REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT – zadbaj o instrukcję wewnętrzną weryfikacji kontrahentów krajowych

 Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.
Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.
VAT – zadbaj o instrukcję wewnętrzną weryfikacji kontrahentów krajowych
VAT – zadbaj o instrukcję wewnętrzną weryfikacji kontrahentów krajowych
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Dochowanie należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych to temat, który od dawna budzi wiele wątpliwości. Firmy obawiają się, że błąd może je wiele kosztować, w przypadku gdy organy udowodnią, że podatnik wiedział lub powinien był wiedzieć przy dochowaniu należytej staranności, że przez nabycie towaru weźmie udział w transakcji związanej z oszustwem w podatku VAT. W takiej sytuacji mogą mu one odmówić prawa do odliczenia podatku VAT.

Ministerstwo Finansów opublikowało dokument zawierający metodykę

Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej opublikowało 25 kwietnia 2018 roku dokument „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych”. Stanowi on rezultat prowadzonych od września 2017 roku konsultacji społecznych.

Autopromocja

Dokument ten, wbrew powszechnemu oczekiwaniu, nie przyjął formy objaśnień podatkowych, które przy zastosowaniu się do ich treści gwarantowałyby podatnikom ochronę ich rozliczeń podatkowych. Ostatecznie, posiada on charakter wytycznych, którymi organy podatkowe mają kierować się przy ocenie, czy podatnik zachował należytą staranność w weryfikacji kontrahentów krajowych, z którymi zawiera transakcje.

Metodyka oceny dla organów podatkowych

Opisana w dokumencie metodyka została podzielona na trzy główne sekcje, tj. (i) ocenę dochowania należytej staranności w transakcji zawieranej z kontrahentem, z którym po raz pierwszy nawiązywana jest współpraca, (ii) ocenę dochowania należytej staranności w transakcji zawieranej na etapie kontynuowania współpracy z kontrahentem oraz (iii) ocenę dochowania należytej staranności przy dokonaniu płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Metodyka nie ma zastosowania do transakcji zawieranych w obrocie międzynarodowym.

W świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, organy podatkowe mogą odmówić podatnikowi prawa do odliczenia podatku VAT, jeżeli udowodnią, że podatnik wiedział lub powinien był wiedzieć – przy dochowaniu należytej staranności – że przez nabycie towaru uczestniczył w transakcji związanej z oszustwem w podatku VAT.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo, że opracowany przez Ministerstwo Finansów dokument nie posiada w świetle przepisów Ordynacji podatkowej wiążącego charakteru, z pewnością będzie on stanowił podstawę do oceny przez organy podatkowe, czy w konkretnym przypadku dochowali Państwo należytej staranności w zweryfikowaniu swojego kontrahenta i okoliczności transakcji.

Jak się przygotować na kontrolę

Ze względu na wspomniany wyżej charakter wytycznych, nie można automatycznie przyjmować, że niezastosowanie się do nich dowodzi winy przedsiębiorcy. Jednak firmy powinny zadbać o to, aby przy ewentualnej kontroli możliwe było wykazanie dochowania należytej staranności w procesie doboru kontrahenta.

W związku z powyższym firmy celem zabezpieczenia prowadzonych transakcji powinny zadbać o sporządzenie wewnętrznej instrukcji dla pracowników. Może być to uznane przez organy podatkowe za przejaw dochowania należytej staranności ze strony przedsiębiorstwa w wyżej wspomnianym zakresie.

Autorzy:

Anna Szkudlarek, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik, Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy

Paweł Kempa, prawnik, Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA