REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć w VAT nabycie towarów z Wielkiej Brytanii?

Jak prawidłowo rozliczyć w VAT nabycie towarów z Wielkiej Brytanii?
Jak prawidłowo rozliczyć w VAT nabycie towarów z Wielkiej Brytanii?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakup towaru z Wielkiej Brytanii a VAT. Faktura zakupu wystawiona 12.04.2021 r., faktura za usługi transportowe łącznie z podatkiem VAT dotyczącym odprawy celnej wystawiona 30.06.2021 r., dokumenty dostarczone łącznie z przesyłką 06.07.2021 r. Jak rozliczyć w VAT?

Zakup towaru z Wielkiej Brytanii a VAT

ODPOWIEDŹ: Jeżeli przedmiotowy towar został przywieziony na terytorium Unii Europejskiej, przywóz ten stanowi import towarów. Jeżeli dodatkowo miejsce świadczenia tego importu towarów znajduje się na terytorium Polski, jest to import towarów podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Autopromocja

Brexit a VAT

UZASADNIENIE: O północy z 31 stycznia na 1 lutego 2020 r. czasu środkowoeuropejskiego Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej. Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie zakończyło formalnie wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii, lecz rozpoczęło okres przejściowy, w trakcie którego Wielka Brytania pozostała częścią jednolitego unijnego rynku, w tym systemu VAT. Z upływem 31 grudnia 2020 r. ten okres przejściowy się jednak zakończył. W konsekwencji od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania traktowana jest, co do zasady, dla celów VAT jako państwo spoza Unii Europejskiej.

Powoduje to, że w obecnym stanie prawnym nabycia towarów w Wielkiej Brytanii (za wyjątkiem Irlandii Północnej, gdyż na mocy umowy między Unią Europejską i Wielką Brytanią w zakresie obrotu towarowego Irlandia nadal traktowana jest dla celów VAT jako część Unii Europejskiej) nie stanowią wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów ani żadnych innych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. W konsekwencji wskazanego nabycia nie należy w żaden sposób rozliczać dla celów VAT.

Jednocześnie jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest import towarów na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT), czyli przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej (zob. art. 2 pkt 7 ustawy o VAT), którego miejsce – w świetle przepisów art. 26a ustawy o VAT – znajduje się na terytorium Polski. Powoduje to, że jeżeli przedmiotowy towar został przywieziony na terytorium Unii Europejskiej, przywóz ten stanowi import towarów. Jeżeli dodatkowo miejsce świadczenia tego importu towarów znajduje się na terytorium Polski, jest to import towarów podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Wyjaśnić jednocześnie pragnę, że koszty transportu importowanych towarów albo powiększają ich wartość celną (zob. art. 71 ust. 1 lit. e Unijnego Kodeksu Celnego), albo doliczane są do wartości celnej przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem VAT importu towarów (zob. art. 30b ust. 4 ustawy o VAT). Na podstawie treści pytania nie jest niestety możliwe, która z tych sytuacji ma miejsce (przy czym może być tak, że częściowo przedmiotowe koszty transportu powiększają wartość celną, a częściowo są doliczane do wartości celnej przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem VAT importu towarów).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

art. 30b ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r., poz. 685)

Tomasz Krywan

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >> W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA