| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Odliczenie VAT od paliwa i samochodów – zmiany od 1 lipca 2015 r.

Odliczenie VAT od paliwa i samochodów – zmiany od 1 lipca 2015 r.

Jeżeli jesteś podatnikiem VAT i użytkujesz w swojej firmie samochody osobowe zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych od 1 lipca 2015 r. możesz odliczyć połowę VAT od zakupionego do tych samochodów paliwa.

Zatem również paliwo jest już w zakresie VAT rozliczane tak jak inne wydatki eksploatacyjne związane z użytkowaniem samochodów. Chodzi tu dokładniej o samochody osobowe i inne pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (bo te o większej masie z założenia pozwalają na odliczenie całego VAT bez poniżej opisanych ograniczeń).

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Używasz samochodu tylko do działalności gospodarczej – możesz odliczyć 100% VAT naliczonego

W sytuacji, gdy samochód firmowy jest używany tylko do celów związanych z działalnością gospodarczą, a przedsiębiorca (podatnik VAT) stosuje procedury, które wykluczają używanie samochodów do celów innych niż działalność gospodarcza – to przedsiębiorca ten ma prawo do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją tego samochodu. Także od wydatków na paliwo do tego samochodu – bez względu na to czy jest to benzyna, olej napędowy lub gaz.

O jakie procedury tu chodzi? Na podstawie interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych można wskazać, że chodzi w szczególności o:

- umowy z pracownikami, regulaminy zawierające postanowienia zakazujące prywatnego użytku samochodów służbowych,

- monitorowanie ilości zużywanego paliwa, np. w formie kart paliwowych,

- prowadzenie ewidencji przebiegu samochodów.

Zgodnie z przepisami VAT są też pojazdy, których sama konstrukcja wyklucza używanie ich do celów prywatnych. Są to w szczególności tzw. pojazdy specjalne (np. pojazdy pogrzebowe, podnośniki, koparki, bankowozy, podnośniki, czy żurawie samochodowe). Są to także pojazdy z jednym rzędem siedzeń, oddzielonym od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą (wielozadaniowe, vany) czy te  z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków. W przypadku takich pojazdów również można bez limitu odliczać VAT zawarty w cenie paliw i innych wydatków eksploatacyjnych.

Wskazane w dalszej części niniejszego artykułu ograniczenia w odliczaniu VAT nie dotyczą również samochodów konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, co zostało potwierdzone dokumentami wydanymi na podstawie przepisów o ruchu drogowym.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Używasz samochodu do działalności gospodarczej ale także do celów prywatnych – możesz odliczyć tylko 50% VAT naliczonego

Przed 1 lipca 2015 r. nie można było odliczyć w ogóle VAT zawartego w cenie paliwa do samochodu osobowego, który był używany nie tylko do działalności gospodarczej ale także do celów prywatnych. Mowa tu m.in. o autach służbowych, które są udostępniane pracownikom także po godzinach pracy, a także o samochodach, którymi poruszają się właściciele firm, podejmując działania związane z działalnością gospodarczą ale także wykorzystując je w celach prywatnych. Dlatego określa się takie użytkowanie samochodu jako „mieszane” - prywatno-firmowe.

Całkowity  zakaz  odliczania  VAT  od nabywanych paliw dotyczył do końca czerwca 2015 r.:

a) samochodów osobowych;

b) pojazdów samochodowych innych niż samochody osobowe, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,

2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,

3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Zatem przed 1 lipca 2015 r. można było odliczyć 50% VAT od takich samochodów i wydatków na ich eksploatację – ale nie dotyczyło to VAT naliczonego w cenie paliw.

1 lipca 2015 r.  wygasł zakaz odliczania VAT od paliwa (razem z art. 12 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. z 2014 r., poz. 312).

I dlatego też od 1 lipca 2015 r. podatek VAT z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu wyżej wskazanych pojazdów samochodowych (w tym samochodów osobowych), wykorzystywanych do celów „mieszanych" - może być odliczany w 50%.

Jeżeli paliwo zostanie faktycznie nabyte przed 1 lipca 2015 r. a faktura zostanie wystawiona już w lipcu, to niestety nie będzie można odliczyć VAT – decyduje bowiem data tankowania.

Biuletyn VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »