REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalkulacja prewspółczynnika VAT bez uwzględnienia dotacji inwestycyjnych

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Kalkulacja prewspółczynnika VAT bez uwzględnienia dotacji inwestycyjnych
Kalkulacja prewspółczynnika VAT bez uwzględnienia dotacji inwestycyjnych
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Samorządowa instytucja kultury, przy obliczaniu prewspółczynnika, nie musi brać pod uwagę pozyskanych dotacji inwestycyjnych. Uwzględnienie takich dofinansowań w kalkulacji proporcji może znacząco zniekształcić wynik i zakres prawa do odliczenia - na niekorzyść podatnika. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 10 grudnia 2021 r. (sygn. I SA/Po 618/21).

Dotacje inwestycyjne a prewspółczynnik VAT

Wnioskodawca jest samorządową instytucją kultury (dalej Skarżący). Wykonywane przez niego czynności są zarówno opodatkowane odpowiednimi stawkami podatku, jak również korzystają ze zwolnień przedmiotowych. Część działań podejmowanych przez Skarżącego pozostaje natomiast poza zakresem opodatkowania, co obliguje go do korzystania z prewspółczynnika VAT.

W roku 2016 i 2017 Skarżący uzyskał dotacje o charakterze inwestycyjnym. W związku z prowadzeniem działalności mieszanej i koniecznością kalkulacji proporcji, Skarżący złożył wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, mającej na celu potwierdzenie braku obowiązku wliczania dotacji inwestycyjnych do mianownika podczas obliczania prewspółczynnika VAT. W swojej argumentacji powołał się on na wyrok NSA z 29 sierpnia 2019 roku, w którym sąd stwierdził, iż w sytuacji, gdy otrzymane dofinansowanie ma charakter dotacji inwestycyjnej, stanowi ono zdarzenie jednorazowe i z tego powodu nie jest reprezentatywne dla działalności podatnika. Skarżący  stwierdził, iż ma prawo odliczyć VAT od wydatków poniesionych w latach 2016-2017 korzystając z prewspółczynnika nie uwzględniającego uzyskanych dotacji.

Autopromocja

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał interpretację Wnioskodawcy za błędną. Organ stwierdził, iż otrzymana dotacja stanowi przychód wykonany samorządowej instytucji kultury. Wynika to z faktu, iż dotacja jest cykliczna, nie zaś otrzymywana jednorazowo, a co za tym idzie jest ona reprezentatywnym elementem przychodu, który należy wykazać podczas obliczania prewspółczynnika. Zdaniem Organu pominięcie tych dotacji w ustalaniu proporcji mogłoby doprowadzić do uzyskania nieadekwatnego (zawyżonego) odliczenia podatku naliczonego.

 Wyrok WSA w Poznaniu: Dotacje to nie przychody

Interpretacja została zaskarżona i trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który odrzucił argumentację przedstawioną w rozstrzygnięciu Dyrektora KIS i przychylił się do stanowiska Skarżącego. 

Sąd zanegował przede wszystkim przedstawioną przez Dyrektora argumentację, jakoby uzyskane dotacje inwestycyjne były przychodami wykonanymi Skarżącego i odwołał się przy tym do definicji “przychodów wykonanych samorządowej instytucji kultury”. Jak wynika bowiem z przepisów, przychody wykonane to nie wszystkie środki finansowe uzyskane przez instytucję kultury, ale tylko takie, które wykazane zostały jako przychody w sprawozdaniu rocznym i są źródłem pokrycia bieżących kosztów działalności instytucji kultury. WSA wskazał także, iż w planie finansowym składanym przez samorządowe instytucje kultury, sporządzonym zgodnie z obowiązującymi regulacjami, dotacje inwestycyjne, takie jak przedstawione we wniosku, są ujmowane w pozycji “Środki na wydatki majątkowe”. Nie są one zatem traktowane jako przychody i nie powinny być uwzględniane w kalkulacji prewspółczynnika. 

 Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiony wyrok jest niewątpliwie korzystny dla samorządowych instytucji kultury, które mogą odzyskiwać podatek naliczony w sposób bardziej adekwatny do realnie prowadzonych przez siebie działań opodatkowanych. WSA w Poznaniu w analizowanym rozstrzygnięciu jednoznacznie potwierdził stanowisko, zajmowane już wcześniej przez sądy, iż obliczanie prewspółczynnika bez uwzględnienia dotacji o charakterze inwestycyjnym jest zgodne z obowiązującą literą prawa. Tym samym jest to kolejny wyrok sądowy, który kwestionuje dotychczasowe restrykcyjne podejście organów podatkowych.

Wojciech Gede, Senior Manager
Katarzyna Dobosz, Senior Associate
Karol Budziński, Indirect Team
PwC Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA