reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Czy trzeba składać deklaracje VAT w czasie zawieszenie działalności gospodarczej?

Czy trzeba składać deklaracje VAT w czasie zawieszenie działalności gospodarczej?

Podatnicy VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie muszą składać deklaracji podatkowych VAT-7 (czy VAT-7K). Niemniej, jeśli w czasie zawieszenia działalności ponoszą stałe wydatki związane z tą działalnością i chcą odliczać VAT naliczony w tych wydatkach – deklaracje składać powinni. Obowiązek złożenia deklaracji wystąpi również wtedy, gdy podatnik zobowiązany będzie do skorygowania odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Przedsiębiorcy mogą w razie potrzeby skorzystać z zawieszenia działalności gospodarczej.  Stan zawieszenia działalności pozwala przez określony czas odpocząć od obciążeń podatkowych. To również sposób na przejściowe problemy w firmie, lub elastyczny model przedsiębiorstwa, gdy występuje w nim tzw. sezonowość.

Przykładowa sytuacja:

Jan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą polegająca na obsłudze dwóch nadmorskich sklepów spożywczych. Jest czynnym podatnikiem VAT, rozliczającym się na zasadach ogólnych (składa VAT-7). Uwzględniając, że działalność ta prosperuje jedynie w sezonie letnim, tj. od maja do września, w pozostałych okresach ulega zawieszeniu. Czy w takim razie Pan Kowalski może również nie składać deklaracji podatkowych na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?

Zasadniczo, składanie deklaracji podatkowych VAT jest, co do zasady, obowiązkiem każdego podatnika. Powyższe wynika z treści art. 99 ust. 1 ustawy o VAT, w którym czytamy, że podatnicy o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe.

VAT-7 na 2013 rok i inne nowe wzory deklaracji VAT

Nazwa nabywcy oraz sprzedawcy na fakturze od 2013 roku

Faktura VAT i fakturowanie w 2013 roku - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Zwolnieni z obowiązku składania deklaracji są jednakże ci podatnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą zgodnie z przepisami o swobodzie działalności gospodarczej. Zwolnienie to dotyczy przedsiębiorców, którzy składają deklaracje za okresy miesięczne (VAT-7) lub kwartalne (VAT-7K) w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym okresie rozliczeniowym.

Należy jednak zaznaczyć, iż powyższe zwolnienie nie zawsze i nie do wszystkich podatników będzie miało zastosowanie. Ze zwolnienia nie będą mogli skorzystać podatnicy:

  1. dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT),
  2. dokonujący importu usług lub nabywający towary, w zakresie których są podatnikiem.

Zwolnienie to nie będzie miało również zastosowania do:

  1. okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego oraz
  2. okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego (ostatni przypadek dotyczy podmiotów rozliczających się wg proporcji i zobowiązanych do korekty odliczonego podatku naliczonego. Korekty tej dokonuje się w deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku podatkowego (tut. styczeń lub pierwszy kwartał). Zatem złożenie deklaracji podatkowej w tym przypadku musi nastąpić, bez względu na to czy podatnik zawiesił działalność gospodarczą czy też nie).

Jednak zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza, że podatnik nie może składać deklaracji podatkowej. W przypadku bowiem, gdy zamierza korzystać przez okres zawieszenia z prawa do odliczenia podatku naliczonego (np. w celu zachowania ciągłości bytu prowadzonego przedsiębiorstwa, zakupuje usługi związane z najmem, media, etc.) zobowiązany będzie złożyć deklarację podatkową, aby ów podatek odliczyć.

Innymi słowy, Jan Kowalski w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie musi składać deklaracji podatkowych VAT-7 (VAT-7K).

Niemniej, jeśli ponosi stałe wydatki związane z prowadzoną działalnością i chce ów podatek odliczać, powinien w okresie zawieszenia składać owe deklaracje. Obowiązek ten wystąpi również wtedy, gdy zobowiązany będzie do skorygowania odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Paweł Barnik, Kierownik zespołu ds. podatku VAT w ECDDP Sp. z o. o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama