REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy trzeba składać deklaracje VAT w czasie zawieszenie działalności gospodarczej?

Paweł Barnik
Ekspert podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
deklaracje VAT w czasie zawieszenia działalności gospodarczej
deklaracje VAT w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie muszą składać deklaracji podatkowych VAT-7 (czy VAT-7K). Niemniej, jeśli w czasie zawieszenia działalności ponoszą stałe wydatki związane z tą działalnością i chcą odliczać VAT naliczony w tych wydatkach – deklaracje składać powinni. Obowiązek złożenia deklaracji wystąpi również wtedy, gdy podatnik zobowiązany będzie do skorygowania odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Przedsiębiorcy mogą w razie potrzeby skorzystać z zawieszenia działalności gospodarczej.  Stan zawieszenia działalności pozwala przez określony czas odpocząć od obciążeń podatkowych. To również sposób na przejściowe problemy w firmie, lub elastyczny model przedsiębiorstwa, gdy występuje w nim tzw. sezonowość.

Autopromocja

Przykładowa sytuacja:

Jan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą polegająca na obsłudze dwóch nadmorskich sklepów spożywczych. Jest czynnym podatnikiem VAT, rozliczającym się na zasadach ogólnych (składa VAT-7). Uwzględniając, że działalność ta prosperuje jedynie w sezonie letnim, tj. od maja do września, w pozostałych okresach ulega zawieszeniu. Czy w takim razie Pan Kowalski może również nie składać deklaracji podatkowych na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?

Zasadniczo, składanie deklaracji podatkowych VAT jest, co do zasady, obowiązkiem każdego podatnika. Powyższe wynika z treści art. 99 ust. 1 ustawy o VAT, w którym czytamy, że podatnicy o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe.

VAT-7 na 2013 rok i inne nowe wzory deklaracji VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nazwa nabywcy oraz sprzedawcy na fakturze od 2013 roku

Faktura VAT i fakturowanie w 2013 roku - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Zwolnieni z obowiązku składania deklaracji są jednakże ci podatnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą zgodnie z przepisami o swobodzie działalności gospodarczej. Zwolnienie to dotyczy przedsiębiorców, którzy składają deklaracje za okresy miesięczne (VAT-7) lub kwartalne (VAT-7K) w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym okresie rozliczeniowym.

Należy jednak zaznaczyć, iż powyższe zwolnienie nie zawsze i nie do wszystkich podatników będzie miało zastosowanie. Ze zwolnienia nie będą mogli skorzystać podatnicy:

  1. dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT),
  2. dokonujący importu usług lub nabywający towary, w zakresie których są podatnikiem.

Zwolnienie to nie będzie miało również zastosowania do:

  1. okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego oraz
  2. okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego (ostatni przypadek dotyczy podmiotów rozliczających się wg proporcji i zobowiązanych do korekty odliczonego podatku naliczonego. Korekty tej dokonuje się w deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku podatkowego (tut. styczeń lub pierwszy kwartał). Zatem złożenie deklaracji podatkowej w tym przypadku musi nastąpić, bez względu na to czy podatnik zawiesił działalność gospodarczą czy też nie).

Jednak zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza, że podatnik nie może składać deklaracji podatkowej. W przypadku bowiem, gdy zamierza korzystać przez okres zawieszenia z prawa do odliczenia podatku naliczonego (np. w celu zachowania ciągłości bytu prowadzonego przedsiębiorstwa, zakupuje usługi związane z najmem, media, etc.) zobowiązany będzie złożyć deklarację podatkową, aby ów podatek odliczyć.

Innymi słowy, Jan Kowalski w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie musi składać deklaracji podatkowych VAT-7 (VAT-7K).

Niemniej, jeśli ponosi stałe wydatki związane z prowadzoną działalnością i chce ów podatek odliczać, powinien w okresie zawieszenia składać owe deklaracje. Obowiązek ten wystąpi również wtedy, gdy zobowiązany będzie do skorygowania odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Paweł Barnik, Kierownik zespołu ds. podatku VAT w ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Ceny prądu od lipca 2024 r. Gospodarstwa domowe będą zwolnione z opłaty mocowej? Jakie to kwoty?

W dniu 22 maja 2024 r. sejmowa komisja ds. energii zarekomendowała Sejmowi przyjęcie poprawek, które do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii zgłosił Senat. Chodzi tu w szczególności o czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za prąd.

Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

2000 zł dla pogorzelców z ul. Marywilskiej z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, ulgi ZUS i dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku? Minimalne wynagrodzenie w 2025 r. ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

REKLAMA