oraz innych pojazdów samochodowych o niewielkiej ładowności) obowiązuje standardowy limit w wysokości 50% (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT).

Z przepisów ustawy nie wynika, na jaki dzień należy oceniać zakres prawa do odliczenia. Przez wiele lat przyjmowano najczęściej, że czynić to należy na moment powstania prawa do odliczenia, a więc najczęściej na dzień otrzymania faktury.

Fiskus reprezentuje jednak odmienne stanowisko. Możemy się z nim zapoznać w opublikowanej przez Ministerstwo Finansów broszurze pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Broszura została opublikowana na stronach internetowych Ministerstwa Finansów – http://www.mf.gov.pl/). Wynika z niej, że:

(...) prawo do odliczenia podatku z tytułu poniesienia wydatku związanego z pojazdem samochodowym (zakup towaru lub usługi) w przypadku merytorycznej zmiany przepisów od dnia 1 kwietnia 2014 r. (...) należy oceniać, co do zasady, w świetle przepisów obowiązujących na moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy towaru lub usługi.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Podobne stanowisko w udzielanych wyjaśnieniach reprezentują organy podatkowe. Przykładowo takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 sierpnia 2014 r. (sygn. ILPP2/443-546/14-2/AK). Czytamy w niej, że:

(...) w odniesieniu do analizowanych wydatków (zakup akcesoriów samochodowych, wymiana opon itp.) obowiązek podatkowy po stronie dostawców powstał – zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT – w dacie dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, a więc przed 1 kwietnia 2014 r. Tym samym Spółka, otrzymując po 1 kwietnia 2014 r. faktury dokumentujące dokonane zakupy, powinna zastosować zasady odliczania podatku VAT obowiązujące przed tą datą.

Stanowisko to zostało potwierdzone również w komunikacie MF z 16 czerwca 2015 r. Jednocześnie Ministerstwo ostrzegło, że kwestia rzeczywistego wykorzystania paliwa będzie od 1 lipca przedmiotem kontroli.

Od 1 lipca 2015 r. podatnicy będą mogli odliczać 50% VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie paliwa do samochodu osobowego wykorzystywanego do celów mieszanych.

Przyjęcie takiego stanowiska oznacza, że podatnik nie będzie mógł odliczyć podatku z faktury zbiorczej dokumentującej zakup paliwa zatankowanego do posiadanego samochodu osobowego w czerwcu 2015 r. Faktura dokumentuje bowiem dostawy paliwa, z tytułu których obowiązek podatkowy powstał w czerwcu 2015 r. A więc dotyczy okresu, gdy obowiązywał jeszcze przepis zabraniający odliczania podatku naliczonego z faktur za paliwo do napędu samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych o niewielkiej ładowności, wykorzystywanych do celów mieszanych. Odliczenia połowy kwoty podatku podatnik będzie mógł dokonać dopiero z faktury dokumentującej zakupy paliwa zatankowanego do posiadanego samochodu osobowego w lipcu 2015 r.

Biuletyn VAT

Zasady odliczania VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r.

Rodzaj samochodu

Faktury otrzymane w czerwcu,
za tankowania w czerwcu

Faktury otrzymane w lipcu,
za tankowania w czerwcu

Faktury otrzymane w lipcu lub później,
za tankowania od 1 lipca

Samochód uprawniający do odliczenia 100% VAT

Odliczamy 100% VAT

Nadal odliczamy 100% VAT

Nadal odliczamy 100% VAT

Samochód uprawniający do odliczenia 50% VAT

Nie odliczymy VAT w ogóle

Nie odliczymy VAT w ogóle

Odliczamy 50% VAT

Podstawa prawna:

- art. 19a ust. 1 oraz art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 605

- art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama