reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Kiedy skorygować odliczony VAT, jeśli faktura pierwotna zaginęła

Kiedy skorygować odliczony VAT, jeśli faktura pierwotna zaginęła

Jako spółka dokonaliśmy krajowego nabycia towarów w styczniu 2014 r. Odliczenia podatku na podstawie otrzymanej faktury dokonaliśmy zgodnie z obowiązującymi przepisami w rozliczeniu za styczeń 2014 r. W lutym 2014 r. okazało się, że zaginęła faktura, na podstawie której dokonano odliczenia. Wystąpiliśmy do sprzedawcy o duplikat faktury, który otrzymaliśmy w marcu 2014 r. Czy mamy to jakoś skorygować?

Otrzymanie duplikatu faktury w takiej sytuacji nie ma żadnego wpływu na zrealizowane już wcześniej przez Państwa odliczenie podatku. Duplikat faktury jest wówczas wyłącznie potwierdzeniem, że odliczenie zostało dokonane zgodnie z prawem. Realizacja odliczenia jest bowiem niewątpliwie warunkowana po­siadaniem faktury.

Tym samym, jeżeli nabywca dokonał odliczenia na podstawie otrzymanej faktury, a na­stępnie faktura zaginęła lub uległa zniszczeniu, duplikat faktury stanowi dowód potwierdzający istniejący stan faktyczny. Nie zmienia jednak terminu realizacji odliczenia.

Po otrzymaniu duplikatu faktury nie będą Państwo obowiązani do korygowania w jakikolwiek sposób odliczenia podatku. Otrzymany w marcu 2014 r. duplikat potwierdza tylko, że odliczenie zrealizowane w styczniu 2014 r. było zgodne z prawem.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 86 ust. 10, ust. 10b pkt 1, ust. 11 i 13, art. 106l ust. 1 pkt 1 lit. a) i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strefy Nieruchomości

Blog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama