| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie 50% VAT od paliwa do samochodów

Odliczenie 50% VAT od paliwa do samochodów

Podatnik tankuje paliwo do samochodu osobowego, korzystając z karty paliwowej. Zbiorcze faktury za paliwo zatankowane w danym miesiącu otrzymuje na początku kolejnego miesiąca. Do 30 czerwca 2015 r. z faktur tych nie odliczał VAT. Czy z otrzymanej na początku lipca 2015 r. faktury zbiorczej za paliwo zatankowane w czerwcu podatnik będzie mógł odliczyć połowę VAT?

Nie, podatnik nie będzie mógł odliczyć połowy VAT z faktury zbiorczej dokumentującej zakup paliwa zatankowanego do posiadanego samochodu osobowego w czerwcu 2015 r. Odliczenia tego będzie mógł dokonać dopiero z faktury dokumentującej zakupy paliwa zatankowanego w lipcu 2015 r.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Odliczanie VAT od paliwa do samochodów - zmiany od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca 2015 r. nie obowiązuje zakaz odliczania podatku naliczonego z faktur za paliwo wykorzystywane do napędu samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych przeznaczonych do celów mieszanych (tj. art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.). W konsekwencji od 1 lipca 2015 r. przy nabywaniu paliwa wykorzystywanego do napędu takich samochodów osobowych (oraz innych pojazdów samochodowych o niewielkiej ładowności) obowiązuje standardowy limit w wysokości 50% (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT).

Z przepisów ustawy nie wynika, na jaki dzień należy oceniać zakres prawa do odliczenia. Przez wiele lat przyjmowano najczęściej, że czynić to należy na moment powstania prawa do odliczenia, a więc najczęściej na dzień otrzymania faktury.

Fiskus reprezentuje jednak odmienne stanowisko. Możemy się z nim zapoznać w opublikowanej przez Ministerstwo Finansów broszurze pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Broszura została opublikowana na stronach internetowych Ministerstwa Finansów – http://www.mf.gov.pl/). Wynika z niej, że:

(...) prawo do odliczenia podatku z tytułu poniesienia wydatku związanego z pojazdem samochodowym (zakup towaru lub usługi) w przypadku merytorycznej zmiany przepisów od dnia 1 kwietnia 2014 r. (...) należy oceniać, co do zasady, w świetle przepisów obowiązujących na moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy towaru lub usługi.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Podobne stanowisko w udzielanych wyjaśnieniach reprezentują organy podatkowe. Przykładowo takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 sierpnia 2014 r. (sygn. ILPP2/443-546/14-2/AK). Czytamy w niej, że:

(...) w odniesieniu do analizowanych wydatków (zakup akcesoriów samochodowych, wymiana opon itp.) obowiązek podatkowy po stronie dostawców powstał – zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT – w dacie dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, a więc przed 1 kwietnia 2014 r. Tym samym Spółka, otrzymując po 1 kwietnia 2014 r. faktury dokumentujące dokonane zakupy, powinna zastosować zasady odliczania podatku VAT obowiązujące przed tą datą.

Stanowisko to zostało potwierdzone również w komunikacie MF z 16 czerwca 2015 r. Jednocześnie Ministerstwo ostrzegło, że kwestia rzeczywistego wykorzystania paliwa będzie od 1 lipca przedmiotem kontroli.

Od 1 lipca 2015 r. podatnicy będą mogli odliczać 50% VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie paliwa do samochodu osobowego wykorzystywanego do celów mieszanych.

Przyjęcie takiego stanowiska oznacza, że podatnik nie będzie mógł odliczyć podatku z faktury zbiorczej dokumentującej zakup paliwa zatankowanego do posiadanego samochodu osobowego w czerwcu 2015 r. Faktura dokumentuje bowiem dostawy paliwa, z tytułu których obowiązek podatkowy powstał w czerwcu 2015 r. A więc dotyczy okresu, gdy obowiązywał jeszcze przepis zabraniający odliczania podatku naliczonego z faktur za paliwo do napędu samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych o niewielkiej ładowności, wykorzystywanych do celów mieszanych. Odliczenia połowy kwoty podatku podatnik będzie mógł dokonać dopiero z faktury dokumentującej zakupy paliwa zatankowanego do posiadanego samochodu osobowego w lipcu 2015 r.

Biuletyn VAT

Zasady odliczania VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r.

Rodzaj samochodu

Faktury otrzymane w czerwcu,
za tankowania w czerwcu

Faktury otrzymane w lipcu,
za tankowania w czerwcu

Faktury otrzymane w lipcu lub później,
za tankowania od 1 lipca

Samochód uprawniający do odliczenia 100% VAT

Odliczamy 100% VAT

Nadal odliczamy 100% VAT

Nadal odliczamy 100% VAT

Samochód uprawniający do odliczenia 50% VAT

Nie odliczymy VAT w ogóle

Nie odliczymy VAT w ogóle

Odliczamy 50% VAT

Podstawa prawna:

- art. 19a ust. 1 oraz art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 605

- art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »