REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź, czy kontrahent nie jest oszustem podatkowym, bo nie odliczysz VAT

Marlena Widawska
Sprawdź, czy kontrahent nie jest oszustem podatkowym, bo nie odliczysz VAT
Sprawdź, czy kontrahent nie jest oszustem podatkowym, bo nie odliczysz VAT

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus cały czas stoi na stanowisku, że to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek dołożenia należytej staranności w sprawdzaniu uczciwości podatkowej drugiej strony transakcji.

Sprawą żywotnie interesują się przedsiębiorcy ale także posłowie, którzy kierują do Ministra Finansów interpelacje i zapytania poselskie z prośbą o wyjaśnienie mechanizmów kontroli transakcji. Z zapytaniem takim nr 8246 zwrócił się także poseł Zbigniew Babelski, poruszając w nim kwestie transakcji zawieranych przez przedsiębiorców z nieuczciwymi kontrahentami z branży paliwowej. W odpowiedzi na to zapytanie, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Agnieszka Królikowska w imieniu Ministra Finansów wyjaśnia co zdaniem fiskusa w praktyce oznacza należyta staranność oznacza w praktyce i jak działają organu kontroli skarbowej w takich sprawach.

Autopromocja

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Zdaniem przedstawicielki Ministra Finansów, przedsiębiorcy przede wszystkim muszą mieć świadomość, że branża paliwowa jest szczególnie narażona na działalność oszustów podatkowych.

W celu wyeliminowania tego procederu, organy podatkowe podejmują szereg działań, które prowadzą nie tylko do ukarania podmioty oszukujące fiskus, ale także ich kontrahentów, którzy nie dochowują należytej staranności w doborze dostawcy paliwa, nie weryfikują jego wiarygodności i uczciwości podatkowej, głównie ze względów kosztowych – nabywanie paliw od takich podmiotów jest po prostu tańsze.

Jest to jednak pośrednie uczestniczenie w oszustwie i zdaniem Ministerstwa Finansów, również powinno być karane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla uniknięcia dotkliwych kar, przedsiębiorcy przede wszystkim powinni dochować należytej staranności, zgodnie z profesjonalnym charakterem prowadzonej przez siebie działalności. W odpowiedzi na zapytanie podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów mówi wprost, że: „Dołożenie należytej staranności w zakresie weryfikacji kontrahentów polega nie tylko na pozyskaniu kopii dokumentów nadania REGON, NIP, odpisu z KRS oraz koncesji na obrót paliwami, lecz na sprawdzeniu rzetelności kontrahenta, okoliczności towarzyszących nawiązaniu współpracy i prowadzeniu interesów z kontrahentami. Dla określenia uprawnienia podatnika do odliczenia podatku naliczonego z faktur podmiotu firmującego jedynie sprzedaż paliwa, po pierwsze nie ma znaczenia czy skarżący działał w dobrej wierze, ale to czy przy zachowaniu należytej staranności wymaganej w obrocie tego rodzaju towarami, przedsiębiorca co najmniej powinien był wiedzieć, że otrzymane faktury jedynie firmują sprzedaż towaru, a nie dokumentują faktycznej jego sprzedaży przez ich formalnego wystawcę”.

Nabywca powinien w pierwszej kolejności skorzystać z możliwości jakie daje ustawa o podatku VAT i ustawa o podatku akcyzowym i sprawdzić status podatkowy swojego kontrahenta poprzez uzyskanie potwierdzenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego. Dla ułatwienia procedury weryfikacji kontrahenta Ministerstwo Finansów stworzyło na swojej stronie internetowej dostępną on-line bazę czynnych podatników VAT, w której można sprawdzić status kontrahenta.

Sprawdź na Portalu Podatkowym, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT

Nie bez znaczenia powinno być też, zdaniem MF, doświadczenie przedsiębiorców, którzy powinni zachować czujność i ostrożność wobec ofert nierozpoznawalnych na rynku firm, które proponują nabycie znacznych ilości paliwa po cenach niższych niż możliwe do zaproponowania przy uwzględnieniu rachunku ekonomicznego i obciążeń podatkowych.

Wszystkie te okoliczności będą weryfikowane i sprawdzane przez organ kontroli skarbowej podczas postępowania kontrolnego w sprawie odpowiedzialności podatkowej przedsiębiorców za nabywanie paliwa od firm jedynie pozorujących działalność gospodarczą.

Każdy przypadek i okoliczności transakcji z oszustem podatkowym oceniane są indywidualnie a dokonane w tym zakresie ustalenia szczegółowo opisywane w uzasadnieniu decyzji podatkowej. Decyzja ta podlegać będzie normalnej procedurze kontroli administracyjnej i sądowo-administracyjnej zgodnie z przepisami KPA i PPSA, bez udziału Ministra Finansów.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Dla ułatwienia przedsiębiorcom dochowania należytej staranności w sprawdzaniu kontrahenta, organy skarbowe zamierzają podjąć szereg działań o charakterze prewencyjnym. Służy im przede wszystkim instytucjach tzw. „listów ostrzegawczych”, które Ministerstwo Finansów wspólnie z Ministerstwem Gospodarki wystosowało do przedsiębiorców dokonujących transakcji w branży paliwowej. List zawiera charakterystyczne, najczęściej odbiegające od rynkowej normy, cechy transakcji wykorzystywanej w nieuczciwych mechanizmach, ułatwiając przedsiębiorcom bezpieczne prowadzenie działalności.

Dodatkowo prowadzona jest także kampania o nazwie „Nie daj się zrobić w słupa”, mająca na celu wskazanie zagrożeń oraz ostrzeżenie przed konsekwencjami nawet nieświadomego uczestnictwa w procederze oszustw podatkowych.

Marlena Widawska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA