REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalkulacja prewspółczynnika VAT bez uwzględnienia dotacji inwestycyjnych

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Kalkulacja prewspółczynnika VAT bez uwzględnienia dotacji inwestycyjnych
Kalkulacja prewspółczynnika VAT bez uwzględnienia dotacji inwestycyjnych
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Samorządowa instytucja kultury, przy obliczaniu prewspółczynnika, nie musi brać pod uwagę pozyskanych dotacji inwestycyjnych. Uwzględnienie takich dofinansowań w kalkulacji proporcji może znacząco zniekształcić wynik i zakres prawa do odliczenia - na niekorzyść podatnika. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 10 grudnia 2021 r. (sygn. I SA/Po 618/21).

Dotacje inwestycyjne a prewspółczynnik VAT

Wnioskodawca jest samorządową instytucją kultury (dalej Skarżący). Wykonywane przez niego czynności są zarówno opodatkowane odpowiednimi stawkami podatku, jak również korzystają ze zwolnień przedmiotowych. Część działań podejmowanych przez Skarżącego pozostaje natomiast poza zakresem opodatkowania, co obliguje go do korzystania z prewspółczynnika VAT.

W roku 2016 i 2017 Skarżący uzyskał dotacje o charakterze inwestycyjnym. W związku z prowadzeniem działalności mieszanej i koniecznością kalkulacji proporcji, Skarżący złożył wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, mającej na celu potwierdzenie braku obowiązku wliczania dotacji inwestycyjnych do mianownika podczas obliczania prewspółczynnika VAT. W swojej argumentacji powołał się on na wyrok NSA z 29 sierpnia 2019 roku, w którym sąd stwierdził, iż w sytuacji, gdy otrzymane dofinansowanie ma charakter dotacji inwestycyjnej, stanowi ono zdarzenie jednorazowe i z tego powodu nie jest reprezentatywne dla działalności podatnika. Skarżący  stwierdził, iż ma prawo odliczyć VAT od wydatków poniesionych w latach 2016-2017 korzystając z prewspółczynnika nie uwzględniającego uzyskanych dotacji.

REKLAMA

Autopromocja

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał interpretację Wnioskodawcy za błędną. Organ stwierdził, iż otrzymana dotacja stanowi przychód wykonany samorządowej instytucji kultury. Wynika to z faktu, iż dotacja jest cykliczna, nie zaś otrzymywana jednorazowo, a co za tym idzie jest ona reprezentatywnym elementem przychodu, który należy wykazać podczas obliczania prewspółczynnika. Zdaniem Organu pominięcie tych dotacji w ustalaniu proporcji mogłoby doprowadzić do uzyskania nieadekwatnego (zawyżonego) odliczenia podatku naliczonego.

 Wyrok WSA w Poznaniu: Dotacje to nie przychody

Interpretacja została zaskarżona i trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który odrzucił argumentację przedstawioną w rozstrzygnięciu Dyrektora KIS i przychylił się do stanowiska Skarżącego. 

Sąd zanegował przede wszystkim przedstawioną przez Dyrektora argumentację, jakoby uzyskane dotacje inwestycyjne były przychodami wykonanymi Skarżącego i odwołał się przy tym do definicji “przychodów wykonanych samorządowej instytucji kultury”. Jak wynika bowiem z przepisów, przychody wykonane to nie wszystkie środki finansowe uzyskane przez instytucję kultury, ale tylko takie, które wykazane zostały jako przychody w sprawozdaniu rocznym i są źródłem pokrycia bieżących kosztów działalności instytucji kultury. WSA wskazał także, iż w planie finansowym składanym przez samorządowe instytucje kultury, sporządzonym zgodnie z obowiązującymi regulacjami, dotacje inwestycyjne, takie jak przedstawione we wniosku, są ujmowane w pozycji “Środki na wydatki majątkowe”. Nie są one zatem traktowane jako przychody i nie powinny być uwzględniane w kalkulacji prewspółczynnika. 

 Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiony wyrok jest niewątpliwie korzystny dla samorządowych instytucji kultury, które mogą odzyskiwać podatek naliczony w sposób bardziej adekwatny do realnie prowadzonych przez siebie działań opodatkowanych. WSA w Poznaniu w analizowanym rozstrzygnięciu jednoznacznie potwierdził stanowisko, zajmowane już wcześniej przez sądy, iż obliczanie prewspółczynnika bez uwzględnienia dotacji o charakterze inwestycyjnym jest zgodne z obowiązującą literą prawa. Tym samym jest to kolejny wyrok sądowy, który kwestionuje dotychczasowe restrykcyjne podejście organów podatkowych.

Wojciech Gede, Senior Manager
Katarzyna Dobosz, Senior Associate
Karol Budziński, Indirect Team
PwC Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA