reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Sprawdź, czy kontrahent nie jest oszustem podatkowym, bo nie odliczysz VAT

Sprawdź, czy kontrahent nie jest oszustem podatkowym, bo nie odliczysz VAT

Fiskus cały czas stoi na stanowisku, że to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek dołożenia należytej staranności w sprawdzaniu uczciwości podatkowej drugiej strony transakcji.

Sprawą żywotnie interesują się przedsiębiorcy ale także posłowie, którzy kierują do Ministra Finansów interpelacje i zapytania poselskie z prośbą o wyjaśnienie mechanizmów kontroli transakcji. Z zapytaniem takim nr 8246 zwrócił się także poseł Zbigniew Babelski, poruszając w nim kwestie transakcji zawieranych przez przedsiębiorców z nieuczciwymi kontrahentami z branży paliwowej. W odpowiedzi na to zapytanie, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Agnieszka Królikowska w imieniu Ministra Finansów wyjaśnia co zdaniem fiskusa w praktyce oznacza należyta staranność oznacza w praktyce i jak działają organu kontroli skarbowej w takich sprawach.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Zdaniem przedstawicielki Ministra Finansów, przedsiębiorcy przede wszystkim muszą mieć świadomość, że branża paliwowa jest szczególnie narażona na działalność oszustów podatkowych.

W celu wyeliminowania tego procederu, organy podatkowe podejmują szereg działań, które prowadzą nie tylko do ukarania podmioty oszukujące fiskus, ale także ich kontrahentów, którzy nie dochowują należytej staranności w doborze dostawcy paliwa, nie weryfikują jego wiarygodności i uczciwości podatkowej, głównie ze względów kosztowych – nabywanie paliw od takich podmiotów jest po prostu tańsze.

Jest to jednak pośrednie uczestniczenie w oszustwie i zdaniem Ministerstwa Finansów, również powinno być karane.

Dla uniknięcia dotkliwych kar, przedsiębiorcy przede wszystkim powinni dochować należytej staranności, zgodnie z profesjonalnym charakterem prowadzonej przez siebie działalności. W odpowiedzi na zapytanie podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów mówi wprost, że: „Dołożenie należytej staranności w zakresie weryfikacji kontrahentów polega nie tylko na pozyskaniu kopii dokumentów nadania REGON, NIP, odpisu z KRS oraz koncesji na obrót paliwami, lecz na sprawdzeniu rzetelności kontrahenta, okoliczności towarzyszących nawiązaniu współpracy i prowadzeniu interesów z kontrahentami. Dla określenia uprawnienia podatnika do odliczenia podatku naliczonego z faktur podmiotu firmującego jedynie sprzedaż paliwa, po pierwsze nie ma znaczenia czy skarżący działał w dobrej wierze, ale to czy przy zachowaniu należytej staranności wymaganej w obrocie tego rodzaju towarami, przedsiębiorca co najmniej powinien był wiedzieć, że otrzymane faktury jedynie firmują sprzedaż towaru, a nie dokumentują faktycznej jego sprzedaży przez ich formalnego wystawcę”.

Nabywca powinien w pierwszej kolejności skorzystać z możliwości jakie daje ustawa o podatku VAT i ustawa o podatku akcyzowym i sprawdzić status podatkowy swojego kontrahenta poprzez uzyskanie potwierdzenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego. Dla ułatwienia procedury weryfikacji kontrahenta Ministerstwo Finansów stworzyło na swojej stronie internetowej dostępną on-line bazę czynnych podatników VAT, w której można sprawdzić status kontrahenta.

Sprawdź na Portalu Podatkowym, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT

Nie bez znaczenia powinno być też, zdaniem MF, doświadczenie przedsiębiorców, którzy powinni zachować czujność i ostrożność wobec ofert nierozpoznawalnych na rynku firm, które proponują nabycie znacznych ilości paliwa po cenach niższych niż możliwe do zaproponowania przy uwzględnieniu rachunku ekonomicznego i obciążeń podatkowych.

Wszystkie te okoliczności będą weryfikowane i sprawdzane przez organ kontroli skarbowej podczas postępowania kontrolnego w sprawie odpowiedzialności podatkowej przedsiębiorców za nabywanie paliwa od firm jedynie pozorujących działalność gospodarczą.

Każdy przypadek i okoliczności transakcji z oszustem podatkowym oceniane są indywidualnie a dokonane w tym zakresie ustalenia szczegółowo opisywane w uzasadnieniu decyzji podatkowej. Decyzja ta podlegać będzie normalnej procedurze kontroli administracyjnej i sądowo-administracyjnej zgodnie z przepisami KPA i PPSA, bez udziału Ministra Finansów.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Dla ułatwienia przedsiębiorcom dochowania należytej staranności w sprawdzaniu kontrahenta, organy skarbowe zamierzają podjąć szereg działań o charakterze prewencyjnym. Służy im przede wszystkim instytucjach tzw. „listów ostrzegawczych”, które Ministerstwo Finansów wspólnie z Ministerstwem Gospodarki wystosowało do przedsiębiorców dokonujących transakcji w branży paliwowej. List zawiera charakterystyczne, najczęściej odbiegające od rynkowej normy, cechy transakcji wykorzystywanej w nieuczciwych mechanizmach, ułatwiając przedsiębiorcom bezpieczne prowadzenie działalności.

Dodatkowo prowadzona jest także kampania o nazwie „Nie daj się zrobić w słupa”, mająca na celu wskazanie zagrożeń oraz ostrzeżenie przed konsekwencjami nawet nieświadomego uczestnictwa w procederze oszustw podatkowych.

Marlena Widawska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama