| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Zaokrąglanie proporcji - konsekwencje dla odliczania VAT

Zaokrąglanie proporcji - konsekwencje dla odliczania VAT

Prowadzimy sprzedaż mieszaną. Z wyliczenia proporcji wynika, że sprzedaż opodatkowana wynosi u nas 99,2%. Po zaokrągleniu wychodzi, że wskaźnik proporcji wyniesie 100%. Jednak kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu przekracza u nas 500 zł. Czy mimo wszystko mamy prawo do odliczenia całego VAT?

Tak. W przypadku sprzedaży mieszanej mają Państwo obowiązek zaokrąglić proporcję w górę do najbliższej liczby całkowitej. Według tej zasady, jeśli proporcja przekracza 99%, to jej zaokrąglenie równe będzie 100%. I w takiej wysokości mają Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego. To, że przy okazji przekroczyli Państwo granicę 500 zł, która teoretycznie ogranicza możliwość odliczenia, nie powin­no być w tym przypadku brane pod uwagę.

Organy podatkowe w takiej sytuacji nie zgadzają się z tym stanowiskiem. Nakazują odliczać VAT stosując proporcję 99% (patrz pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 marca 2013 r., sygn. IPTPP1/443-5/13-2/RG).

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 90 ust. 4 i 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »