| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r. - decyduje data tankowania

Odliczenie VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r. - decyduje data tankowania

Od środy od faktur za paliwo do samochodów wykorzystywanych do celów „mieszanych” przedsiębiorcy będą mogli odliczać 50 proc. VAT-u. Nie będzie to jednak dotyczyło każdej lipcowej faktury ze stacji benzynowej. O możliwości odliczenia połowy podatku przesądza data tankowania, a nie data wystawienia faktury.

Od 1 lipca 2015 r. z tytułu nabycia paliwa do samochodu osobowego wykorzystywanego zarówno w działalności jak i do celów osobistych, będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50 proc. kwoty podatku od towaru i usług – tymczasowy zakaz odliczania tego podatku wygasa. Przedsiębiorcy, którzy używają swoich aut i w biznesie i prywatnie, będą mogli wreszcie odliczyć połowę VAT-u od zakupu paliwa, na takich samych zasadach jak obecnie odliczają podatek od wszystkich innych wydatków związanych z takim samochodem.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Jak zwykle przy zmieniających się przepisach, pojawiają się pytania o prawidłowe rozliczenie na gruncie VAT-u faktur ze stacji benzynowych otrzymanych lub wystawionych na przełomie czerwca i lipca. Czy można odliczyć połowę VAT-u z faktury wystawionej po 1 lipca, ale dokumentującej zakup jeszcze z czerwca?

Data wystawienia faktury nie ma znaczenia

Możliwość odliczenia podatku z tytułu poniesienia wydatku związanego z pojazdem samochodowym (zakup towaru czy usługi) w przypadku:

  • merytorycznej zmiany przepisów oraz
  • zmiany przeznaczenia wykorzystywania pojazdu

należy oceniać co do zasady w świetle przepisów obowiązujących na moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy towaru lub usługi.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Jeśli przedsiębiorca kupi zatem paliwo przed 30 czerwca 2015 r. lub w tym dniu, to niezależnie od tego, że faktura będzie wystawiona już w lipcu br., nie będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia 50 proc. VAT-u. W powyższym przypadku obowiązek podatkowy u sprzedawcy z tytułu sprzedaży paliwa powstanie bowiem przed 1 lipca, zatem prawo do odliczenia należy również oceniać według stanu prawnego obowiązującego przed 1 lipca. A prawo do odliczania połowy VAT-u od zakupu paliwa do napędu samochodów wykorzystywanych w celach „mieszanych” wchodzi w życie właśnie od 1 lipca.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Jak sprowadzić auto z Niemiec – PDF

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »