REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy trzeba składać deklaracje VAT w czasie zawieszenie działalności gospodarczej?

Paweł Barnik
Ekspert podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
deklaracje VAT w czasie zawieszenia działalności gospodarczej
deklaracje VAT w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie muszą składać deklaracji podatkowych VAT-7 (czy VAT-7K). Niemniej, jeśli w czasie zawieszenia działalności ponoszą stałe wydatki związane z tą działalnością i chcą odliczać VAT naliczony w tych wydatkach – deklaracje składać powinni. Obowiązek złożenia deklaracji wystąpi również wtedy, gdy podatnik zobowiązany będzie do skorygowania odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Przedsiębiorcy mogą w razie potrzeby skorzystać z zawieszenia działalności gospodarczej.  Stan zawieszenia działalności pozwala przez określony czas odpocząć od obciążeń podatkowych. To również sposób na przejściowe problemy w firmie, lub elastyczny model przedsiębiorstwa, gdy występuje w nim tzw. sezonowość.

Autopromocja

Przykładowa sytuacja:

Jan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą polegająca na obsłudze dwóch nadmorskich sklepów spożywczych. Jest czynnym podatnikiem VAT, rozliczającym się na zasadach ogólnych (składa VAT-7). Uwzględniając, że działalność ta prosperuje jedynie w sezonie letnim, tj. od maja do września, w pozostałych okresach ulega zawieszeniu. Czy w takim razie Pan Kowalski może również nie składać deklaracji podatkowych na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?

Zasadniczo, składanie deklaracji podatkowych VAT jest, co do zasady, obowiązkiem każdego podatnika. Powyższe wynika z treści art. 99 ust. 1 ustawy o VAT, w którym czytamy, że podatnicy o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe.

VAT-7 na 2013 rok i inne nowe wzory deklaracji VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nazwa nabywcy oraz sprzedawcy na fakturze od 2013 roku

Faktura VAT i fakturowanie w 2013 roku - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Zwolnieni z obowiązku składania deklaracji są jednakże ci podatnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą zgodnie z przepisami o swobodzie działalności gospodarczej. Zwolnienie to dotyczy przedsiębiorców, którzy składają deklaracje za okresy miesięczne (VAT-7) lub kwartalne (VAT-7K) w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym okresie rozliczeniowym.

Należy jednak zaznaczyć, iż powyższe zwolnienie nie zawsze i nie do wszystkich podatników będzie miało zastosowanie. Ze zwolnienia nie będą mogli skorzystać podatnicy:

 1. dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT),
 2. dokonujący importu usług lub nabywający towary, w zakresie których są podatnikiem.

Zwolnienie to nie będzie miało również zastosowania do:

 1. okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego oraz
 2. okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego (ostatni przypadek dotyczy podmiotów rozliczających się wg proporcji i zobowiązanych do korekty odliczonego podatku naliczonego. Korekty tej dokonuje się w deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku podatkowego (tut. styczeń lub pierwszy kwartał). Zatem złożenie deklaracji podatkowej w tym przypadku musi nastąpić, bez względu na to czy podatnik zawiesił działalność gospodarczą czy też nie).

Jednak zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza, że podatnik nie może składać deklaracji podatkowej. W przypadku bowiem, gdy zamierza korzystać przez okres zawieszenia z prawa do odliczenia podatku naliczonego (np. w celu zachowania ciągłości bytu prowadzonego przedsiębiorstwa, zakupuje usługi związane z najmem, media, etc.) zobowiązany będzie złożyć deklarację podatkową, aby ów podatek odliczyć.

Innymi słowy, Jan Kowalski w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie musi składać deklaracji podatkowych VAT-7 (VAT-7K).

Niemniej, jeśli ponosi stałe wydatki związane z prowadzoną działalnością i chce ów podatek odliczać, powinien w okresie zawieszenia składać owe deklaracje. Obowiązek ten wystąpi również wtedy, gdy zobowiązany będzie do skorygowania odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Paweł Barnik, Kierownik zespołu ds. podatku VAT w ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA