REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezenty dla kontrahentów spoza UE - rozliczenie VAT

Prezenty dla kontrahentów spoza UE - rozliczenie VAT
Prezenty dla kontrahentów spoza UE - rozliczenie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie produkcji i montażu systemów alarmowych, antywłamaniowych. Nasza działalność jest opodatkowana VAT. Ponieważ współpracujemy w ramach działalności z producentami podzespołów z Chin i Japonii, zakupiliśmy prezenty, które zamierzamy przekazać naszym kontrahentom spoza UE. Czy takie przekazanie należy opodatkować VAT? Czy mamy prawo do odliczenia podatku naliczonego zapłaconego przy nabyciu prezentów?

Ważne!
Przekazane nieodpłatnie kontrahentom spoza UE prezenty nie podlegają VAT, gdy są to prezenty o małej wartości. W przeciwnym razie to przekazanie można rozliczyć jako eksport towarów opodatkowany stawką 0%, gdy będą Państwo posiadać wymagane dokumenty. Od zakupu prezentów można odliczyć VAT na zasadach ogólnych jak od pozostałych prezentów. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Autopromocja

Nieodpłatne przekazanie towarów a VAT

Za odpłatną dostawę podlegającą VAT uznawane są również czynności nieodpłatnego przekazania towarów, które należą do przedsiębiorstwa, w szczególności:

 • przekazanie lub zużycie tych towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków stanowiących osób prawnych, stowarzyszenia,
 • wszelkie inne przekazania, pod warunkiem że istniało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów, a także części składowych.

Przekazanie towarów nie podlega VAT, gdy przekazujemy prezenty o małej wartości lub próbki na cele związane z prowadzoną działalnością.

Prezent o małej wartości, próbka - definicje

DEFINICJA

Prezent o małej wartości - to przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1) o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł (bez podatku), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2) których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 20 zł (art. 7 ust. 4 ustawy o VAT).

Próbka to identyfikowalny jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielka ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:

 • ma na celu promocję tego towaru oraz

 • nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji tego towaru i ma skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru.

Przekazywanie prezentów zagranicznym kontrahentom

Zasady opodatkowania darowizn mają również zastosowanie, gdy towary są przekazywane zagranicznym kontrahentom. Bezsprzecznie przekazywanie prezentów kontrahentom ma na celu utrzymanie z nimi dobrych kontaktów. Jest to cel związany w prowadzonym przedsiębiorstwem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem jeżeli prezenty dla kontrahentów spoza UE spełniają ustawową definicję prezentu czy próbki, wówczas ich przekazanie nie podlega opodatkowaniu VAT. W przeciwnym razie nieodpłatne przekazanie towarów będzie trzeba opodatkować VAT. Powstaje pytanie, jaką stawkę zastosować. Z definicji eksportu towarów wynika, że mogą to być nie tylko odpłatne dostawy towarów, ale również dostawy nieodpłatne, gdy podlegają VAT. Dlatego to przekazanie może podlegać opodatkowaniu stawką 0% jak odpłatne dostawy, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Prawo do odliczenia VAT od zakupu prezentów

Zakup towarów, które mają zostać przekazane przez podatnika w formie prezentów na rzecz kontrahentów, daje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli istnieje związek z czynnościami opodatkowanymi i zakup ten dotyczy działalności gospodarczej podatnika. Związek ten może być również pośredni, jak w omawianym przypadku. Utrzymywanie dobrych relacji z kontrahentami wpływa na funkcjonowanie firmy, nieprzerwane dostawy itp. Ma związek z przedsiębiorstwem. Jest tak również, gdy przekazanie prezentów nie podlega VAT lub są przekazywane za granicę.

Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej z 17 czerwca 2021 r. (sygn. 0114-KDIP4-2.4012.143.2021.2.WH), wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czytamy:

(…) W zakresie natomiast upominków przekazanych kontrahentom, także należy uznać, iż upominki te pozostają w związku z działalnością Spółki. Upominki te, podobnie jak w przypadku upominków przekazanych pracownikom, wpływają bowiem na budowanie pozytywnych relacji z kontrahentami, przekładając się bezpośrednio także na budowanie określonego wizerunku Spółki.

(…) tym samym, nie sposób jest uznać, iż wydatki na zakup upominków dla kontrahentów w analizowanej sytuacji nie pozostają w związku z działalnością Spółki. Wręcz przeciwnie, związek z czynnościami opodatkowanymi jest niezaprzeczalny, a samo wręczenie upominków realizujące wszechstronne cele reklamowe, przyczyniając się do zwiększenia rozpoznawalności i renomy Spółki.

(…) bez wątpienia uznać zatem należy, iż Spółka ma prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na pakowanie, konfekcjonowanie oraz transport upominków wręczanych kontrahentom i pracownikom.

Podstawa prawna:

POWOŁANE INTERPRETACJE ORGANÓW PODATKOWYCH:

 • interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 17 czerwca 2021 r. (sygn. 0114-KDIP4-2.4012.143.2021.2.WH)

Beata Kociańska, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

  Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  REKLAMA